4 лютого 2024 року програма семінару-практикуму «Сталий розвиток природно-заповідного фонду України: виклики, міжнародна співпраця та перспективи» в Карпатському НПП була присвячена практичним кейсам організації створення комфортних умов для туристів та ін

4 лютого 2024 року програма семінару-практикуму «Сталий розвиток природно-заповідного фонду України: виклики, міжнародна співпраця та перспективи» в Карпатському НПП була присвячена практичним кейсам організації створення комфортних умов для туристів та інноваціям у будівництві для створення сучасної інфраструктури рекреаційної діяльності в НПП.

Захід об’єднав фахівців природоохоронної галузі, представників туристичного бізнесу та експертів з енергоефективного зеленого будівництва.

Другий день семінару-практикуму був розпочатий з презентації Карпатського НПП. Олександр Киселюк, заступник директора, розповів про найцікавіші місця, культурну спадщину та туристичні маршрути Карпатського НПП. “Мережа туристичних шляхів Карпатського НПП вже сягає 140 кілометрів. Ми робимо все щоб мандрівник міг безпечно та пізнавально, не зашкодивши місцевій флорі та фауні, провести свій час. Мандрівки різного рівня складності, проведуть вас через полонини до скелястих узвиш, дозволять насолодитися панорамою і одночасно побачити п’ять найбільших вершин України…”

Також пан Олександр презентував результати наукової та проектної діяльності парку, зокрема географічних досліджень, аналітичного контролю та моніторингу лісівничо-ботанічної та зоологічної роботи.

Важливим завданням для кожної установи є збалансоване поєднання усіх своїх функцій наукової, рекреаційної, еколого-освітньої діяльності.

На сьогодні туризм безсумнівно, є однією з тих сфер діяльності, що переживають справжній бум. Серед чинників, що впливають на розвиток внутрішнього туризму на природних територіях є обмеження переміщення пов’язані з воєнним станом, підвищення патріотичного і культурного рівня громадян, зростання духовних потреб та потреб «тихого відпочинку» на природі. Але для того, щоб розвивати сталий туризм необхідно створити відповідні рекреаційно-туристичні ресурси, які здатні задовольнити потреби туристів у відпочинку, реабілітації, набутті нового досвіду і вражень.

Руслан Якубаш, директор НПП Подільські Товтри розповів про досвід організації рекреаційної діяльності та забезпечення засобами для розміщення туристів: "Наш парк активно розвиває екотуризм, пропонуючи відвідувачам унікальні маршрути та якісні умови для відпочинку. Ми прагнемо зберегти природні ландшафти, водночас роблячи їх доступними для людей. Ключовий виклик – поєднати збереження природи із розвитком туристичної інфраструктури…"

Досвід організації рекреаційної діяльності та забезпечення засобами розміщення туристів

Ігор Фарберов, засновник і керуючий партнер заміського комплексу відпочинку УЛІС розповів про досвід створення комфортних умов для відпочинку на природі: "Наш досвід доводить, що можливо створити комфортні умови для відпочинку на природі без шкоди для довкілля. Головне – використовувати екологічні матеріали, продумувати автономні системи енергозабезпечення та інтегрувати в проєкт технології циркулярної економіки..."

Обираючи будинки, в яких будуть жити гості «УЛІС», ми розглядали різні технології зведення. Зупинились на модульних, бо для нас було важливо, аби процес будівництва не заважав гостям. У січні 2024 ми відкрили локацію з кебінами. Саме такий формат будиночків для відпочинку є прийнятним і застосований у національних природних парках США.

Наша аудиторія не одразу сприйняла новий будинок – спочатку люди питали: «Що це за кабіна?» або «Що це за будка?». Але такі коментарі швидко зникли. Річ у тім, що кебіни – дуже інстаграмна локація. Їх почали відмічати у сторіс та дописах і це привабило нову аудиторію. Люди зрозуміли, що такий відпочинок може бути цікавим досвідом глибокого занурення у ліс.

УЛІС: досвід створення комфортних умов для відпочинку на природі

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» про вимоги до енергоефективності та екологічних характеристик об’єкту будівництва: "Будівництво туристичних об'єктів має відповідати екологічним стандартам, зокрема критеріям енергоефективності, зниженню вуглецевого сліду та мінімізації впливу на довкілля. Впровадження таких стандартів допоможе зробити природний туризм не лише популярним, а й справді сталим…"

Розпочато обговорення проєкту першої редакції стандарту енергоефективного зеленого будівництва

Діяльність у сфері стандартизації енергоефективного зеленого будівництва підтримується проєктом "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).

Тарас Демкура, засновник Компанії BUDMOLL: "Сучасні модульні рішення дозволяють швидко створювати туристичні об'єкти, що відповідають вимогам енергоефективності та екологічності. Готові проєкти «під ключ» можуть стати інструментом для розвитку туризму навіть у найвіддаленіших природних територіях…"

«Ми пропонуємо готове, мобільне, комфортне, доступне, енергоефективне та екологічне житло «під ключ» від українського виробника, за короткий термін. Наша ціль – створити найкращий простір вільних людей і допомогти мільйонам українців, які постраждали під час війни, знайти для себе комфортне, доступне, зручне житло. Ми розвиваємо власне виробництво у складні часи, дотримуючись екологічних стандартів. На сьогодні ми перший і поки єдиний в Україні виробник екологічно сертифікованих модульних та СІП - панельних будинків. Офіс нашого проєкту “Життя в стилі ECO” у Тернополі пройшов сертифікацію на відповідність стандарту “Зелений офіс”, що підтверджує нашу відданість екологічним стандартам, програмам здоров’я, сталого розвитку та активного довголіття.…»

Компанія Budmall відкрита до співпраці з установами природно-заповідного фонду з метою розвитку рекреаційної діяльності на засадах сталого туризму.

Готові, мобільні, комфортні, доступні, енергоефективні, екологічні проєкти «під ключ» для розміщення туристів

Договір про рекреаційну діяльність

Друга половина дня – brainstorming, під час якого експерти разом з директорами установ ПЗФ визначали умови співпраці НПП з інвесторами та бізнесом для створення якісної та екологічної інфраструктури забезпечення розміщення туристів.

На основі договору НПП «Подільські Товтри» підготовлений проєкт договору про рекреаційну діяльність. Обговорення документу триватиме до 20 лютого. Після цієї дати – розгляд громадською радою Міндовкілля з внесенням рекомендації щодо впровадження окремим дорученням Міністерства для застосування установами ПЗФ.

4 лютого - фото