20 червня 2023 року в партнерстві і на базі Закарпатської обласної військової адміністрації відбувся семінар присвячений впровадженню енергоефективних публічних закупівель для зеленої відбудови України. Програма семінару була розроблена в рамках проєкту «Під

20 червня 2023 року в партнерстві і на базі Закарпатської обласної військової адміністрації відбувся семінар присвячений впровадженню енергоефективних публічних закупівель для зеленої відбудови України. Програма семінару була розроблена в рамках проєкту «Підтримка впровадження енергоефективних закупівель в Україні», що реалізується за підтримки німецької урядової компанії GIZ на основі однойменного навчального курсу.

Програма навчального курсу містить лекційний курс (семінарські заняття), самостійну роботу з навчально-методичною літературою і матеріалами, практикуми на закріплення знань та нових навичок. Загальна тривалість навчання 30 годин (1 кредит ЄКТС). Перевірка знань здійснюється шляхом виконання тестових і практичного завдань.

Анкета – опитувальник

Сертифікати отримують учасники які пройдуть опитування.

Свідоцтво про підвищення кваліфікації надається за умов надання правильних відповідей на не менш ніж 70% тестових завдань та правильного виконання практичного завдання.

Відбудуємо краще ніж було

Про політику, вимоги законодавства та актуальність презентованих на семінарах підходів:

Відео звернення

Відео звернення

Відео звернення

Відео звернення

Відео звернення

Україна продовжує імплементацію Директиви ЄС з енергоефективності та Директиви з енергетичної ефективності будівель відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Проєкт технічного співробітництва «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії має наметі покращення рамкових передумов для підвищення енергоефективності.

Директива ЄС про енергоефективність зобов’язує центральні органи влади закуповувати лише продукти, послуги та будівлі з високими показниками енергоефективності, якщо це відповідає економічній ефективності, економічній доцільності, більшій стійкості, технічній придатності та достатній конкуренції.

Директива ЄС про енергоефективність зобов’язує центральні органи влади закуповувати лише продукти, послуги та будівлі з високими показниками енергоефективності, якщо це відповідає економічній ефективності і доцільності, більшій сталості, технічній придатності та достатній конкуренції.

Проєктом GIZ передбачено реалізацію заходів по підвищенню обізнаності серед уповноважених осіб у сфері публічних закупівель та служб замовників, їхньої практичної підтримки та обміну знаннями, а також розробки та впровадження нових інструментів для здійснення, моніторингу та аналізу енергоефективних публічних закупівель в Україні.

Платформа з енергоефективності

Сторінка проєкту GIZ у Facebook

Від Закарпатської ОВА учасників семінару привітав Іван Завидняк, директор Департаменту економічного та регіонального розвитку. У своєї промові Іван Іванович привітав учасників та зазначив про важливість заходу для підвищення компетентності закупівельників по підвищенню ефективності закупівель та зостауванню нових прогресивних методів і підходів на шляху до інтеграції з ЄС.

Будь-яке будівництво чи реконструкція будівель починається з ідеї та підготовки технічного завдання. Керуючись принципами «Відбудувати краще ніж було» та стандартами енергоефективного зеленого будівництва замовник повинен встановити вимоги до сучасного проекту з врахуванням прогресивних технологій і доступних на ринку будівельних продуктів.

Довговічність та безпечність зведеного об’єкта безпосередньо залежить від якості матеріалів та виробів, що використовуються в процесі будівництва. Це і міцність стін, належна тепло- та звукоізоляція, надійність інженерних мереж, безпека та комфорт тощо.

Про нові обов’язкові для всіх операторів ринку вимоги до будівельної продукції та систему державного ринкового нагляду – в презентації Наталії Дюжилової, заступниці голови Державної інспекції архітектури та містобудування України.

