Сьогодні 22 листопада завершилась 29-та Конференція сторін (COP29) Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН) яка проходила з 11 по 22 листопада 2024 року в Азербайджані, м. Баку. Цей міжнародний захід став є важливою платформою для обговорення клі

Сьогодні 22 листопада завершилась 29-та Конференція сторін (COP29) Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН) яка проходила з 11 по 22 листопада 2024 року в Азербайджані, м. Баку.

Цей міжнародний захід став є важливою платформою для обговорення кліматичної політики та формування національних стратегій протидії кліматичній кризі. Делегації всіх 198 країн-учасниць вищого рівня, включаючи Україну, прийняли участь у СОР 29, щоб узгодити дії для утримання підвищення глобальної температури в межах 1,5°C, як передбачено Паризькою угодою.

Незважаючи на повномасштабну війну, Україна представила на СОР 29 свій павільйон, присвячений темі спільних зусиль у відновленні країни. Протягом двох тижнів на базі павільйону відбулись близько 40 заходів за основними дискусійними напрями:

  • країна інновацій та діджиталізації: новаторські ініціативи, які використовують сучасні технології для сталого розвитку і забезпечення стійкості громад;
  • формула миру президенту Зеленського: стратегічні підходи до екологічної оцінки, забезпечення відповідальності за шкоду, завдану довкіллю, та окреслення комплексних стратегій для сталого та зеленого відновлення, кліматичні виклики та наслідки війни для довкілля;
  • стале відновлення: заходи, як запроваджуються Україною для досягнення глобальних кліматичних цілей.

Цьогоріч українська громадськість, як і в попередні роки, отримала можливість представництва та участі в подіях СОР 29 у різних форматах.

Заочна участь ВГО «Жива планета» була представлена трьома ініціативами на підтримку сталого відновлення України відповідно до стандартів енергоефективного зеленого будівництва:

  • завершення проєкту початкової реконструкції Васильківської загальноосвітньої школи № 6 відповідно до вимог нової системи оцінки стійкості громадських будівель згідно методичними рекомендаціями «Основи проектування та реконструкції енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти з поліпшеними екологічними характеристиками» (2024);
  • розроблення та реалізації освітньої та сертифікаційної програми для архітекторів і інженерів-проектувальників щодо впровадження нової рейтингової системи сертифікації енергоефективних зелених громадських будівель;
  • розроблення нових стандартів енергоефективного зеленого будівництва для оцінювання сталості житлових будинків та інфраструктурних об’єктів різних типів.

Ми передали до українського павільйону буклет “All Ukraine NGO Living Planet Projects Leaflet for Practical Steps of Green Recovery of Ukraine” з пропозиціями щодо партнерства в нової проектної діяльності, прагнучі практичної реалізації принципу відбудови «Краще ніж було» яка сприятиме декарбонізації та зменшення впливу на довкілля будівельної галузі у поєднанні з досягненням європейських стандартів якості життя.

Буклет “All Ukraine NGO Living Planet Projects Leaflet for Practical Steps of Green Recovery of Ukraine” – завантажити

Український павільйон у Баку на СОР 29, листопад 2024 року

Пропоновані ініціативи є послідовними кроками нашої діяльності в рамках проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).

За підтримки проєкту у період 2021-2024:

1) Розроблені рекомендації щодо вимог технічних специфікації та нецінових критеріїв оцінювання для здійснення закупівель енергоспоживчих і будівельних продуктів.

2) Розроблена навчальна програма і проведено 15 регіональних семінарів з метою підтримки впровадження рекомендацій. За запитом замовників підготовлені додаткові роз’яснення, навчальне відео та відеоролики які опубліковані у відкритому доступі на Платформі з енергоефективності, Infobox Prozorro, ВГО «Жива планета» та ресурсах партнерів.

3) Розроблені методичні рекомендації щодо вимог з енергоефективності та екологічних характеристик для закупівлі продукції різних категорій замовниками публічної сфери.

4) Створений спеціальний розділ на Infobox Prozorro для упорядкування таких рекомендацій.

5) Спільно з Київською школою економіки розроблені теми занять до модулів сертифікаційного курсу фахівців з публічних закупівель.

6) Розроблений Калькулятор оцінки вартості життєвого циклу, якій спрощує застосування замовниками підходу оцінки вартості життєвого циклу для продукції різних категорій.

7) Спільно з Київською школою економіки розроблена додаткова тема до онлайн модулю «Вартість життєвого циклу: практика застосування в публічних закупівлях».

8) Спільно з національним технічним комітетам стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля»:

8.1) Розроблений і прийнятий у червні 2022 року методом перекладу ДСТУ ISO 15686-5:2020 Будівлі та об’єкти нерухомого майна. Планування строку експлуатації. Частина 5. Оцінювання вартості життєвого циклу (ISO 15686-5:2017, IDT).

