Проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини до України» добігає кінця: організатори і учасники проекту поділилися підсумками та результатами під час фінальної конференції, яка відбулась 25 вересня у приміщенні Укрінформу. Основними спі

Проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини до України» добігає кінця: організатори і учасники проекту поділилися підсумками та результатами під час фінальної конференції, яка відбулась 25 вересня у приміщенні Укрінформу.

Основними спікерами конференції виступили представники тих організацій, без яких цей проект не набув би такого масштабу та значення, а саме: Урядового офісу європейської та євроатлантичної інтеграції, Мінприроди, Мінекономрозвитку, ДП “ПРОЗОРРО”, Київської облдержадміністрації.

Результати проекту презентували команди двох країн - громадські організації GoLOCAL (Україна) та Slovak center for communications and development (Словаччина), які близько 2 років тому розпочали спільну реалізацію проекту із ЗПЗ в Україні за фінансовою підтримкою Official Development Assistance of the Slovak Republic (SlovakAID). На початку 2018 року до команди GoLOCAL долучились експерти «Живої планети» - Світлана Берзіна, Галина Бузан та Ольга Богдан, які приймали участь у розроблянні навчального курсу, проведення навчальних заходів для замовників і постачальників, а також допомагали замовникам розробити технічні специфікації на різноманітні товари та ремонтно-будівельні роботи із застосуванням заходів із захисту довкілля.

Участь у заході прийняли близько 60 службовців із різних державних установ – особи, безпосередньо відповідальні за проведення закупівель у своїх відомствах.

“Зобов’язання у сфері публічних закупівель є одним із найбільших блоків наших зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС і однією з тих сфер послуг, де передбачається інтеграція у внутрішній ринок Європейського Союзу” – підкреслила під час виступу Генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Вона також додала, що у даній темі важлива не тільки буква закону і відповідність нашого законодавства праву ЄС, але, в першу чергу, побудова культури державних закупівель.

Пані Стефанішина також привітала команду GoLOCAL із тим, що їх спільний з Мінекономрозвитку проект «Нецінові критерії в публічних закупівлях» переміг у півфіналі конкурсу EU Association Lab. Завдяки виходу у фінал, команда проекту отримала шанс працювати над реалізацією своєї ідеї в піврічному інкубаторі. «Ми раді, що ваша команда стала фіналістом EU Association Lab – інкубатора проривних ідей в рамках Угоди про асоціацію з ЄС. Це значить що саме ваші напрацювання, ідеї та дії є ефективними і дійсно важливими в рамках цієї Угоди» - зазначила вона.

Лілія Лахтіонова, директор департаменту регулювання публічних закупівель Мінекономрозвитку, зазначила, що зелені закупівлі мають доведений суттєвий вплив на технології і на енергозбереження, тому в Європі цьому приділяють значну увагу.

«Україна у цьому напрямку рухається відповідно до «дорожньої карти», що передбачає виконання Стратегії реформування сфери ЗПЗ. Прийнята ця Стратегія була у 2016 році, термін її виконання становить 8 років. Кілька слів про результати, які ми маємо на сьогодні: вже більше двох років працює новий закон про закупівлі і ми вже бачимо, які у нього є недоліки, що необхідно в ньому відкоригувати, та які є позитивні сторони. Також ми орієнтуємось на зобов’язання, зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. Йдеться, зокрема, про гармонізацію українського законодавства з європейськими стандартами у сфері ЗПЗ. Напрацьовано два відповідних закони, один з яких вже поданий на розгляд Президенту, другий законопроект майже завершений. Він, до речі, передбачає впровадження такого важливого поняття, як життєвий цикл продукту», - розповіла пані Лілія.

Вона додала, що керівництво Міністерства також приділяє значну увагу професіоналізації в сфері закупівель: «На сьогоднішній день у деяких ВУЗах навіть запроваджено спеціальну дисципліну із закупівель, тож десь через півтора-два-три роки ми матимемо фахівців, які знатимуть, як застосовувати екологічні критерії і просуватимуть саме цей концепт».