«Регламент (ЄС) № 305/2011, що встановлює гармонізовані умови для розміщення на ринку будівельних продуктів передбачає такий інструмент, як ринковий нагляд – це напрям контролю відповідності встановленим вимогам. Прийнятий у 2021 році Закон України «Про надання на ринок будівельної продукції» сформував основу для імплементації цього Регламенту , є технічним регламентом і визначає правові та організаційні засади введення в обіг або надання будівельної продукції на ринку шляхом встановлення правил для вираження показників, пов’язаних із суттєвими експлуатаційними характеристиками такої продукції, а також застосування щодо такої продукції знаку відповідності технічним регламентам. Тепер у нас є у наявності можливості щодо обмеження надання на ринок будівельної продукції , яка не відповідає встановленим вимогам, вилучення її з ринку та навіть вилучення з обігу.

Обираючи будівельну продукцію, варто звернути увагу на наявність знаку у формі незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено зображення трилисника.

Це – національний знак відповідності продукції технічним регламентам. Його наявність на виробі (продукції), етикетці, упаковці чи супровідній документації свідчить про те, що виробник бере на себе відповідальність за відповідність будівельної продукції задекларованим показникам, а також за її відповідність усім застосовним вимогам, визначеними законодавством та технічними регламентами.

Під час воєнного стану (та впродовж 90 днів після його припинення) на будівельній продукції, імпортованій з держав-членів Європейського Союзу, не вимагається нанесення знаку відповідності технічним регламентам. Така продукція може реалізовуватись, якщо на ній є знак СЄ, що засвідчує відповідність вимогам європейського законодавства», – інформувала учасників семінару Наталія Олександрівна.

Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку» є технічним регламентом і визначає правові та організаційні засади введення в обіг або надання будівельної продукції на ринку шляхом встановлення правил для вираження показників, пов’язаних із суттєвими експлуатаційними характеристиками такої продукції, а також застосування щодо такої продукції знаку відповідності технічним регламентам.

Форма декларації показників будівельних продуктів та інструкція щодо її заповнення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 1458 від 23.12.2021

Будівельні матеріали в Україні: ринку потрібен нагляд: Інтерв’ю Наталії Дюжилової, заступниці Голови Державної інспекції архітектури та містобудування.

Про переваги енергоефективних будівельних продуктів з поліпшеним екологічними характеристиками в презентації в презентації Світлани Пермінової, директора Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета».

Про екологічне маркування продукції (відео)

Екологічне маркування в запитаннях та відповідях

Політики та діяльність спрямовані на розвиток енергоефективних, зелених і сталих закупівель наразі поширена у всьому світі. Рекомендація Ради ОЕСР (2002) закликає уряди розвивати ці зусилля, розробляючи відповідну законодавчу базу та надаючи підтримку впровадження цих підходів.

Директива 2012/27/ЄС від 25 жовтня 2012 року про енергоефективність визначає мінімальні критерії енергоефективності та перелік пунктів, що повинні бути включені до договорів на підвищення енергоефективності з публічним сектором або до пов’язаних тендерних специфікацій.

У березні 2014 року Європарламент та Рада Європейського Союзу прийняли Директиву 24/2014 від 26 лютого 2014 щодо узгодження процедур державних закупівель для робіт та послуг у всіх державах-членах ЄС, яка передбачає застосування вимог до екологічних характеристик предмету закупівлі (продуктів, послуг, робіт та об’єктів нерухомості), зокрема через вимоги технічних специфікацій (завдань, умов), нецінові критерії. Метод оцінки вартості життєвого циклу якій впроваджуєтеся Директивою як один з методів оцінки вартості пропозиції дозволяє збалансувати співвідношення «ціни та якості». Європейська комісія також працює над включенням соціальних критеріїв до державних закупівель держав-членів.

Відео звернення

Ольга Сімак, координатор сектору «Захист довкілля» Представництво Європейського Союзу в Україні: «Сьогодні екологічне маркування в ЄС є одним з важливих механізмів впровадження Європейського Зеленого курсу. Тому що право на таке маркування надається товарам і послугам, які відповідають дуже високим стандартам, що встановлюють екологічні вимоги протягом життєвого циклу – від складників, виробництва до утилізації. Таке маркування заохочує до циркулярної економіки…».

