Будь-ласка, не викидайте ваші новорічні дерева на смітник, вони можуть бути ще цінним ресурсом. Такій свідомий підхід дозволить зберегти природу і зменшити відходи. До того ж викидання хвойних на сміттєзвалище спряє накопиченню органічних відходів і збільшенню викидів метану, тому свідоме ставлення до утилізації дерев в певній мірі запобігатиме кліматичним змінам.
Декілька порад від експертів ВГО «Жива планета» як правильно це зробити.
1. Здати через комунальні пункти прийому. Наприклад, у Києві, КО «Київзеленбуд» щорічно організовує десятки подібних пунктів. На фото один з таких. Карту та адреси таких пунктів можна знайти на сайті підприємства тут.
З'ясуйте, чи є така служба у вашому населеному пункті.
Після збору дерева подрібнюють на щепу і потім використовують для мульчування лунок молодих дерев. Це робиться для збереження вологи влітку і захисту від перемерзання коренів рослин у холодну пору року.
Деякі магазини чи громадські організації ініціюють власні програми збору з подальшою переробкою дерев. Адреси таких пунктів можна знайти у соціальних мережах.
2. Якщо у вас є власний сад, ви можете використовувати ялинку як природну мульчу. Розріжте дрібно гілки та розкидайте їх навколо рослин для збереження вологи та покращення ґрунту.
Хвоя не дуже поживна, але багата необхідними рослин мікроелементами, в тому числі і фітонцидами, що вбивають шкідливі бактерії. Її також можна використовувати як засіб боротьби зі всілякими шкідниками та захворюваннями рослин. Якщо вас цікавлять фунгіцидні та інсектицидні властивості хвої, вона має бути вологою, оскільки після висихання хвоя втрачає більшу частину ефірних олій.
Або розмістить тимчасово новорічне дерево на задньому дворі в саду і використовуйте його як годівницю для птахів і притулок для тваринок. Переконайтеся, що всі прикраси, гачки, гірлянди та нитки мішури видалені. З часом гілки стануть крихкими, і їх можна буде легко подрібнити вручну.
Хвою можна використовувати для наповнення компостних ям, але варто знати, що період її розкладу довший за іншу органіку. Прискорити процес можна, змішавши хвою з іншими рослинними залишками, у тому числі з харчовими відходами, або зі свіжим гноєм, багатим на мікрофлору, що переробляє компост. Можна також використовувати спеціальні препарати з вмістом мікроорганізмів, що прискорюють процес розкладання.
3. З сухих ялинкових букетів в домашніх умовах можна видалити гілки і зробити з них ароматичні подушки або засоби для прийняття хвойних ван. Для однієї хвойної ванни 100 г дрібних гілок ялинки і 100 г солі на 3 л води, кип'ятіть 30 хвилин, процідить, додайте у ванну з гарячою водою.
4. Ялинкові гілочки і гілки можуть слугувати відмінним джерелом палива для вогнища або каміна. При цьому важливо дотримуватися всіх необхідних правил та безпекових заходів.