Відбудова України може створити понад 4 млн робочих місць. Якщо ж вона відбуватиметься на зелених засадах – це додатково створить близько 1,2 млн зелених робочих місць.
Які переваги відбудови України на зелених засадах і як покращити інтеграцію українських ветеранів на зелений ринок праці, - ці питання ми обговорили під час спеціальної дискусії «Зелені робочі місця» у рамках першого форуму зацікавлених сторін Платформи дій для зеленого відновлення України.
Форум відбувся 7 квітня 2025 року в Києві і об'єднав ключових учасників для координації дій щодо інтеграції екологічних та сталих підходів у процес відновлення країни.
Дискусія «Зелені робочі місця» була присвячена оцінці потенціалу розвитку зелених робочих місць в процесі післявоєнного відновлення України.
Захід зібрав представників органів державної влади, громад, міжнародних організацій, інститутів громадянського суспільства та бізнес-асоціацій для обговорення стратегій створення робочих місць, які сприятимуть сталому економічному зростанню та екологічній безпеці країни.
Під час дискусії учасники обговорили:
- переваги відбудови України на зелених засадах;
- потенціал створення зелених робочих місць для залучення інвестицій;
- покращення інтеграції українських ветеранів у зелений ринок праці.
Ініціатори дискусії:
- ВГО "Жива планета" в партнерстві з Програмою ООН з навколишнього середовища (UNEP)
- Ресурсно-аналітичний центр “Суспільство і довкілля” за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ-Україна
Модерували дискусію “Зелені робочі місця” Світлана Берзіна, президентка Всеукраїнської громадської організації «Жива планета», та Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля».
На важливості питання зелених робочих місць під час презентації наголосила Наталія Андрусевич:
“Важливість питання зелених робочих місць сьогодні не викликає жодного сумніву, оскільки ми бачимо великий вплив зеленої трансформації у світі на ринок праці. Про це свідчать останні дослідження Всесвітнього економічного форуму, у рамках яких було нараховано, що лише в сфері адаптації до зміни клімату до 2030 року буде створено понад 5 млн зелених робочих місць”.
За словами експертки, питання зелених робочих місць також є актуальним у контексті:
- наближення України до Європейського Союзу;
- адаптації законодавства України до законодавства ЄС;
- імплементації Європейського зеленого курсу.
Попри те, що наразі немає загальноприйнятого визначення зелених робочих місць, цим поняттям оперують у контексті політик і зеленої трансформації. Також в ЄС спостерігається тенденція акцентувати не так на зелених робочих місцях, як на зелених навичках для роботи.
Також Наталія Андрусевич розповіла про створення зелених робочих місць в Україні: “Як показує наш досвід, іноді легше йти від нижчого рівня до вищого. Навіть якщо на національному рівні ще не створена певна політика, ця практика вже працює на рівні громад. На прикладі Вінницької територіальної громади та вугільних регіонів Львівської і Волинської областей ми бачимо, який потенціал мають регіони до створення нових зелених робочих місць. Також бачимо, наскільки громади зацікавлені в тому, щоб підвищувати свою конкурентноздатність через створення нових зелених робочих місць…”
Як зазначила Світлана Берзіна під час презентації, інвестиції в виробництво екологічних товарів і послуг мають великий потенціал для створення зелених робочих місць: “Зелені робочі місця ми повинні розглядати через призму високої доданої вартості, впровадження інновацій, високої конкурентоспроможності нашої економіки. Тому ми вбачаємо, що саме створення зелених робочих місць має стати парадигмою відновлення України. І обов’язково залучати ветеранів саме на ці робочі місця.”
За словами експертки, створення зелених робочих місць має дуже високий потенціал у будівництві: “Будівельна галузь має найбільший потенціал для покращення у контексті впливу на довкілля. Саме ця галузь, якщо ми будемо розглядати повний життєвий цикл будівель і споруд, є номером один щодо впливу на довкілля. І коли ми кажемо про екологізацію економіки України і подолання наслідків війни, руйнувань інфраструктури і енергетики, то особлива увага має бути приділена будівельній галузі…”
“Сьогодні і енергоефективність, і сфера енергетики, і сфера сталого розвитку дуже сильно відчувають брак кадрів, - зазначила під час дискусії Марія Малая, перша заступниця Голови Держенергоефективності. - З попитом на енергонезалежні джерела енергії прийшло усвідомлення про брак кадрів, зокрема інсталяторів у цій сфері. Це, перш за все, пов’язано з війною і мобілізацією. А з іншого боку, це пов’язано з тим, що ця професія була недостатньо популярна в минулому…”
За словами спікерки, для розвитку сфери енергоефективності і майбутньої декарбонізації економіки велике значення має профтехнічна освіта, якої на сьогодні не вистачає.