Європейська Зелена угода (Green Deal) визначає курс ЄС до 2050 року і одним з завдань – підтримку формування єдиного зеленого ринку з боку держав-членів через сектор публічних закупівель, інформування та заохочення приватного сектору. Екологічна сертифікація і маркування розглядається як надійний метод підтвердження того, що продукт є “екологічним” для доступу на такий ринок.

Виробники товарів і виробів які відповідають стандартам екологічного маркування стають учасниками зеленого ринку відповідно до правил міжнародної торгівлі.

Зазначені положення європейського права впроваджені до законодавства України через положення оновленого у 2019 році Закону України «Про публічні закупівлі» (статті 23, 29) та прийнятого у 2021 році Закону України «Про енергетичну ефективність».

Вимоги до екодизайну енергоспоживчих продуктів впроваджені відповідно до Регламентів ЄС - Технічні регламенти щодо встановлення вимог з екодизайну. Система екологічних стандартів на різні категорії творів та послуг розвивається в рамках української програми екологічного маркування яка відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO 14024:2024 та екологічним критеріям оцінювання які діють у ЄС.

Положення національного законодавства як основи для застосування підходу енергоефективних закупівель з поліпшеними екологічними характеристиками – в презентації Світлани Берзіної, президента ВГО «Жива планета».

«З метою забезпечення закупівель енергоефективних продуктів, послуг та замовлення на проектування об’єктів з поліпшеним показником енергоефективності та екологічними характеристиками в рамках проєкту GIZ розроблені:

  • рекомендації щодо енергоефективних державних закупівель;
  • прийняті стандарти екологічного дизайну та екомаркування;
  • сформовані переліки енергоефективних будівельних матеріалів.

Проектна діяльність продовжується, і на даний час нашим основним завданням є навчити замовників застосовувати підхід енергоефективних закупівель на практиці, враховуючи зміни у законодавстві, нові виклики під час війни і готовність ринку, наявні рекомендації та кращі практики.

Наша мета – досягти у сфері публічних закупівель найкращих практичних результатів по енергоефективності, декарбонізації та екологічної безпеки у поєднанні з ефективним використанням бюджетних коштів», – зазначила Світлана Валеріїївна, президент ВГО «Жива планета» і модератор заходу.

Приклади застосування вимог до енергоефективності та екологічних характеристик продукції при здійсненні публічних закупівель

Формулювання вимоги щодо екологічних характеристик з посиланням на стандарти екологічного маркування І типу:

Лакофарбові матеріали повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв що встановлені на визначену категорію згідно з чиною редакцією ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).

Підтвердження відповідності встановленим вимогам:

  1. Копія сертифікату відповідності продукції що надається встановленим екологічним критеріям на визначену категорію продукції згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  2. Копія атестату акредитації органу з оцінки відповідності який видав сертифікат.

Приклад закупівлі фарби воднодисперсійної філією “Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд” АТ “УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ” із застосуванням подібної вимоги та вимогою учасника конкурентних торгів видалити вимоги щодо екологічних характеристик (вимога учасника відхилена).

Приклад закупівлі труб (водопровідних, каналізаційних) КП “Водоканал” м. Запоріжжя із застосуванням подібної вимоги.

Підтвердження відповідності встановленим вимогам:

  1. Копія сертифікату або ліцензії про підтвердження відповідності продукції що надається встановленим екологічним критеріям на визначену категорію продукції згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  2. Копія атестату акредитації органу який видав сертифікат або витяг з реєстру органів призначених оператором екологічного маркування І типу.

