18 жовтня в АТ НАЕК Енергоатом відбувся тренінг щодо застосування вимог до енергоефективності та екологічних вимог в тендерній документації.
Програма заходу була підготовлена в партнерстві з ВГО «Жива планета» за підтримки проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).
Питання для розгляду враховували план закупівель АТ НАЕК Енергоатом.
Вартість життєвого циклу
Відповідно до статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна пропозиція може оцінюватись за вартістю життєвого циклу.
Цій підхід на відміну від критерію «ціна» дозволяє врахувати витрати замовника, які він несе під час використання, обслуговування та припинення використання предмета закупівлі та обрати більш економічну пропозицію.
Під час семінару розглянули застосування методу оцінки вартості життєвого циклу як альтернативи оцінювання пропозиції за ціною при здійсненні закупівлі легкового автомобілю із застосуванням Калькулятора розрахунку вартості життєвого циклу.
Застосовуючи критерії оцінки вартості життєвого циклу, замовник може вимагати від постачальника даних про витрати, які пов’язані з:
- використанням енергії та інших ресурсів необхідних для застосування приладу, обладнання або іншого енергоспоживчого продукту, надання послуги чи виконання робіт;
- технічним обслуговуванням;
- збором та утилізацією;
- впливом зовнішніх екологічних чинників протягом життєвого циклу, зокрема викиди парникових газів, інших забруднюючих речовин та інші витрати, пов’язані з впливом на довкілля.
Тобто, оцінюючи переваги того чи іншого товару за вартістю його життєвого циклу, порівнюють не тільки ціну цього товару, а сукупність усіх витрат, які містяться в строку його експлуатації.
Калькулятор розрахунку вартості життєвого циклу товару значно спрощує опанування та використання методики оцінки вартості життєвого циклу. Це дружня до користувача математична модель, в яку вже закладена формула розрахунку. Ви можете використовувати його як практичний інструмент розрахунку, вводячи дані щодо предмету закупівлі, обираючи необхідну категорію. За введеними даними Ви отримаєте правильний розрахунок якій дозволить порівняти надані пропозиції та обрати більш економічну пропозицію.
Учасникам семінару були продемонстровано як застосовувати Калькулятор та надані роз’яснення щодо застосування методу оцінки вартості життєвого циклу, зокрема оформлення тендерної документації на прикладі закупівлі АТ Укрпошта UA-2024-07-12-010043-a багатофункціональних пристроїв із додатковими витратними матеріалами.
Вимоги до енергоефективності
Стаття 7 Закону України «Про енергетичну ефективність» містить положення про можливі вимоги до енергоспоживчої продукції при здійсненні публічних закупівель. Стаття 8 цього Закону встановлює вимоги до екодизайну та енергетичного маркування продукції, пов’язаної із споживанням енергії.
Разом з учасниками семінару були розглянуті підходи застосовування вимог до енергоефективності енергоспоживчих продуктів відповідно до Технічних регламентів що встановлюють вимоги до екодизайну у поєднанні з іншими екологічними вимогами.
Комп’ютери та комп’ютерні сервери
Кондиціонери повітря та вентилятори
Екологічні вимоги
Застосування вимог до екологічних характеристик товарів, послуг чи робіт у технічних специфікаціях передбачено статтею 23 Закону України «Про публічні закупівлі». У разі встановлення екологічних чи інших характеристик до предмета закупівлі, замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Окрема увага була приділена визначенню вимог до маркування і пакування хімічної продукції з врахуванням прийнятих Технічних регламентів у сфері хімічної безпеки.
Нові вимоги до хімічної продукції – що потрібно знати бізнесу?
На прикладі підготовки тендерної документації закупівлі мийних засобів і лакофарбових матеріалів були розглянуті екологічні вимоги з посиланням на стандарти екологічного маркування.
Лакофарбові матеріали
Мийні засоби та засоби для чищення
Якість підтвердних документів
Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством. Така вимога міститься в абзаці 2 пункту 5 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі».
Як правильно оцінити пропозицію з врахуванням цієї вимоги і оформити вимогу до предмету закупівлі у проекті договору та проконтролювати відповідність вивчали на конкретних прикладах належних і підроблених документів.
«Наша організація готова надати підтримку замовникам публічної сфери по супроводу закупівлі з врахуванням приведених на тренінгу рекомендації по окремим питанням або «під ключ» з врахуванням багаторічного практичного досвіду. Є багато нюансів – починаючи з визначення предмету закупівлі, вимог і особливостей різних методів оцінювання пропозиції. Тому варто скористатись підтримкою досвідчених консультантів яка надається в рамках проєктної діяльності за фінансовою підтримкою наших партнерів ще на стадії планування. Кращі практики ми разом з ДП Прозоро упорядковуємо в розділі Екологічні вимоги на офіційному ресурсі Infobox Prozorro. Кожна історія успішно проведеної енергоефективної закупівлі в поєднанні із застосуванням екологічних вимог стане складовою скарбниці знань для замовників публічної сфери на шляху до європейської інтеграції та кращого світлого майбутнього нашої держави» - зазначила Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» наприкінці заходу.