26 лютого 2025 року в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України відбулася церемонія нагородження переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу серед вчителів, проголошеного 10 жовтня 2024 року до Всесвітнього Дня екологічного маркування. Цей День

26 лютого 2025 року в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України відбулася церемонія нагородження переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу серед вчителів, проголошеного 10 жовтня 2024 року до Всесвітнього Дня екологічного маркування. Цей День відзначається щороку у третій четвер жовтня з метою популяризації сертифікованої екологічної продукції та підвищення рівня обізнаності населення щодо її переваг орієнтуючись на еко- маркування.

Конкурс був спрямований на підвищення рівня екологічної обізнаності учнів та формування культури відповідального споживання через освітні ініціативи.

Виконання конкурсного завдання передбачало розроблення та впровадження інноваційних методик викладання теми сталого споживання і еко- маркування, що допомагають учням:

  • розуміти значення екологічних сертифікатів та маркувань на продукції;
  • аналізувати вплив споживчих рішень на довкілля;
  • формувати відповідальне ставлення до ресурсів та сталого розвитку.

Учасники конкурсу представляли авторські розробки уроків, інтерактивні методики, квести, практичні завдання, які сприяють ефективному засвоєнню знань про екологічне маркування.

У конкурсі взяли участь 121 педагогів з усієї України. За результатами оцінювання експертною комісією, було обрано переможців і фіналістів, які продемонстрували найкращі педагогічні підходи до екологічної освіти. Всі учасники конкурсу отримали дипломи, 30 фіналістів - призи, а 9 переможців - ще і грошові сертифікати у розмірі 10000 грн.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, Світлана Гринчук:

💬 «Екологічна культура починається з освіти. Саме знання формують відповідальне ставлення до довкілля та власного здоров’я. Екологічне маркування – це не просто символ на упаковці, а потужний інструмент, що дає споживачам можливість свідомо обирати безпечні товари. Чим більше людей розумітимуть цінність екологічних стандартів, тим більш відповідальним буде суспільство у своїх щоденних виборах. Це важливий крок до сталого розвитку, де кожен вибір має значення для планети і майбутніх поколінь. Тому важливо, щоб екологічна освіта була невід’ємною частиною нашої повсякденної практики, починаючи з дитячого садка і до вищих навчальних закладів…»

Олександр Бондар, д.б.н., професор, ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління:

💬«"Війни виграють не генерали, війни виграють шкільні вчителі …", - цей вислів Отто Бісмарка адресований пруському королю Вильгельму I наприкінці франко-прусської війни актуальний і на сьогодні. Наші діти будуть розбудовувати Україну як сучасну європейськ державу, в якій екологізація всіх сфер діяльності буде не просто трендом, а необхідністю. Важливу роль у цьому відіграє, безперечно, загальна освіта, адже саме в школі закладаються основи знань, навичок та цінностей для подальшого життя...»

«Вітаю учасників, фіналістів і переможців Всеукраїнського конкурсу серед вчителів «Урок з екологічного маркування». Цей конкурс дав чудову можливість вчителям продемонструвати свої педагогічні навички в системі освіти для сталого розвитку, сприяти поширенню знань з екологічного маркування, формувати у школярів свідомий підхід до природи, розуміти принципи сталого споживання. Завдяки таким ініціативам ми разом виховуємо покоління, що розуміє принципи сталого споживання і відповідально ставиться до довкілля», – зазначив Олександр Іванович.

Президент громадської організації “Жива планета”– організатор конкурсу Світлана Берзіна:

💬 «Міжнародні екологічні стандарти забезпечують збереження навколишнього природного середовища і економію всіх видів ресурсів. Зокрема, міжнародний стандарт ISO 14024 встановлює вимоги що дозволяють визначати продукцію, яка більш краща для довкілля та людини за чітко визначеними критеріями. Екологічне маркування – спеціальний логотип на товарах та послугах, які інформують про сертифікацію на відповідність встановленим екологічним критеріям. В Україні логотип екологічного маркування отримав народну назву “Зелений журавлик”. Право на застосування такого маркування може отримати лише екологічно сертифікована продукція згідно з ISO 14024. Вчителі відіграють ключову роль у формуванні екологічної культури в суспільстві, пояснюючи дітям важливість екологічного маркування. Ми вражені креативністю конкурсних робіт і сподіваємося на подальшу співпрацю в цьому напрямку...»