Приклад закупівлі ноутбуків Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів України. У вимогах до предмету закупівлі замовник окрім інших встановив вимогу що ноутбуки повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв на дану категорію продукції, встановленим відповідно до стандарту ДСТУ ISO 14024 для вітчизняного виробника (або еквіваленту цього стандарту для виробника іншої країни). Для підтвердження встановленої вимоги учасник у складі тендерної пропозиції надає копію сертифіката відповідності екологічним критеріям програм екологічного маркування І типу або ліцензійну угоду на право застосування такого маркування (наприклад TCO Certified, Blu Angel Ecolabel, EU Ecolabel, Eco Mark Program, Nordic Swan або інших що мають міжнародне визнання) та допускається надання посилання на зазначену інформацію щодо запропонованої моделі товару у форматі відкритих даних.

Аналогічна вимога була застосована при закупівлі ЦЗО (ДП “Українські спеціальні системи”) багатофункціональних пристроїв (формату А4) в інтересах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Вимоги до заходів охорони навколишнього середовища при встановленні показника нецінового критерію

Рекомендується застосовувати вимогу щодо екологічного маркування згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT) у якості однієї з вимог показника нецінового критерію якщо закупівля має складний характер або відсутні дані про наявне конкурентне середовище сертифікованої продукції в межах категорії що закуповується.

Формулювання показника нецінового критерію при замовленні послуг по прибиранню приміщень:

Мийні засоби та засоби для чищення які будуть застосовані для надання послуг мають сертифікат відповідності вимогам екологічних критеріїв згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).

Можливі опції і рекомендована питома вага кожного з варіантів:

  • ні – 0%
  • не менш ніж 50% від загального об’єму – 5%
  • не менш ніж 80% від загального об’єму – 10%

Підтвердження відповідності встановленим вимогам:

  1. Специфікація засобів що будуть використовуватись для надання послуги на період дії договору із зазначенням номеру сертифікату відповідності згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT) (за наявності).
  2. Розрахунок відсотку від загального об’єму засобів що будуть використовуватись для надання послуг, засобів що мають сертифікат відповідності вимогам екологічних критеріїв згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  3. Копії сертифікатів відповідності засобів встановленим екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  4. Копії атестатів акредитації органів з оцінки відповідності які видали сертифікат.
  5. Копії договорів на постачання засобів що мають сертифікати відповідності екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).

Приклад закупівлі послуги з прибирання Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів України із застосуванням вимог до екологічних характеристик до послуги що надається, зокрема щодо надання сертифікатів відповідності мийних засобів відповідно до ДСТУ ISO 14024.

Формулювання показника нецінового критерію при замовленні виконання будівельних робіт:

Перелік будівельних матеріалів і виробів згідно з ПКД мають сертифікат відповідності вимогам екологічних критеріїв згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).

Список можливих опцій і рекомендована питома вага кожного з варіантів:

  • ні – 0%
  • не менш ніж 25% від загального об’єму – 2,5%
  • не менш ніж 50% від загального об’єму – 5%
  • не менш ніж 80% від загального об’єму – 10%

Підтвердження відповідності встановленим вимогам:

  1. Розрахунок відсотку від загального об’єму будівельних матеріалів і виробів що мають сертифікат відповідності вимогам екологічних критеріїв згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  2. Копії сертифікатів відповідності будівельних матеріалів і виробів встановленим екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).
  3. Копії атестатів акредитації органів з оцінки відповідності які видали сертифікат.
  4. Копії договорів на постачання будівельних матеріалів і виробів що мають сертифікати відповідності екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024 (ISO 14024, IDT).

Приклад закупівлі реконструкції з прибудовою будівель і споруд гімназії № 59 імені О.М. Бойченка м. Києва Комунального підприємства капітального будівництва, реконструкції та інвестицій «Голосіїво-будінвест» з посиланням на екологічні критерії програм екологічного маркування І типу щодо будівельних продуктів і лакофарбових матеріалів.

Учасник повинен надати інформацію про застосування екологічно сертифікованих будівельних і лакофарбових матеріалів з посиланням на діючі сертифікати відповідності встановленим екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024 (або еквівалент цього стандарту).

Сертифікати відповідності, що надаються Учасником у якості підтвердних документів, повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджено шляхом акредитації згідно з Законом.

