28 листопада 2019 року у Київському виставковому центрі «Парковий» пройшов X Міжнародний інвестиційний форум з відновлюваної енергетики. Організатором цього широкомасштабного ювілейного заходу виступило Держенергоефективності під егідою Мінекоенерго. «Ч

28 листопада 2019 року у Київському виставковому центрі «Парковий» пройшов X Міжнародний інвестиційний форум з відновлюваної енергетики.

Організатором цього широкомасштабного ювілейного заходу виступило Держенергоефективності під егідою Мінекоенерго.

«Чиста енергія» є одним з пріоритетів розвитку енергонезалежної та економічно міцної України. За останні 5 років впроваджено численні проекти по забезпеченню генеруванню саме такої енергії, в які інвестовано близько 4 млрд. євро.

За даними Bloomberg New Energy Finance, Україна зайняла 8 місце в рейтингу привабливості країн, що розвиваються з точки зору інвестицій у відновлювану енергетику в 2019 році. У 2018 році ми були на скромну 63 місці.

Відновлювана енергетика займає одне із провідних місць у рейтингу залучених інвестицій в економіку країни, є екологічно безпечною для навколишнього середовища та зменшує залежність українських громад від вугілля та газу.

Подальша стратегія розвитку зеленої енергетики на конкурентних засадах стала ключовою темою обговорення для понад 1300 учасників форуму із України та інших країн світу.

Участь у відкритті X Міжнародного інвестиційного форуму з відновлюваної енергетики прийняв генеральний директор Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA) – Франческо Ла Камера.

Генеральний директор IRENA наголосив, що весь світ нарощує темпи переходу на «чисту енергетики»: «Впродовж останніх 7 років ми спостерігаємо щорічне збільшення обсягів нових потужностей «чистої енергетики», що перевищують потужності традиційної енергетики. У 2018 році у світі впроваджено 170 ГВт нових проектів з відновлюваної енергії».

«Диверсифікувати енергоресурси – цілком реально. Ми готові й надалі підтримувати Україну на цьому шляху», – підкреслив Ла Камера.

Франческо Ла Камера

«При цьому, чисті технології дешевшають. За оцінками експертів, у майбутньому СЕС та ВЕС стануть більш вигідними джерелами електроенергії, ніж традиційні енергоносії», – зауважив Ла Камера.

Експерти IRENA проаналізували стан розвитку відновлюваної енергетики у країнах Південно-Східної Європи. Вже зараз у цьому регіоні працює 127 ГВт потужностей. До 2030 року ці показники можна збільшити майже у 5 разів та досягти 620 ГВт.

Варто нагадати, що Україна стала повноправним членом IRENA у 2018 році. «Я хочу запевнити, що IRENA була, є і завжди буде готовою співпрацювати із Україною. Ми бачимо значний прогрес країни у розбудові «чистої енергетики». У поточному році в Україні встановлено понад 2 ГВт нових «зелених» проектів. Цілком реально йти шляхом сталого енергетичного розвитку. Ми підтримуємо Вас у цьому», – повідомив директор та додав, що експерти IRENA брали активну участь у підготовці українського законодавства щодо переходу на аукціони.

Заступник міністра енергетики та захисту довкілля України з питань європейської інтеграції Костянтин Чижик окреслив стан розвитку «чистої енергетики» та представив нову законодавчу ініціативу щодо подальшого регулювання цієї сфери.

Виступ Костянтина Чижика

«Тільки за три квартали 2019 році введено більше об’єктів відновлюваної електроенергетики, ніж за всі попередні 10 років разом узяті. Потрібні зміни, щоб захистити як споживача, так і інвестора, щоб населення менше сплачувало, але частка «зеленої» енергії збільшувалася», - повідомив Костянтин Чижик. За його словами, ідея нового законопроекту полягає у добровільній реструктуризації – зменшенні зеленого тарифу із одночасним продовженням строку його дії. Це дозволить збалансувати дефіцит гарантованого покупця і зробити тарифи достатніми для подальшого ефективної розвитку цієї сфери. Водночас компанії зможуть взяти участь в аукціонах, перший з яких планується впровадити у квітні 2020 року.

«Сьогодні важливо зберегти інвестиційну привабливість «чистої енергетики», яка за останні 5 років залучила понад 4 млрд. євро в Україну. Левову частку таких інвестицій, а саме – більше 3,3 млрд євро, акумульовано на встановлення майже 4 ГВт нових потужностей відновлюваної електроенергетики. Ще понад 520 млн. євро інвестовано у 2300 МВт нових потужностей, що генерують тепло з альтернативних джерелах енергії», – повідомив під час виступу Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності.

Франческо Ла Камера, Юрій Шафаренко, Руслана Лижичко (зліва направо)

Палкою промовою запалила зал переможиця Євробачення, а нині, міжнародна амбасадорка відновлюваної енергетики The Global 100% Renewable Energy Platform – Руслана Лижичко, яка зауважила, що без цілеспрямованої злагодженої роботи втримати ці позиції буде неможливо. Руслана заявила, що в країні потрібно впроваджувати не лише стратегію переходу на відновлювану енергію, а працювати над формуванням нової культури енергоспоживання. Попри все, що зараз відбувається у цій сфері, в Україні є можливості та значний потенціал досягти цілей. Крім цього, Руслана наголосила на важливості широкої роз’яснювальної роботи у цьому напрямі: «Люди мають добре розбиратися і орієнтуватися у цих питаннях, щоб їм ніхто не нав'язував фейки».

Виступ Руслани Лижичко

Друга сесія форуму була присвячена питанням інвестування у сферу відновлюваної енергетики і запровадження аукціонної системи. Перший аукціон має відбутися вже в квітні 2020 року. Важливою та цікавою була панельна дискусія щодо перспектив впровадження систем акумулювання для балансування потужностей відновлюваної енергетики. Адже стрімкий розвиток відновлюваної енергетики не можливий без сучасних технологій систем накопичення та балансування електричної енергії.

Альтернативна енергетика є не лише предметом уваги державних діячів а науковців, а і джерелом натхнення для митців. В цьому переконались учасники форуму, споглядаючи картини науковці та митця – Тетяни Кудрі, на полотнах якої спокій мальовничих краєвидів органічно доповнюють замріяні «вітряки».

Світлана Перминова і науковця-митець, автор картин – Тетяна Кудря

Репортаж С. Перминової
ВГО «Жива планета»