Інформуємо про початок обговорення другої редакції проєкту стандарту СОУ ОЕМ 08.002.41.032:20ХХ Система екологічної сертифікації та маркування згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 (ISO 14024:2018, IDT). Громадські будівлі. Екологічні критерії та метод оцінювання життєвого циклу (далі – проєкт стандарту, СОУ ОЕМ).
Призначеністю СОУ ОЕМ є запровадження національної системи рейтингового оцінювання будівель за рівнем кращих показників енергоефективності та екологічних характеристик.
Об’єктом стандартизації відповідно до проєкту СОУ ОЕМ є громадські будівлі відповідних груп, які відповідають додатку А ДБН В.2.2-9:2018 Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення. Цей стандарт не поширюється на житлові та промислові будівлі.
Цей стандарт містить вимоги та критерії оцінювання управління будівельним виробництвом, інфраструктури та екологічної сталості території, архітектурно-планувальних рішень, забезпечення комфортних умов та безпеки внутрішнього середовища, управління відходами, раціонального водокористування та управління стічними водами, енергетичної ефективності, сталості будівництва, безпеки життєдіяльності, будівельних виробів, матеріалів та конструкцій для оздоблення, а також методику оцінювання з використанням функції бажаності Харрінгтона.
За структурою стандарт відповідає основному набору індикаторів для будівель що встановлені міжнародними стандартами зі сталого будівництва. Вимоги нормативного документу враховують принципи New European Bauhaus, положення міжнародних стандартів зеленого і сталого будівництва та національні умови їх застосування.
Основними завданнями при впровадженні та подальшому перегляді екологічних критеріїв є:
- енергетична ефективність;
- збалансоване управління ресурсами;
- зменшення, запобігання шкідливого впливу на довкілля, а за можливості, створення позитивного впливу на нього;
- ефективне управління відходами та збільшення можливостей повторного використання та перероблення будівельних матеріалів;
- переваги у застосуванні екологічно сертифікованих будівельних матеріалів;
- поліпшення показників комфорту і якості життя користувачів.
Базовий набір критеріїв та метод рейтингового оцінювання відповідності встановленим показникам забезпечить сукупне оцінювання громадської будівлі згідно з вимогами міжнародного стандарту ISO 21929-1:2011 Sustainability in building construction — Sustainability indicators — Part 1: Framework for the development of indicators and a core set of indicators for buildings (Сталість у будівництві. Індикатори сталості. Частина 1. Структура для розробки індикаторів і основного набору індикаторів для будівель).
Публічні обговорення першої редакції проєкту СОУ ОЕМ відбулися у період 19 травня – 20 липня 2024 року шляхом проведення електронних консультацій. Презентація стандарту з оголошенням початку проведення публічних обговорень відбулась на розширеному засіданні Ради директорів Конфедерації будівельників України 21 травня 2024 року.
Переваги
Рейтингова оцінка проєктів та обєктів введених в експлуатацію на відповідність вимогам СОУ ОЕМ забезпечить високу якість і комфорт внутрішнього середовища у поєднанні з енергетичною ефективністю, раціональним використанням водних ресурсів, зменшенням обсягів утворених відходів та впливу на довкілля протягом життєвого циклу будівлі чи споруди.
Проєкти які пройдуть сертифікацію на відповідність стандарту матимуть перевагу для отримання фінансової підтримки реалізації в рамках програми Європейського Союзу Ukraine Facility Plan, а також в рамках програм і проєктів міжнародної технічної підтримки яка надається через ЄБРР, Світовий Банк, Корпорацію НЕФКО тощо.
Впровадження СОУ ОЕМ також сприятиме досягненню цілей державної екологічної політики у будівельній галузі та реалізації пункту 15 Операційного плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Довгострокової стратегії термомодернізації будівель на період до 2050 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.12.2023 № 1228, щодо запровадження національної системи рейтингування будівель і громад за рівнем енергоефективності разом із системою винагороди лідерів за рівнем енергоефективності.
Відповідальний за розробку національний технічний комітет стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля»
Обговорення проєкту другої редакції СОУ ОЕМ триватиме до 30 березня 2025 року
Проєкт другої редакції СОУ ОЕМ 08.002.41.032 та пояснювальна записка до неї.
Коментарі до проєкту другої редакції СОУ просимо надсилати на електронну адресу:
У темі повідомлення просимо зазначати:
Коментарі до другої редакції СОУ ОЕМ 08.002.41.032:20ХХ
Розпочато обговорення проєкту першої редакції стандарту енергоефективного зеленого будівництва