Після закінчення робіт Підрядник повинен забезпечити видалення будівельного сміття що утворилось при проведенні робіт, визначених договірними зобов’язаннями щодо предмету закупівлі, у порядку згідно з чинним законодавством.

Для забезпечення належного стану довкілля Підрядник повинен виконати такі зобов’язання:

  • забезпечити належне управління екологічними аспектами й вжиття необхідних заходів із захисту довкілля;
  • своєчасно запобігати виникнення аварійних ситуацій, запобігати утворенню та зменшувати обсяги будівельних відходів;
  • мінімізувати шумове забруднення;
  • забезпечувати належне збирання, сортування та складування відходів, що утворюються при проведенні робіт, визначених договірними зобов’язаннями щодо предмету закупівлі;
  • не допускати розливу нафтопродуктів, мастил та інших хімічних речовин на ґрунт.

Відповідальність за виконання цих вимог несе Переможець процедури закупівлі.

Аналітичний звіт щодо визначення пріоритетів енергоефективних, зелених і сталих публічних закупівель та аналізу готовності ринку в Україні

Проєктна діяльність GIZ не зупиняється над розробленням рекомендацій, нормативних документів та нових застосунків, які мають спростити застосування підходу енергоефективних закупівель і дуже важливими для швидкої відбудови.

Тривають роботи над розробляння проектів повторного використання енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками, восени ми готовимо до презентації проект стандарту енергоефективного зеленого будівництва та електронного калькулятора оцінки вартості життєвого циклу, прототип якого буде презентований в рамках навчальної програми.

Енергоефективні дитячі садочки та школи з поліпшеними екологічними характеристиками (визначення класу енергетичної ефективності), - презентація від Євгена Кулінко, експерта проєкту і викладача кафедри теплотехніки КНУБА, NZEB Hub КНУБА.

В чому перевага і як реалізувати проект енергоефективного зеленого будівництва – презентація від Володимира Скочко, консультанта проекту GIZ, д. тех. н., професора кафедри архітектурних конструкцій Київського національного університету будівництва та архітектури (КНУБА), директора Науково-освітнього центру проектування та дослідження будівель з близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА, сертифікованого фахівця із енергетичної сертифікації та обстеження інженерних систем.

Методичні рекомендації – Основи проектування та реконструкції енергоефективних будівель закладів дошкільної освіти з поліпшеними екологічними характеристиками

Методичні рекомендації – Основи проектування та реконструкції енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти з поліпшеними екологічними характеристиками

Передумови розвитку стандартів енергоефективного зеленого будівництва

Рушійною силою глобальної зеленої революції в архітектурі й будівництві стали у першу чергу турбота про здоров'я і довкілля у поєднанні з економічними та кліматичними чинниками.

Будівельна галузь загалом:

  • споживає 40% первинних енергоресурсів (за розрахунками Єврокомісії у ЄС споживання може бути знижено на 30 %)
  • використовує понад третину світових природних ресурсів
  • споживає 12% прісної води
  • утворює 40% глобальних викидів парникових газів
  • та 40% сміття.

Паризька конференція ООН з питань клімату (2015) визначила необхідність радикальних змін у будівельній галузі для досягнення глобальної цілі по скороченню викидів парникових газів на 60% у 2050 році у порівнянні з 2012.

Стаття 9 Директиви 2010/31/ЄС про енергетичні характеристики будівель вимагає від держав-членів ЄС забезпечити перехід на обов'язковий стандарт "будівля з майже нульовим споживанням енергії".

В наслідок глобальних кліматичних змін будівлі перегріваються та руйнуються через низку природних факторів (пожеж, ураганів, опадів, повеней, зсувів ґрунту).

Чому енергоефективне зелене будівництво більш краще?