Координатор Конкурсу - Світлана Пустова:

💬 «Завдяки екологічному маркуванню кожен споживач отримує можливість робити відповідальний вибір. Це шлях до зменшення забруднення, ефективного використання ресурсів у поєднанні з поліпшеними показниками безпеки складників і готового продукту: екологічної, хімічної, радіологічної. Вибір товарів з екологічним маркування - Ваш вибір на користь здоров’я, підтримку екологічно свідомих виробників з турботою про наше стале майбутнє. Велика кількість конкурсантів і різноманіття робіт доводить що тема екологічної освіти в Україні цікава для освітян і розвивається. Ми вдячні всім учасникам за їхню працю та прагнення змінювати світ на краще і партнерам за підтримку нашої ініціативи та співпрацю у визначенні і відзначенні фіналістів та переможців ...»

Нагородження переможців

Шелудько Тетяна Іванівна, вчитель початкових класів Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області: «У даному Конкурсі беру участь вдруге. Вперше стала фіналісткою, а цього разу – переможницею. Хочу подякувати організаторам за інноваційність Конкурсу, його відкритість, доступність та можливість ділитися досвідом з учнями. Найцікавішим у для мене було змагання з колегами-педагогами, можливість реалізувати себе як вчителя. Діти були в захваті, адже вони дізнатися про важливу екологічну інформацію яку зможуть застосувати у свєму житті вже зараз. Дякую організаторам та всім, хто підтримує освітянський фронт у цей непростий час…»

Чорномурко Олена Андріївна, вчитель початкових класів Іванівського ліцею №1 Іванівської селищної ради Херсонської області

Папіш Наталія Петрівна, вчитель хімії та біології Гімназії №5 Звягельської міської ради: «Конкурс є важливою ініціативою для підвищення екологічної свідомості учнів. В процесі виконання конкурсного завдання ми змогли поглибити знання зі сталого споживання та еко- маркування, познайомилися з сертифікованими представниками великого та середнього бізнесу, а також долучили до цього процесу учнів. Одним із найприємніших моментів було те, що одна з учениць розповіла, як після уроку пішла з мамою до магазину і шукала товари з логотипом еко- маркування "Зелений журавлик", пояснюючи матері своє усвідомлення кращого вибору таких продуктів…»

Витвицька Олена Володимирівна, вчитель хімії та біології Гімназії №5 Звягельськоі міської ради

Литвин-Матійчук Інга Леонідівна, вчитель географії Овруцького ліцею №3: «Як керівник екологічного клубу «Фенікс» вже вдруге беру участь у цьому Конкурсі і вдруге виходжу в переможці. Якщо минулого разу ми з учнями більше зосередилися на просвітницькій громадській діяльності, то цього року я зробила акцент на методичній роботі, особливо у 9 класі під час вивчення економічної географії. Важливо навчати дітей усвідомлювати, що їхнє покоління буде відбудовувати країну, і це потрібно робити з мінімальним впливом на довкілля. Вдячна адміністрації за підтримку, адже саме вона дає можливість педагогам творчо реалізовувати себе…»

Ясь Катерина Олександрівна, вчитель Остерського ліцею № 1 (диплом та призи отримав син Катерини Олександрівни – Захар Ясь)

Квак Лілія Василівна, вчитель біології та екології Бродівського фахового педагогічного коледжу імені Маркіяна Шашкевича: «На заняттях з біології та екології я намагаюся завжди приділити час для пояснення різних логотипів які надають екологічну інформацію про продукцію. Впевнена, що ці знання важливі для здобувачів освіти, оскільки вони навчаються обирати продукцію з турботою про власне здоров’я та довкілля. Також у нашому закладі освіти діє довготривалий еколого-освітній проєкт ЕкоВарта, де проводиться екологічна просвіта, навчання, співпраця з екологічними організаціями міста та області. Конкурси для педагогів на таку тематику допомагають поділитися власними напрацюваннями з колегами. Тому після завершення Конкурсу – заплановане видання посібника з кращими розробками виховних годин чи квестів на тему еко- маркування є допомогою для нас в організації екологічного виховання здобувачів освіти…»