Створення зелених робочих місць має великий потенціал не лише у будівництві, а й у промисловості. На думку Марії Малої, затребуваними стануть такі професії, як енергоменеджер та енергоаудитор.
“Зараз перед Україною стоїть два головних стратегічних завдання: європейська інтеграція і повоєнна зелена відбудова України. І створення нових зелених робочих місць відповідає цим завданням”, - зазначив під час свого виступу Володимир Волошанюк, заступник начальника управління - начальник відділу імплементації європейського законодавства Управління європейської інтеграції Міндовкілля.
За словами Володимира Волошанюка, пріоритетом має стати навчання ветеранів зеленим навичкам. Він наголосив на важливості реінтеграції ветеранів у цьому контексті: “Наші ветерани вже мають ряд навичок, які дуже добре ляжуть в основу майбутніх зелених робочих місць…"
"Ми активно анкетуємо роботодавців, щоб зрозуміти, які потреби в кадрах вони мають, кого готові брати на роботу та які програми використовують. Це дуже важливо, оскільки тільки таким чином ми можемо вдосконалювати наші послуги та посилювати взаємодію з бізнесом, зокрема в контексті переходу на зелені робочі місця. Одним із ключових елементів є навчання. Тому ми постійно шукаємо нові рішення та впроваджуємо інноваційні форми навчання. Зокрема, ми розвиваємо два експериментальні проєкти для навчання ветеранів та ветеранок, а також жінок у професіях, де раніше жінки були мало представлені. Окрім того, ми активно розвиваємо вісім власних центрів професійної освіти.
Сьогоднішня ситуація в країні спонукає людей здобувати нові навички та знання. Наприклад, вимушено переміщені особи часто стикаються з проблемами працевлаштування в нових місцях, оскільки їх попередній професійний досвід та знання можуть бути недостатніми для успішного працевлаштування. Проте зараз є можливість скористатися ваучером на навчання та здобути професію "Електромонтера з ремонту та обслуговування сонячних електроустановок". Уже цього року 15 осіб скористалися цією можливістю. У планах на 2025 рік – ліцензувати нові професії у напрямку зеленої енергетики..."
Міста в Україні сьогодні стають лідерами зеленої трансформації і готові впроваджувати інноваційні ідеї. Які виклики постають перед громадами, - під час свого виступу розповів Павло Козирєв, голова Асоціації малих міст України:
"Дискусії щодо ключових питань, на мою думку, не виникає. Зокрема, важко знайти когось, хто був би проти створення одного-два мільйони робочих місць, тим більше, якщо вони сприятимуть розвитку "зелених ініціатив". Проблема, з якою ми можемо зустрітися, – це економічна доцільність. Лише коли ці проєкти будуть економічно вигідні, ми зможемо залучити необхідні фінансові ресурси для їх реалізації.
Як і в енергетичній сфері, ми маємо вирішити питання фінансування для підтримки енергетичної стійкості громад шляхом розподіленої генерації. Такі ініціативи потребують підтримки, в тому числі з боку міжнародних партнерів, зокрема, через проєкти, які ми реалізуємо за підтримки GIZ. Це має стати важливою складовою стратегії переходу до зеленого енергетичного майбутнього України…"
Про досвід бізнесу, який працює у сфері екологічних технологій, під час дискусії розповів Тарас Демкура, віцепрезидент зі сталого розвитку Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати:
"Ще 28 років тому я почав працювати у сфері екологічних технологій, і з того часу разом з партнерами активно реалізуємо проєкти, спрямовані на декарбонізацію та очищення води. Наш пріоритет - впровадження екологічних технологій для створення нових робочих місць у будівельній галузі.
Незважаючи на війну, ми постійно працюємо над популяризацією сталого способу життя та екологічних стандартів. Проєкт “Життя в стилі ЕКО” – наша ініціатива яка залучає і громади і бізнес до впровадження екологічних стандартів. Наш офіс отримав сертифікат відповідності стандарту “Зелений офіс”. Будівельні конструкції - пройшли екологічну сертифікацію на основі методу оцінки життєвого циклу згідно з міжнародним стандартом ISO 14024. Це дозволило отримати право на еко-маркування “Зелений журавлик” сертифікованих виробів і представляти Україну на міжнародній арені. Сьогодні ми активно працюємо з громадами та підприємствами, допомагаючи їм впроваджувати ресурсоефективні та більш чисті технології. Це дає можливість нашим компаніям виходити на європейські ринки, підвищуючи міжнародний імідж України…"
В Україні важливо запровадити механізми преференцій для компаній, що впроваджують зелені технології.
