Загальна інформація Екологічний слід (англ. ecological footprint) – показник, що відображає потреби у ресурсах екосистеми, виражений у одиницях площі біологічно продуктивних земель і вод, необхідних для забезпечення цих ресурсів на поточному рівні спожива

Загальна інформація

Екологічний слід (англ. ecological footprint) – показник, що відображає потреби у ресурсах екосистеми, виражений у одиницях площі біологічно продуктивних земель і вод, необхідних для забезпечення цих ресурсів на поточному рівні споживання, і поглинання парникових газів, відходів що утворюються.

Стандартизований метод обчислення екологічного сліду на національному рівні приводить Global Footprint Network.

На основі цього методу Програма ООН з навколишнього середовища – UN Environment Programme щорічно проводить відповідні розрахунки і публікує звіт про екологічний слід людства. Так, у 2020 році за результатами оцінки розміру екологічного сліду виявилось, що обсяги споживання людства в 1,9 рази більше, ніж можливості екосистеми планети Земля з їх відновлення.

Калькулятор екологічного сліду, розроблений ВГО «Жива планета» представляє собою спрощену версію рекомендованого методу із врахуванням національних умов.

Завдяки калькулятору користувач має змогу розрахувати власний екологічний слід, проаналізувати в який спосіб цей слід може бути зменшений, а також усвідомити особисту відповідальність за результати тесту і можливості для покращення.

Застосування калькулятору рекомендоване для проведення практикумів зі школярами та студентами на тему сталого споживання.

Оцінка особистого впливу на екосистему планети через споживацькі звички сприяє формуванню культури споживання, орієнтованої на раціональне поводження з ресурсами і дбайливе ставлення до довкілля.

Статус

Завершено

Цільовий регіон

Всеукраїнський

Період реалізації

червень 2020 р. – серпень 2021 р.

Партнери

Джерело фінансування

ВГО «Жива планета» (розробляння змістовної частини опитувальника, технічна реалізація та інформаційна підтримка).

Мета

Сприяння формуванню персональної екологічної свідомості та відповідальності для усвідомлення важливості особистого вкладу у досягнення цілей сталого розвитку.

Реалізація

Від початку калькулятор створювався як один із інструментів національної цифрової платформи для педагогічних працівників з реалізації наскрізної змістової лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток» -

EcoMON, як вклад нашої організації в розвиток цієї платформи по 12-ій Глобальній цілі ООН зі сталого розвитку «Відповідальне споживання».

Калькулятор екологічного сліду представляє собою онлайн тест із 22 запитань.

За відгуками користувачів, відповіді на питання можуть зайняти від 2 до 10 хв.

Калькулятор адаптований для розміщення і на інших інтернет-ресурсах.

Користувач обирає твердження, що відповідають його способу життя, а програма автоматично здійснює інтерпретацію відповідей та підраховує отримані бали.

Запитання спираються на метод Global Footprint Network, з урахуванням особливостей способу життя, притаманного саме українським родинам. Рівень складності опитувальника спрощений від рекомендованого, що робить калькулятор доступним для молодших користувачів – учнів від 12 років. При цьому, він буде цікавий і корисним дорослим.

Користувач надає відповіді стосовно оселі та її облаштування з точки зору енергоефективності, способу дістатись навчального закладу та місць відпочинку, харчові уподобання та побутові звички, наприклад, стосовно поводження з відходами. Запитання сформовані так, що без достатнього рівня поінформованості складно передбачити, яка комбінація відповідей дасть, в результаті, низький показник екологічного сліду.

Зміна результатів розрахунку, залежно від відповідей, дає користувачу розуміння власної відповідальності за підсумкову величину екологічного сліду, одночасно із можливістю на нього впливати, змінюючи відповіді (а в реальному житті - власну поведінку та звички).

Підсумований результат рівня споживання учасника тесту виражено у двох показниках:

  • розмірі екологічного сліду учня в гектарах ( скільки площі поверхні планети йому потрібно, щоб продовжувати підтримувати якість життя на поточному рівні);
  • скільки планет Земля потрібно було б, якби всі мешканці планети наслідували той самий спосіб життя.

Калькулятор доповнено також фактажем для порівняння отриманого результату з результатами типового мешканця України та інших країн. Наприклад, учень дізнається, що екологічний слід українця становить 3,1 га, середній житель США використовує 12,2 га (5,3 планети!), європеєць –5,7 га (2,8 планети), а середній житель Мозамбіку – всього 0,7 га (0,4 планети) і таким чином, зможе дійти висновку про те, що чим більше розвинута країна, тим більше екологічний слід її мешканців через більше споживання, пов’язане з вимогами до якості життя ( а отже, така країна і кожен її мешканець має приділяти більше уваги зменшенню наслідків свого впливу).

Інформація про калькулятор застосовується в методичних рекомендаціях Міністерства освіти та науки України для вчителів.

Також інформація про застосування калькулятора, як одного з мотиваторів змінювати свої звички на більш сталі, міститься в публікаціях Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, ВГО «Жива планета» та в соцмережах.

Результати

Калькулятор екологічного сліду розміщений у вільному доступі.

Кожен бажаючий може використати його для обчислення власного екологічного сліду та визначити, в який спосіб такий слід можна зменшити, переглянувши обсяги свого споживання та використання різних продуктів, засобів, речей і послуг.

Калькулятор є невід’ємною частиною уроку по темі «Сталий розвиток і стале споживання» , присвяченого 12-ій Глобальній цілі ООН зі сталого розвитку на платформі EcoMON.

Протягом року з моменту презентації калькулятором скористались в навчальному процесі*:

  • 576 + вчителів
  • 7800 + учнів з
  • 160 + шкіл

180 + репостів у соцмережах, які набрали 5000+ “вподобайок”.

*) Дані отримані за результатами опитування вчителів і учнів в рамках інших освітніх проєктів ВГО «Жива планета», зокрема «Стале споживання для учнівської молоді» - 2020.