Марченко Оксана Євгенівна, вчитель біології і хімії Городищенського економічного ліцею Городищенської міської ради Черкаської області

Дученко Аніта Петрівна, вчитель біології та хімії Комунального закладу «Вінницький ліцей №4»

Лариса Мурин: «Щиро дякую організаторам, надзвичайно приємно отримати нагороду у Міністерстві, така нагода може бути раз у житті! Чудовий, змістовний, пізнавальний Конкурс, було цікаво, творчо, креативно працювати над кейс- проєктом. Особлива подяка за змістовні семінари для вчителів, де було подано усе чітко, доступно, зрозуміло. Саме завдяки семінарам і інформаційній підтримці ми зуміли проєкт виконати правильно.…»

Нагородження фіналістів

Смовська Ірина Юріївна, вчитель української мови, української та зарубіжної літератури Остерського ліцею № 2

Попович Людмила Олександрівна, вчитель біології Свалявської гімназії №1 Свалявської міської ради

Костюк Надія Василівна, вчитель географії Калуського ліцею № 7 Калуської міської ради Івано-франківської області: «Ми з учнями працювали над темою "Екологічне маркування – крок у майбутнє". Виховна година виявилася надзвичайно цікавою для п’ятикласників. Вони активно бігали по магазинах, шукаючи продукцію із маркуванням "Зелений журавлик". Особливо їм сподобався вигляд цього знаку – зелений журавлик і листочок. Після заняття багато учнів розповідали, що тепер у магазинах вони разом із батьками звертають увагу на еко- маркування і навіть обирають товари з ним. Це свідчить про те, що поступово, маленькими кроками, можна змінювати екологічну свідомість не лише учнів, а й їхніх родин…»

Савченко Наталія Миколаївна, вчитель біології та основ здоров”я Дмитрівського ліцею Дмитрівської селищної ради Чернігівської області: «У Конкурсі беру участь вдруге, і це дуже цікавий, змістовний досвід. Для себе відкрила багато нового, дякую «Живій планеті» за таку ініціативу. Дітям було надзвичайно цікаво – ми створювали еко- вікторину, і вони із задоволенням брали в ній участь. Головне, що вони дійсно розібралися у темі. Я також переглянула свої споживчі звички і вдома знайшла товари зі знаком "Зелений журавлик", на які раніше не звертала уваги. Дякую Міндовкілля і Партнерам заходу за відзнаки і подарунки, а головне – за натхнення до подальшої творчої роботи»

Вершок Ганна Вікторівна, вчитель хімії та інформатики Миролюбівської гімназії Гречаноподівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області

Також на завершення обговорили плани на майбутнє і сформували робочу групу з розроблення і підготовки до видання методичного посібника для вчителів «Урок екологічного маркування» разом з описами кейсів кращих робіт учасників Конкурсу. Видання заплановано презентувати у червні 2025 року до Всесвітнього Дня охорони довкілля.

Дякуємо нашим Партнерам – виробникам екологічно сертифікованої продукції позначеної еко-маркуванням "Зелений журавлик" за надання призів фіналістам і переможцям Конкурсу:

  • подарункові набори від ТМ Олейна
  • набори косметичних засобів для догляду за волоссям і тілом від Компанії DeLaMark
  • набори косметичних засобів для догляду за волоссям і тілом + засоби для прибирання і прання від Компанії СУНП 2К
  • набори засобів для прання від Компанії Алді ТМ Alles Gut

Конкурс організовано в партнерстві

Вітаємо учасників, фіналістів і переможців Всеукраїнського конкурсу серед вчителів «Урок з екологічного маркування»

"Урок з екологічного маркування" – завершено прийом робіт учасників Всеукраїнського конкурсу серед вчителів