Уряд України спільно із Стокгольмським інститутом навколишнього середовища (SEI) та Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку запускають новий проєкт міжнародної технічної допомоги «Зелений порядок денний для Грузії, України, Молдови та

Уряд України спільно із Стокгольмським інститутом навколишнього середовища (SEI) та Шведським агентством з питань міжнародної співпраці та розвитку запускають новий проєкт міжнародної технічної допомоги «Зелений порядок денний для Грузії, України, Молдови та Вірменії» (GA GUMA).

Відповідно до резолюції Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної від 04.04.2023 № 11425/2-3/23 головним у реалізації – визначене Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Презентація проєкту GA GUMA відбулась 23 жовтня за участю урядовців, Посла Швеції, представників міжнародних організації, бізнес-асоціацій, громадських об’єднань і наукової спільноти.

Проєкт GA GUMA надаватиме експертну підтримку Україні у питаннях:

  • виконання зобов’язань за Паризькою угодою щодо зміни клімату;
  • подальшої інтеграції в Європейський Союз;
  • синхронізації національної політики з цілями Європейської Зеленого курсу.

Нагадаємо, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець неодноразово наголошував, що незважаючи на російську агресію, Україна готова слідувати Європейським Зеленим курсом вже зараз. Більш того, на вищому політичному рівні є чітке розуміння – відбудова країни має бути виключно “зеленою”.

За словами заступника Міністра з питань європейської інтеграції Євгенія Федоренка, більшість положень Європейського Зеленого Курсу мають стати підґрунтям майбутньої зеленої відбудови України в усіх секторах економіки.

“Це вкотре продемонструє європейський вектор руху нашої країни. Крім того, план дій зеленого переходу дозволить мобілізувати інвестиції для побудови стійкої економіки, а українські підприємства отримають можливості для розширення та інновацій”, – зазначив заступник Міністра.

«Зелений порядок денний» охоплюватиме такі напрямки політики, як: запобігання та адаптація до зміни клімату, енергоефективність, будівництво та реконструкція, розумна мобільність, кругова економіка, прагнення до нульового забруднення, продовольча система та збереження екосистем.

Проєкт працюватиме три роки – до березня 2026-го. На першому етапі експерти здійснять комплексну оцінку зеленого переходу в Україні. На її основі буде розроблено Дорожню карту щодо досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року або так званий план дій зеленого переходу.

Загальний бюджет проєкту: 60 млн шведських крон. Фінансування здійснює Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку. Національним партнером з реалізації проєкту в Україні є ВГО «Жива планета».

“Ще рік тому ми лише розпочинали перемовини щодо можливості надання Україні такої технічної допомоги. Вдячний партнерам за те, що сьогодні ми можемо почати реалізовувати цей проєкт, який наблизить нашу країну до ЄС та зеленого відновлення”, – наголосив Євгеній Федоренко.

Мартін Оберг, посол Швеції в Україні: «Я щиро вдячний Україні за її непохитну відданість реалізації важливих реформ. Відданість України досягненню кліматичної нейтральності та інтеграції в ЄС виходить за рамки простого виконання міжнародних зобов’язань. Скоріше це стратегічне рішення, яке має величезні переваги для країни та її громадян. Виконання цих зобов’язань надають Україні доступ до ширшого ринку, відкриваючи таким чином нові шляхи торгівлі та перспективи економічного розвитку. Крім того, це дасть можливість українським підприємствам процвітати та впроваджувати інновації, оскільки вони зможуть використовувати передові технології ЄС та переймати його найкращі практики».

«Для нас зелена трансформація є наскрізним елементом економічної політики і до повномасштабного вторгнення рф, і тим більш зараз. Питанню захисту довкілля зараз надається особлива увага. Наразі, доступ до ринку тієї чи іншої країни залежить від того, наскільки дотримуються вимоги щодо захисту довкілля. І зараз це питання державного рівня», зазначив під час презентації проєкту, – Тарас Качка, заступник Міністра економіки України - Торговий представник України.

У зверненні до учасників заходу Монс Нільссон, виконавчий директор SEI, зазначив: «Україна стикається з викликами російської агресії, яка завдала шкоди як населенню країни, так і довкіллю. Ми повністю присвячуємо себе допомозі Україні в досягненні її кліматичних цілей, яка полягає не лише в переході до кліматичної нейтральності та підтримці вступу України до ЄС, а й у наданні Україні інструментів і знань для прийняття обґрунтованих рішень під час її відновлення».

У Києві учасникам зустрічі проєкт GA GUMA презентували:

  • Кестутіс Кудзманас, посол, старший радник SEI
  • Бернардас Падегімас, старший менеджер проєкту SEI та керівник групи екологічної стратегії та політики

Посилення Зеленого порядку денного для України: сприяння інтеграції в ЄС та досягнення кліматичної нейтральності

  • Лаурі Таммісте, директор Центру SEI, Таллінн

Переваги і можливості: досвід досягнення кліматичної нейтральності з фокусом на досвід Естонії

Кирило Криволап, радник Прем’єр-міністра України: «Насьогодні в Україні впроваджується багато проєктів, що спрямовані на побудову національного кліматичного плану, розвитку енергетичної стратегії України, циркулярної економіки, але немає жодного проєкту, який охоплює всю тематику по Європейської Зеленого курсу. Проєкт GA GUMA дійсно має потенціал в Україні, щоб об’єднати ініціативи по зеленої трансформації для досягнення цілей Європейського Зеленого курсу. І це чудова новина».

«Проєкт передбачає комплексну оцінку зеленого переходу в Україні, яка слугуватиме основою для розробки Плану дій щодо досягнення мети кліматичної нейтральності до 2050 року. Одночасно будуть здійснюватися заходи щодо підвищення обізнаності серед громадян і сприяння розумінню необхідності реалізації плану, який залучатиме різних учасників і посилюватиме їхній потенціал для сприяння досягненню цілей проєкту», підвела підсумки зустрічі президентка ВГО «Жива планета» – Світлана Берзіна.