У тісній співпраці з Мінекономрозвитку працює інший профільний державний орган – Мінприроди. Наталія Трофименко, в.о. директора Департаменту стратегії та європейської інтеграції підкреслила, що нецінові критерії при проведенні закупівель – сьогодні є одним із основних пріоритетів діяльності Міністерства.

«Питання сталих закупівель сьогодні надзвичайно актуальне. Воно стало на часі ще у 2010 році, коли була прийнята Стратегія державної екологічної політики України до 2020 року. Ця Стратегія передбачає розробку механізму сталого виробництва та споживання, але, напевно, у той час державні органи та громадськість ще не були готові до цих змін. Але тепер це питання постало вже досить гостро. Разом з тим, у 2017 році Україна приєдналася до міністерської ініціативи із зеленої економіки, яка передбачає політику формування ЗПЗ. Зважаючи на це, а також на зобов’язання України в рамках виконання Угоди про асоціацію з ЄС, була розроблена нова Стратегія державної екологічної політики - до 2030 року, у якій курс на «зелену» економіку залишається ключовим. Саме по ньому ми і будемо рухатися спільно з Мінекономрозвитку», - зазначила пані Наталія.

Всі спікери також погодились з тим, що, завдяки спільним зусиллям усіх зацікавлених сторін, нове законодавство дає можливість і свободу розвивати культуру сталого підходу в закупівлях. В той же час, фахівцям, відповідальним за здійснення закупівель, бракує відповідних знань та компетенції. Саме тому такий проект як «ЗПЗ: передача досвіду зі Словаччини до України», який розробив онлайн-курс для навчання держслужбовців сталому підходу до проведення закупівель, вкрай важливий у процесі реформування економіки.

Експерт проекту «ЗПЗ: передача досвіду зі Словаччини в Україну», президент «Живої планети» Світлана Берзіна розповіла про позитивний досвід України у застосуванні механізму зелених закупівель.

«Словацькі колеги мають дуже цікавий досвід по застосуванню екологічних критеріїв відбору та вибору різних товарів і послуг, але і Україні вже є що продемонструвати. На сьогодні маємо 25 вдало проведених пілотних тендерів із застосуванням спеціальних вимог до заходів із захисту довкілля з посиланням на екологічні стандарти та маркування. Сталі (зелені) закупівлі цілком можливі в Україні за двох основних умов: бажання замовника, керуючись ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі», застосовувати екологічні критерії відбору та вибору, а також наявність компетентного персоналу, здатного встановити й обґрунтувати доцільність застосування таких критеріїв. Саме на підвищення компетентності замовників і був спрямований проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну». Як експерт проекту, я вдячна його команді за співпрацю і сподіваюсь, що, об’єднуючі зусилля Мінекономрозвитку, Мінприроди, ProZorro та Урядового офісу євроінтеграції, ми досягнемо вагомих результатів задля того, щоб зробити публічні закупівлі в Україні більш ефективними, а також екологічно та соціально орієнтованими», - зауважила пані Світлана.

Генеральний директор ДП “ПРОЗОРРО” Василь Задворний зазначив, що «Запорукою успіху у нашій роботі ми вважаємо формулу «влада-бізнес-громадськість». На мою думку, це ідеальна формула ефективного проведення реформ і розвитку економіки, у тому числі й в ЗПЗ. Адже баланс інтересів усіх трьох груп є основою для процвітання країни».

Проведення зелених закупівель не лише покращує екологічний фон, а й економить кошти місцевих бюджетів. Цю думку Владислав Литвин, заступник директора департаменту економічного розвитку і торгівлі Київоблдержадміністрації, підтвердив, спираючись на конкретні цифри.

