Подолання технічних бар’єрів у торгівлі промисловою продукцією є важливою умовою ефективного функціонування Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, а також збільшення українського експорту товарів з високою доданою вартістю не тільки до Європейського Союзу, але і до інших держав.
Відповідно до ст. 56 Глави 3 «Технічні бар’єри у торгівлі» Розділу ІV «Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Україна повинна вжити ряд заходів з метою поступового досягнення відповідності з технічними регламентами ЄС та системами стандартизації, метрології, акредитації, робіт з оцінки відповідності та ринкового нагляду ЄС.
Адаптація технічних регламентів і впровадження європейських гармонізованих стандартів забезпечить високу якість і безпечність промислових товарів для покупців, підвищить конкурентоспроможність української продукції і відкриє експортерам нові ринки збуту, сприятиме інноваційному розвитку промисловості.
З цією метою з ЄС ведуться переговори щодо укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Угода АСАА).
Згідно з ст.57 Глави 3 «Технічні бар’єри у торгівлі» Розділу ІV «Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею» Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, сторони домовились додати Угоду АСАА як Протокол до Угоди про асоціацію, яка охоплює один або кілька секторів, що перелічені у Додатку III до Угоди, після повного узгодження галузевого та горизонтального законодавства України, інституцій та стандартів з галузевим і горизонтальним законодавством, інституціями та стандартами ЄС.
Угода АСАА передбачатиме, що торгівля товарами між сторонами в секторах, що охоплені цією Угодою, проводитиметься на тих самих умовах, які застосовуються в торгівлі товарами між державами-членами ЄС.
Після перевірки з боку сторони ЄС та досягнення домовленості про стан узгодження відповідного технічного законодавства України, стандартів та інфраструктури Угода ACAA додається як Протокол до Угоди про асоціацію за згодою між сторонами відповідно до процедури внесення поправок до Угоди, яка охоплюватиме такі сектора зі списку в Додатку ІІІ до цієї Угоди, які повинні бути гармонізовані. Передбачається, що дія Угоди ACAA врешті-решт буде поширюватися на всі сектори, перелічені у Додатку III до цієї Угоди, відповідно до вищезгаданої процедури.
З моменту поширення дії Угоди АСАА на перелічені сектори сторони за взаємною згодою та відповідно до процедури внесення змін до цієї Угоди зобов’язуються розглянути можливість розширення своєї сфери діяльності в інших галузях промисловості.
Укладення Угоди дозволить відкрити доступ промислової продукції на ринки України та країн ЄС на основі взаємного визнання результатів робіт з оцінки відповідності на таку продукцію.
Угода має стати унікальним форматом співробітництва і включатиме, зокрема, таке:
- вимоги українських технічних регламентів до продукції є ідентичними вимогам відповідних директив ЄС;
- стандарти, що надають презумпцію відповідності вимогам технічних регламентів, та їхні переліки є ідентичними відповідним європейським гармонізованим стандартам та їх перелікам;
- вимоги до призначених органів є ідентичними вимогам до нотифікованих органів в ЄС;
- українські виробники отримають право нанесення на продукцію європейського знаку відповідності «CE».
Для забезпечення відповідності технічним регламентам ЄС Україна має гармонізувати системи ринкового нагляду, стандартизації та органів оцінки відповідності з вимогами законодавства ЄС.
Питання двостороннього співробітництва Україна-ЄС у сфері технічного регулювання та стандартизації обговорюється у рамках органів Асоціації: Ради Асоціації, Комітету Асоціації, Комітету Асоціації у торговельному складі, а також на експертному рівні – у рамках Робочої групи з питань технічних бар’єрів у торгівлі і стандартизації Промислового діалогу Україна-ЄС, пленарного засідання Промислового діалогу Україна-ЄС, Кластера 2 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС.
Питання координації заходів у галузі технічного регулювання з ЄС та державами «Східного партнерства» обговорюється у рамках Панелі з питань реформування системи технічного регулювання та пов’язаної інфраструктури у рамках Тематичної платформи №2 «Економічний розвиток та ринкові можливості» ініціативи ЄС «Східне партнерство».
До підписання АСАА походили ряд обговорень у рамках органів Асоціації: Ради Асоціації, Комітету Асоціації, Комітету Асоціації у торговельному складі, а також на експертному рівні – у рамках Робочої групи з питань технічних бар’єрів у торгівлі і стандартизації Промислового діалогу Україна-ЄС, пленарного засідання Промислового діалогу Україна-ЄС, Кластера 2 Підкомітету з питань економіки та іншого галузевого співробітництва Комітету асоціації між Україною та ЄС.
24 квітня 2023 року відбудеться Міжнародний форум “АСАА як інструмент відновлення економіки України: діалог з бізнесом”(онлайн).
Організатори форуму – Міністерство економіки України в партнерстві з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ).
З метою належної підготовки до зазначеного заходу Мінекономіки розроблено Анкету “Проблеми та перспективи розвитку сфери технічного регулювання, акредитації органів з оцінки відповідності, стандартизації, метрології та метрологічної діяльності”.
Прохання представників пріоритетних для АСАА промислових секторів – виробників низьковольтного електричного обладнання, електромагнітно сумісного обладнання, машин заповнити Анкету до 20 квітня:
Всім хто заповнить Анкету – запрошення, програма та посилання для участі у заході будуть надіслані додатково.
Корисні посилання