Завершена робота над аналітичним звітом щодо визначення пріоритетів сталих публічних закупівель та аналізу готовності ринку в Україні.
Цей звіт був підготовлений в рамках проекту «Європейський Союз для довкілля» (EU4Environment), що фінансується Європейським Союзом та реалізується ОЕСР, ЄЕК ООН, ЮНЕП, ЮНІДО та Світовим банком. Звіт був підготовлений за підтримки ВГО «Жива планета» - партнера-виконавця ЮНЕП в Україні, під керівництвом ЮНЕП, представлений та обговорений із зацікавленими сторонами під час вебінару 20 липня 2021 року Пріоритетні категорій товарів, робіт і послуг для СПЗ.
Коментарі надано Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством економіки України, іншими зацікавленими сторонами, національною координаторкою програми EU4Environment в Україні (п. Олена Маслюківська) та включені до звіту.
Аналітичний звіт щодо визначення пріоритетів СПЗ та готовності ринку складається з трьох (3) розділів, висновків, шести (6 додатків).
У Розділі І звіту окреслено цілі, завдання, методологію та методологічну базу дослідження метою якого є визначення 2 найбільш пріоритетних категорій товарів, робіт чи послуг для розробляння нових критеріїв СПЗ в рамках проєкту СПЗ EU4Environment в Україні. Встановлено зв’язки з попередніми дослідженнями які проводились в рамках проектів СПЗ EaP GREEN та EU4Environment.
У Розділ II звіту визначені фактори що впливають на пріоритезацію категорій товарів, робіт і послуг для СПЗ в Україні, зокрема:
- ресурсно-економічного потенціалу;
- міжнародних угод та зобов'язань, стану їх виконання;
- національних політик, стратегій, плану дій, оновленого законодавства та інших документів (наприклад, аналіз положень нового Закону про публічні закупівлі та стану його впровадження);
- інших факторів впливу на СПЗ та результатів опитування замовників і постачальників.
Наведені результати попереднього визначення пріоритетних для СПЗ категорій товарів, робіт та послуг.
У Розділ IIІ звіту надана інформація про результати аналізу готовності ринку щодо потенціалу застосування підходу СПЗ в Україні відносно попереднього визначених пріоритетних категорій.
Аналіз готовності ринку дозволив виявити конкретні сфери, які без особливих ускладнень (наявність альтернативних продуктів, доступної за ціною більш сталої ринкової пропозиції, постачальників або підрядників тощо) реагують на використання критеріїв сталості при здійсненні публічних закупівель.
За результатами аналізу готовності ринку в Україні визначено та обґрунтовано:
- наявні можливості впровадження підходу СПЗ для вибору пріоритетних категорій на основі оцінки ризиків;
- основні чинники екологічного та соціально-економічного впливу на всіх етапах їх життєвого циклу;
- рекомендації щодо впровадження підходу СПЗ для визначених 2 найбільш пріоритетних категорій товарів, робіт і послуг.
Висновки за результатами дослідження є передумовою для розробки критеріїв сталості для СПЗ та методичних рекомендацій (є одними з завдань проекту СПЗ EU4Environment в Україні).
Для розробки критеріїв СПЗ в рамках проєкту СПЗ EU4Environment в Україні запропоновано такі категорії:
- роботи по ремонту, реконструкції і будівництву нових доріг;
- послуги з організації харчування та харчові продукти.>
Результати дослідження по пріоритезації можуть бути також використані для визначення категорії товарів, робіт і послуг для розробляння нових або перегляду тих що є критеріїв СПЗ, ЗПЗ, ЕЕПЗ та стандартів еко маркування.
Analytical report on Sustainable Public Procurement prioritization and market readiness in Ukraine