«У 2018 році у Київській області було укладено договорів на суму 4,2 млрд. грн. Левова частка торгів була проведена на майданчику ProZorro. Це допомогло зекономити 206,2 млн. грн. обласного бюджету. А якби ці договори проводились за «зеленими» критеріями – переконаний, ми могли б зекономити ще більше коштів. Перспективними сферами для застосування цього механізму є будівництво та реконструкція об’єктів соціальної сфери. Вони мають бути і екологічними, і енергозберігаючими. Ми вже маємо деякі напрацювання у цьому напрямку: нещодавно була введена в експлуатацію перша в Україні соціальна будівля, збудована за стандартом «пасивний дім». Це фельдшерський пункт у с. Поденьки Вишгородського району. Він не лише оснащений сучасним медобладнанням, але й має виключно високий рівень теплоізоляції і вентиляції – тобто він є максимально енергоефективним» - розповів пан Владислав. «Але я вважаю, що головне в цьому питанні не економія, а зміна підходу спеціалістів до проведення тендерних процедур. Навчання фахівців є важливою частиною реформ, тож онлайн-курс, розроблений українськими і словацькими експертами з GoLOCAL та SCCD, надзвичайно актуальний для нас. Вірю, що він може якісно змінити підходи діючих управлінських рішень».

Ігор Комендо, директор громадської організації GoLOCAL, яка стала ініціатором проекту із ЗПЗ, розповів, яких результатів досягла команда проекту за ці два роки:

«У 2017 році наша громадська організація разом із словацькими експертами розпочали міжнародний освітній проект з популяризації зелених закупівель в Україні - «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну». Цим проектом ми хотіли не просто популяризувати ідею зелених закупівель в Україні, ми планували передати нашим держслужбовцям практичні навички і знання. І я не без гордості можу сказати, що нам вдалося досягти цього результату. В рамках проекту було розроблено методичні рекомендації щодо принципів і методів ЗПЗ саме в українських реаліях, було перекладено на українську мову критерії та рекомендації Єврокомісії щодо проведення закупівель окремих категорій товарів. Також наші експерти розробили онлайн-курс для державних службовців і провели тренінги із зелених закупівель. На виході - 24 держслужбовці Київщини, озброєні новими знаннями й навичками, які готові втілювати їх на практиці. Я вважаю, це хоч і невелика, але дуже важлива перемога на шляху до побудови сталої економіки країни».

Експерти SCCD, які стали надійними партнерами GoLOCAL у реалізації проекту із ЗПЗ, розповіли присутнім про досвід впровадження культури зелених закупівель у Словаччині.

«Ми чудово розуміємо, на якому непростому етапі ви наразі знаходитесь – адже й Словаччина якихось десять років тому була у такому ж перехідному періоді. Наразі, ми маємо практично сформовану культуру ЗПЗ, багато позитивних кейсів та відчутні результати для середовища. Такі приклади у словацьких містах, як заміна автотранспорту на дизельному паливі на електротранспорт, термомодернізація соціальних будівель чи заміна традиційного вуличного освітлення на енергозберігаючі світильники, не лише значно вплинуло на збереження екологічного фону, а й допомогло місцевим бюджетам зекономити значні кошти», - розповів Юрай Ревіцкій, словацький експерт із ЗПЗ.

Він також додав, що свого часу недостатня обізнаність держслужбовців теж була проблемою в країні, але після проведення низки навчальних програм ситуація відчутно змінилася в кращу сторону.

Друга частина конференції носила суто практичний характер. Учасників конференції запросили взяти участь у спеціально змодельованих експертами проекту тендерах. Держслужбовців поділили на дві групи, кожна з яких мала провести умовну закупівлю окремої категорії товарів. Одна група закуповувала миючі засоби, інша – замовляла проектування для будівництва об’єкту соціальної сфери. Допомагали їм у цьому експерти ВГО «Жива планета». Учасники справились із задачею на відмінно.

Хоча даний проект добігає кінця, наша робота над просуванням підходу сталих закупівель не завершується, ми рухаємось далі. Наступний крок – активна спільна робота над неціновими критеріями в рамках інкубатору EU Association Lab. Ми триматимемо вас в курсі усіх подій!