Загальна інформація
Державні закупівлі, що становлять до 20 відсотків ВВП у країнах Східної Європи та Кавказу, пропонують значною мірою невикористану можливість спрямувати бізнес та внутрішні ринки до інновацій та підвищення сталості. Змінюючи витрат на більш сталі товари та послуги може призвести до позитивних соціальних, екологічних та економічних результатів, таких як зменшення бідності, покращення власного капіталу, зниження викидів парникових газів та підвищення енерго- та ресурсоефективності. Таким чином, сталі публічні закупівлі постають як ключовий інструмент політики для підтримки сталого розвитку та використання інклюзивного переходу до «зеленої» економіки.
Інформаційні засоби для споживачів, такі як еко-маркування, можуть використовуватися виробниками для більш сталого управління своїми виробничими процесами та покращення їх ефективності в часі. Водночас, інформація про споживачів - це інструмент, за допомогою якого можна робити усвідомлений вибір щодо придбання, використання та закінчення терміну експлуатації товару.
У рамках програми EU4Environment, що фінансується ЄС, Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) має на меті посилити потенціал України щодо забезпечення сталих публічних закупівель та використання екологічного маркування. Це буде досягнуто шляхом надання технічної допомоги, консультаційних послуг та розвитку потенціалу / тренінгів для розробників політики, практикуючих закупівлі організацій, бізнесу та промислових асоціацій, а також неурядових організацій та інших зацікавлених сторін.
Громадська організація «Жива планета» була запропонована Мінприроди як організація, що здійснює діяльність щодо впровадження СПЗ в рамках програми EU4Environment в Україні. ВГО «Жива планета» є членом платформи «One Planet» і займається реалізацією рекомендацій, підготовлених в рамках програми EaP GREEN та Комунікаційної стратегії СПЗ у партнерстві з Мінприроди, Мінекономіки, Регіональними державними адміністраціями, EU Association Lab, ДП Прозоро, ДЗ Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління та іншими зацікавленими організаціями.
ВГО «Жива планета» в Україні долучається до виконання компоненту «Циркулярна економіка та нові можливості зростання», який включає напрямки:
- підтримка в розробці і реалізації політики щодо СПЗ;
- підтримка розвитку ЄРЗП.
Статус
Завершено
Цільовий регіон
Всеукраїнський
Період реалізації
січень – липень 2020 р.
Партнери
Бенефіціари
- Міністерство енергетики та захисту довкілля України
- Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Джерело фінансування
Європейській Союз
Мета
Оцінити прогрес впровадження сталих публічних закупівель і практики застосування еко- маркування в Україні після завершення програми EaP GREEN та підготувати рекомендації щодо наступних кроків в рамках впровадження програми EU4Environment в Україні.
Реалізація
Аналіз прогресу впровадження сталих публічних закупівель (надалі – СПЗ) в Україні у період 2017-2019 рр. мав на меті оцінити результативність впровадження Плану дій щодо СПЗ рекомендацій і пілотних проектів, напрацьованих в рамках проекту EaP GREEN щодо СПЗ.
Проведене дослідження командою експертів ВГО «Жива планета» передбачало аналіз стану:
- виконання Дорожньої карти щодо перегляду законодавства з метою застосування СПЗ;
- иконання Плану дій щодо СПЗ;
- дієвості існуючої системи моніторингу СПЗ.
Аналітичний звіт щодо впровадження сталих публічних закупівель в Україні у 2017-2019 роках (проєкт)
З метою огляду прогресу застосування екологічних маркувань і декларацій в Україні у період з 2017 року, в рамках проекту EU4Environment, буде проведено:
- огляд чинних екологічних стандартів і маркувань, наявних на українському ринку;
- аналізування діяльності програм екологічного маркування типу І, що діють в Україні;
- аналізування практики застосування екологічних маркувань в публічних закупівлях.
Аналітичний звіт щодо практики екологічного маркування в Україні (проєкт)
10 липня 2020 р. відбувся онлайн-семінар щодо сталих публічних закупівель та екологічного маркування в Україні. Захід був організований ЮНЕП в рамках проекту EU4Environment.
В семінарі прийняли участь представники Мінекоенерго, Мінекономрозвитку, експерти ЮНЕП і «Живої планети», представники органів влади, замовники публічних закупівель, учасники конкурентних торгів та усі кого зацікавила тема.
Результати
За результатами проведених досліджень визначені недоліки і потреби в розробці політики та інструментів для подальшого впровадження СПЗ в Україні. На основі аналізу даних і проведених консультацій з зацікавленими сторонами сформовані рекомендації щодо подальших дій і прийняття управлінських рішень щодо посилення потенціалу провадження СПЗ в Україні.
Також визначені підстави, що сприяють розвитку застосування екологічних маркувань в публічних закупівлях і бар'єри для подальшого розвитку, шляхи їх подолання та підготовлені щодо наступних кроків по просуванню та підвищенню рівня належної практики застосування екологічного маркування в Україні (включаючи ті рекомендації, які можуть бути реалізовані в рамках проекту EU4Environment в Україні).
Проекти рекомендацій були презентовані на онлайн-семінарі, обговорені з зацікавленими сторонами і враховані при подальшій проектній діяльності в рамках проекту EU4Environment на період 2020-2022 рр.