8.2) Здійснюється перегляд ДСТУ 9171:2021 Настанова щодо забезпечення збалансованого використання природних ресурсів під час проектування споруд.

8.3) Розроблений стандарт що встановлює екологічні критерії та метод оцінювання послуг з тимчасового розміщення. Вимоги цього стандарту відповідають критеріям EU Ecolabel на аналогічний вид послуг, схвалених Рішення Комісії (ЄС) 2017/175 від 25 січня 2017 року (нотифіковано за документом C(2017) 299).

8.4) Розроблений стандарт що встановлює екологічні критерії та метод оцінювання громадських будинків і споруд. Прийнятий стандарт буде впроваджено до системи екологічної сертифікації та маркування відповідно до ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT), щоб встановити критерії для оцінювання поліпшених показників енергоефективності та екологічних характеристик громадських будівель на стадіях проектування та введення в експлуатацію згідно з вимогами міжнародного стандарту ISO 21929-1:2011 Sustainability in building construction — Sustainability indicators — Part 1: Framework for the development of indicators and a core set of indicators for buildings (Сталість у будівництві. Індикатори сталості. Частина 1. Структура для розробки індикаторів і основного набору індикаторів для будівель). Основним завданням цього стандарту є запровадження національної системи рейтингового оцінювання громадських будівель разом із системою винагороди лідерів за рівнем енергоефективності та енергозбереження.

8.5) Здійснюється перегляд стандартів екологічного маркування будівельної продукції (виробів керамічних, виробів з гіпсу, сухих сумішей будівельних, бетону та виробів з бетону). Ці категорії продукції об’єднує високий рівень споживання енергетичних ресурсів в технологічному процесі виробництва та вплив на енергоефективність будівлі чи споруди. Високі вимоги стандартів екологічного маркування щодо енергоефективності протягом життєвого циклу у поєднанні з інноваційними архітектурно-проектувальними рішеннями можуть суттєво зменшити споживання енергетичних ресурсів на всіх етапах життєвого циклу будівлі. Все це доступно вже сьогодні і наші консультанти підтримують реалізацію енергоефективних зелених проектів для відбудови України. Такий підхід відповідає практиці ЄС щодо застосування екологічного маркування в публічних закупівлях. Замовники посилаються на стандарти екологічного маркування обираючи більш енергоефективну, якісну та безпечну продукцію. На кожну товарну категорію розробляється окремий стандарт з різними вимогами. Але обов’язково до кожній з категорій такій стандарт буде встановлювати високі критерії оцінки щодо енергоефективності. В залежності від категорії – у технологічному процесі, у властивостях продукту чи його експлуатаційних характеристик.

9) Розроблені методичні рекомендації з основ проектування енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками. Другі редакції враховують зміни законодавства які відбулися у період 2021-2023 років, зокрема нового Закону України «Про енергетичну ефективність», деяких ДБН і національних стандартів у сфері управління відходами руйнації, термомодернізації, вимог до укриття тощо.

На сьогодні понад 300 джерел інформації – від селищних рад до Урядового порталу посилаються на ці видання які розміщенні у відкритому доступі для замовників, архітекторів та проектувальників.

10) Відповідно до рекомендацій на замовлення Мінінфраструктури у період 2022-2024 були розроблені, пройшли публічні обговорення і експертну оцінку та завантажені до ЄДССБ проекти повторного використання енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками. Про наявність готової проектної документації проінформовані Облдержадміністрацій та громади. Розробка й підтримка впровадження здійснюється ВГО «Жива планета» у партнерстві з Мінінфраструктури, КНУБА, Конфедерації будівельників України та Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування.

11) На замовлення Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України розроблені та схвалені Агентством Методичні рекомендації щодо складання завдання на проектування для реконструкції будівель закладів загальної середньої освіти, що постраждали внаслідок збройної агресії рф.

12) Для спрощення формування специфікацій будівельної продукції в реалізації проектів енергоефективного будівництва був створений електронний каталог будівельних матеріалів і матеріалів для оздоблення.

13) Проведено опитування замовників і дослідження закупівель які свідчать про необхідність підвищення рівня знань замовників та їх підтримку при проведенні тендерів від формування предмету закупівлі до оформлення договору.

За результатом дослідження напрацьовані рекомендації для просування використання вимог до енергоефективності в закупівлях разом з іншими екологічними характеристиками по трьох напрямках:

  • вдосконалення технічної реалізації;
  • внесення змін до законодавства;
  • розробляння методичних рекомендації, прикладів, навчання і консультації в формуванні вимог до товарів, послуг і робіт різних категорій та щодо застосування нецінових критеріїв оцінки пропозиції.

14) Проводяться заходи з інформування замовників публічної сфери про наявні інструменти забезпечення енергоефективності при здійсненні публічних закупівель (тренінги, публікації, електронні розсилки, консультації тощо).