На цьому наголосив Олександр Червак, виконавчий директор Конфедерації будівельників України:
"Зелене будівництво має величезний потенціал для розвитку в Україні. Однак, незважаючи на наявність політичних ініціатив та підтримки міжнародних донорів, бізнес залишається недостатньо залученим до цих процесів. В Україні важливо запровадити механізми преференцій для компаній, що впроваджують зелені технології, щоб мотивувати їх до масштабних інвестицій у сталий розвиток. Лише таким чином ми можемо створити нові робочі місця та прискорити процес відновлення будівельної галузі.
Для досягнення цієї мети необхідна активна взаємодія з бізнесом та забезпечення сприятливих умов для його розвитку у контексті зеленого будівництва. Підтримка держави, а також донорські ініціативи, які сприяють впровадженню енергоефективних і енергонезалежних рішень, розвитку альтернативної зеленої енергетики та активному залученню бізнесу до використання екологічних підходів у будівництві, є важливими для успішного розвитку цієї галузі..."
Головне питання для будівельників зеленого сектору - питання заробітної плати.
Детальніше про ситуацію у будівельному секторі під час дискусії розповів Олег Борисов, заступник голови профспілки будівельників України:
"У нашій галузі відчувається дефіцит кваліфікованих робітників, що вимагає термінового реагування. Ми вже розпочали активну роботу з профтехосвітою, організовуючи семінари та тренінги для підготовки спеціалістів, зокрема, у сфері енергозбереження та зелених технологій. Зокрема, ми реалізуємо програму, що охоплює десятки областей України та навчальні заклади, сприяючи розвитку фасадних технологій та наливних підлог. Водночас, питання заробітної плати залишається важливим. Ми працюємо над підвищенням коефіцієнта оплати праці, зокрема для будівельників, які займаються екологічними проєктами. Впровадження таких стандартів дозволить нам створювати умови для розвитку зеленого будівництва та підвищення кваліфікації робітників..."
Про реінтеграцію ветеранів під час заходу розповів Олександр Розумний, провідний спеціаліст Міністерства у справах ветеранів України:
“Міністерство у справах ветеранів України та Український ветеранський фонд активно підтримують ветеранські підприємства та ініціативи, зокрема ті, що спрямовані на реалізацію політики екологічного та дбайливого ставлення до довкілля. Український ветеранський фонд готовий до співпраці з усіма зацікавленими органами, підприємствами та організаціями для сприяння реалізації таких ветеранських проєктів.
Зокрема, фонд проводить конкурсні програми, такі як «Варто: Єднання», які спрямовані на підтримку проєктів громадських організацій, що допомагають ветеранам та членам їхніх сімей у реінтеграції та соціалізації. Крім того, фонд фінансує ветеранські бізнеси, надаючи гранти та мікрофінансування для започаткування та розвитку власної справи...”
Аналітичне дослідження яке розпочато ВГО «Жива планета» в партнерстві з UNEP в лютому цього року має на меті оцінити поточний стан створення зелених робочих місць в Україні, визначити можливості та перешкоди для участі ветеранів, а також розробити дієві рекомендації для підтримки їх переходу на зелені робочі місця.
Під час першого етапу дослідження проведений аналіз:
- 35 актів права ЄС, у тому числі щодо енергоефективності, відновлюваних джерел енергії, публічних закупівель, кругової економіки та зеленої трансформації;
- 23 стратегій, програм та нормативно-правові актів України, зокрема Стратегію реінтеграції ветеранів до 2030 року, Стратегію управління відходами, Національну стратегію адаптації до змін клімату, Державну стратегію регіонального розвитку, Дорожню карту зеленої трансформації економіки України та інші.
- Проведені консультації з понад 50 ключовими стейкхолдерами – представниками Міністерства у справах ветеранів, Міністерства економіки, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної служби зайнятості, бізнесу, громадських організацій та освітніх установ;
- Розроблено соціологічну методику опитування, яка включає кількісні анкети для роботодавців та ветеранів, сценарії фокус-груп та глибинних інтерв’ю які заплановані у квітні.
На початку дослідження вже були встановлені загальні системні виклики:
- Ветерани майже не розглядаються як цільова група у програмах з енергоефективності, ВДЕ чи управління відходами.
- Брак спеціалізованої екологічної освіти та перепідготовки.
- Обмежена участь ветеранів у процесі планування політик і проєктів у сфері довкілля та клімату.
- Відсутні дієві механізми стимулювання бізнесу до працевлаштування ветеранів у зелених секторах.
Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» та Пан П'єр Карло Сандей, представник UNEP в Україні
Створення зелених робочих місць є інвестицією в сталий розвиток, енергетичну незалежність та економічну безпеку країни. В рамках проєктної діяльності з UNEP – ВГО «Жива планета» відкрита до співпраці, обміну знаннями та результатами з усіма зацікавленими сторонами.