3 листопада 2023 року у Будинку профспілок України відбулася зустріч між делегацією Європейського економічного та соціального комітету (ЄЕСК) та представниками українських інститутів громадянського суспільства (ІГС).
Ця флагманська ініціатива ЄЕСК спрямована на залучення представників громадських організацій і об’єднань України, як держави-кандидата на членство у ЄС, до роботи Комітету, зокрема підготовки його висновків і рекомендацій.
Під час зустрічі, президент ЄЕСК, пан Олівер Рьопке зазначив: «Наш Комітет прагне стати першим дорадчим органом ЄС, який відкриє свої двері не тільки для ІГС держав-членів ЄС, а і для держав-кандидатів на членство у ЄС. Україна заслуговує на нашу підтримку і вона її отримає. Тісна співпраця з громадських організацій України є навіть не бажаним фактором, а саме необхідністю задля успішного розвитку подальших відносин між Україною та ЄС».
Європейський соціально-економічний комітет — дорадчий орган Європейського Союзу. Він забезпечує представництво інтересів різних економічних і соціальних груп у діалозі з Єврокомісією, Радою ЄС та Європейським Парламентом.
ЄЕСК виконує три основні місії:
- допомога у налагодженні кращих зв’язків між європейською політикою та законодавством з економічними, соціальними та громадянськими питаннями країн-учасників ЄЕСК;
- сприяння розвитку ЄС з активною участю громадських організацій, діючи як інституційний форум, що представляє, інформує, виражає погляди та забезпечує діалог з організованим громадянським суспільством;
- популяризація цінностей, на яких ґрунтується європейська інтеграція, і просування в Європі та в усьому світі демократії, а також ролі організацій громадянського суспільства.
19 вересня 2023 року Європейський економічний і соціальний комітет ухвалив рішення залучити представників громадянського суспільства країн-кандидатів на членство в Європейський Союз до своєї роботи. Від України було обрано 15 представників сектору профспілок, сектору роботодавців та громадянського сектору. ЄЕСК став першою інституцією ЄС, яка виступила з такою ініціативою і відкрила свої двері для країн-кандидатів, сприяючи їх інтеграції в ЄС. Представники цих країн братимуть участь у підготовці висновків ЄЕСК та пленарних засіданнях, присвячених розширенню. Відтак, висновки ЄЕСК краще відображатимуть виклики та пріоритети, з якими стикаються країни-кандидати у важливих сферах політики. Представники громадянського суспільства України розпочнуть свою роботу в Європейському економічному і соціальному комітеті від імені України вже на початку 2024 року.
Рішенням Координаційної ради ВГО «Жива планета» представляти організацію на платформі громадянського суспільства та у взаємодії з ЄЕСК делеговано Аліну Севост’янову, кандидата технічних наук, експерта з управління проєктами організації.