23-24 червня 2022 року Європейська Рада розглядатиме питання про надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Для ЄС – це шанс і нагода у важкий період російської агресії довести підтримку і солідарність з Україною, яка воює за свій європейський вибір.

23-24 червня 2022 року Європейська Рада розглядатиме питання про надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

Для ЄС – це шанс і нагода у важкий період російської агресії довести підтримку і солідарність з Україною, яка воює за свій європейський вибір.

Президент ВГО «Жива планета» – Світлана Берзіна, обрана головою громадської ради Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України підписала разом з колегами – головами громадських рад при центральних органах влади України до лідерів ЄС.

Statement of public councils under central authorities of Ukraine of June 20, 2022

У зверненні зазначено, що для України, з одного боку, статус кандидата в члени ЄС кладе край стратегічній невизначеності у відносинах з ЄС та є додатковим імпульсом для внутрішніх трансформацій і вагомим морально-політичним стимулом для громадян, які відстоюють свою свободу та європейське майбутнє.

Питання щодо кандидатського статусу України має насамперед політико-безпековий характер, йдеться про політичну волю і рішучість лідерів ЄС спільно з Україною протистояти російській агресії, яка несе загрозу всій Європі. Українська армія тривалий час тримає оборону східного флангу ЄС, прийнявши на себе удар всієї воєнної потуги країни-агресора.

Іншим аргументом на користь України є майже 30-річний досвід руху до ЄС, в контексті якого Україна пройшла складні випробування і досягла високого рівня інтеграції з європейськими країнами в різних сферах. Підтвердженням цього є успішна імплементація масштабної Угоди про асоціацію Україна-ЄС і прагнення України поглиблювати інтеграцію з ЄС в усіх сферах.

Підписанти звернення змушені констатувати, що ситуація з членством України в ЄС, на жаль, залишається невизначеною через суперечливу і вичікувальну позицію лідерів деяких західноєвропейських країн. Водночас пропонуються неприйнятні для України альтернативні членству формати співробітництва.

Громадські ради при центральних органах влади України, які, відповідно до законодавства, є консультативно-дорадчими органами і забезпечують участь громадськості у формуванні та реалізації державної політики, формуються з провідних інститутів громадянського суспільства і обираються шляхом рейтингового голосування з числа кандидатів.

Члени громадських рад центральних органів влади спрямовують свої зусилля на просування ідеї надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС і закликають європейські експертні кола активізувати роботу в цьому напрямі.

В Заяві акцентовано увагу на тому, що невирішення (відкладення) питання кандидатського статусу для України буде критичною помилкою ЄС, яка матиме незворотні наслідки через:

  • активізацію дії країни-агресора, яка сприйматиме таке рішення як «поразку» Європи і «успіх спеціальної операції» в Україні;
  • дискредитацію східної політики ЄС;
  • розчарування українського суспільства, яке виборює право бути частиною Європи;
  • посилення внутрішніх розбіжностей в ЄС.

Представники громадських рад звертають увагу на сприятливу для України динаміку суспільно-політичних настроїв в Європі, зокрема, помітні проукраїнські зміни у громадській свідомості, позиціях політичних сил, бізнесу, експертних кіл тощо. Україні саме зараз потрібна потужна підтримка і консолідована позиція держав-членів ЄС, Європарламенту, солідарність міжнародних інституцій і провідних держав світу.

Заява надіслана до всіх лідерів ЄС адресована і стосується всіх, від кого залежить надання Україні статусу “кандидат у члени ЄС”.