12 грудня в рамках конференції “Енергоефективна дипломатія задля відновлення України” відбулась презентація завершального етапу розробляння основоположного стандарту енергоефективного зеленого будівництва, якій впроваджують до системи екологічної сертифікаці

12 грудня в рамках конференції “Енергоефективна дипломатія задля відновлення України” відбулась презентація завершального етапу розробляння основоположного стандарту енергоефективного зеленого будівництва, якій впроваджують до системи екологічної сертифікації та маркування відповідно до ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT).

Стандарт встановлює критерії згідно з ISO 21929-1:2011 Sustainability in building construction – Sustainability indicators – Part 1: Framework for the development of indicators and a core set of indicators for buildings (Сталість у будівництві. Індикатори сталості. Частина 1. Структура для розробки індикаторів і основного набору індикаторів для будівель) для оцінювання поліпшених екологічних характеристик громадських будинків та споруд згідно з ДБН В.2.2-9:2018, на стадіях проектування, будівництва, введення в експлуатацію, технічного обслуговування, ремонту та завершення терміну експлуатації. НД розроблений у відповідності з принципами та структурою оцінювання життєвого циклу згідно з ДСТУ ISO 14040:2013 Екологічне управління. Оцінювання життєвого циклу. Принципи та структура (ISO 14040:2006, IDT) на основі результатів аналізування життєвого циклу об’єктів, що побудовані відповідно до вимог стандартів енергоефективного, зеленого і сталого будівництва.

Презентувала стандарт – Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» і голова робочої групи експертів яка працювала над розроблянням документу. В своєї презентації пані Світлана зазначила, що основним завданням при впровадженні та подальшому перегляді стандарту є:

  • енергоефективність;
  • збалансоване управління ресурсами;
  • зменшення і запобігання впливу на довкілля;
  • ефективне управління відходами та збільшення можливостей повторного використання та переробки матеріалів;
  • переваг застосуванню більш екологічно кращих матеріалів;
  • поліпшення показників комфорту і якості життя користувачів.

Базовий набір критеріїв та метод оцінювання відповідності встановленим показникам забезпечить сукупне оцінювання енергоефективності, поліпшених екологічних характеристик і сталості будівлі на усіх стадіях життєвого циклу.

При розроблянні стандарту враховані вимоги стандартів провідних систем енергоефективного зеленого і сталого будівництва LEED BREEAM DGNB, Nordic Ecolabelling (Nordic Swan) of buildings for schools and pre-schools Version 3.5.

Прийнятий стандарт забезпечить впровадження сертифікації енергоефективних зелених об’єктів які будуть відповідати принципу «Build Back Better and Greener». Сертифікація буде передбачати 2 етапи – стадія “проект” та “введення в експлуатацію” об’єкту.

Розробка і підтримка у впровадження стандарту здійснюється проєктом "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) в Україні.

Конференція “Енергоефективна дипломатія задля відновлення України” відбулась в рамках однієї з найбільш масштабних подій України у сфері енергоефективності та енергозбереження – «Тижня енергоефективності – 2023».

В заході якій проходив у гібридному форматі прийняли участь понад 200 експертів, представників громад, підприємств, організацій.

Програма Конференції

«Сьогодні ми вирішуємо, якою буде наша Україна: чи ми зараз швидко відбудуємо країну з фанери і контейнерів, чи ми все ж зможемо подолати себе і розробити нове законодавство, нові послуги, залучити інвесторів і відбудувати зелену країну на принципах енергоефективного будівництва. І відповідь на ці питання ми зможемо знайти на «Тижні енергоефективності 2023» – відзначила Іма Хренова-Шимкіна, директорка проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", GIZ в Україні.

Сергій Нагорняк, голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, вказав на те, що в 2021 році Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про енергоефективність» і зараз Радою відслідковується процес його імплементації. Зараз від Укренерго надходять звіти про наявність дефіциту електроенергії. Суспільство може й надалі за цим спостерігати, а брак електроенергії компенсувати за рахунок імпорту, проте потрібно розуміти, що енергоносії не дешевшатимуть, а платіжки користувачів зростатимуть. «Потрібно діяти!» - підсумував свій виступ пан Сергій.

«Ми рухаємось за відповідним планом з підготовки вторинного законодавства з імплементації директив. Міністерство вже підготувало комплексну Стратегію термомодернізації до 2050 року з операційним планом та державною цільовою програмою до 2030 року та відповідним баченням на рівні держави. Також ми підготували програми термомодернізації підприємство теплопостачання, водопостачання та водовідведення. Все це повинно працювати в комплексі», розповів Олександр Бутенко, заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.

«Ця подія – Тиждень Енергоефективності – є історичною, тому що в такому форматі вона проводиться вперше і побудована на принципі «один день – один захід». Це унікальний майданчик для енергоменеджерів, для науковців, для бізнесу, для донорських організацій, які зможуть приєднатися, для органів місцевого самоврядування, а особливо ця подія важлива для органів державної влади, які формують та реалізують політику у цій сфері. Всі меседжі, які звучатимуть на заходах «Тижня енергоефективності 2023», будуть акумульовані та проаналізовані великою енергоефективною сім’єю, і з рештою стануть кращою основою для енергоефективної відбудови України!» - підсумувала Ольга Чепелюк, технічний радник проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", GIZ в Україні.

Ініціатива “Тиждень енергоефективності” реалізується Громадською Спілкою “Бізнес за партнерство” в рамках проєкту "Енергоефективність 2.0: Національна платформа діалогу" (EE-JUMP II) за підтримки проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини та співфінансування уряду Швейцарії. За підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України та в партнерстві з Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціації міст України”.