"Від колиски до колиски" – цій підхід передбачає що об’єкт наприкінці життєвого циклу буде перероблений, тож у підсумку немає відходів. Дотримання цього принципу дозволить стимулювати в Україні переробляння відходів які утворились внаслідок руйнації будівель час війни та інших інфраструктурних об’єктів під час війни. В сучасних умовах України це може забезпечити використання будівельних продуктів з вмістом відходів що утворилися у зв’язку з пошкодженнями (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідацією їх наслідків. Зазначене може відбуватись із залученням міжнародної технічної допомоги на впровадження нових інноваційних технологій, зокрема апробованих в ЄС. В узелененому практичному досвіді передбачається що, зелена будівля після завершення терміну служби має бути розібрана на частини для переробки або повторного використання.

Збереження водних ресурсів – на всіх стадіях реалізації проекту будівництва та встановлення обладнання об’єкт має забезпечити постачання якісною питною водою користувачів будівлі. На стадії експлуатації повинні бути передбачено практичні заходи з раціонального використання водних ресурсів, зокрема на технічні потреби.

Зазначені вище вимоги які, зорієнтовані на найсучаснішу філософію будівництва, окрім енерго- та ресурсоефективності, включають такі важливі для людини і довкілля аспекти: оптимальний вибір місця для розташування будівлі, якісний повітрообмін, максимальне використання природного освітлення.

Екологічні будівельні продукти – без них неможливо реалізація зелених проектів. Сумарно не менш 30% екологічно сертифікованих будівельних продуктів та матеріалів для оздоблення повинні бути сертифіковані на відповідність екологічним критеріям стандартів екологічного маркування згідно з міжнародним стандартом ISO 14024. Реалізація зелених проектів впливає на зростання попиту та сприятиме формуванню зеленого ринку.

В контексті сталого розвитку, з переваг енергоефективного зеленого будівництва можна визначити наступні:

Енергоефективність – при проектуванні основна увага фокусується на мінімізації енергетичного марнотратства, що практично є доходом від економії витрат енергетичних ресурсів. Оцінюються всі стадії життєвого циклу об’єкту будування чи реконструкції, передовсім на стадії експлуатації. Поєднання зелених архітектурно-планувальних та інженерних рішень дозволяють скоротити споживання енергії на 75-90%, що сприяє енергетичній незалежності України.

Економічні – нижча вартість експлуатації, вища ринкова ціна = більша прибутковість активів або ефективність від вкладень.

Соціальних – якісне, більш безпечне і комфортне середовище, менша захворюваність, задоволення користувачів від вищої якості життя.

Енергоефективний дитячий садочок якій відповідає стандартам зеленого будівництва м. Хівінкая (Фінляндія)

У 2015 році муніципалітет Хівінкяя розпочав реалізацію проєкту нового будівництва дитячого садочка. Ідея проєкту передбачала втілення амбітних екологічних і соціальних стандартів з метою забезпечення енергоефективності закладу у поєднанні зі створенням здорого, комфортного та гнучкого простіру для навчання, розвитку та відпочинку.

Заклад розрахований на 200 дітей віком до семи років.

Міська влада Хівінкяя поставила проектувальнику одни з завданням – забезпечити відповідність закладу стандартам енергоефективного зеленого будівництва з тим, щоб дитячий садочок став першим дошкільним навчальним закладом у Фінляндії якій пройде екологічну сертифікацію та отримає право на застосування маркування Nordic Swan Ecolabel в категорії «малі будинки, багатоквартирні будинки та будівлі шкільних та дошкільних закладів». Сертифікація передбачає два етапи – на стадії проєкту та на стадії вводу в експлуатацію будівлі.

Таке рішення було прийнято з метою досягнення екологічної політики міста та вимог стандартів у сфері освіти та захисту здоров’я дітей. Також реалізація проєкту дозволила заощадити витрати на споживання енергії, ремонту будівлі, сприяла позитивному іміджу міста, та надала можливість виконавцям проекту впровадити інновації в архітектурі, плануванні просторів, інженерного забезпечення, використанні джерел енергії та екологічно сертифікованих продуктів.

Детальний опис кейсу

Підтримка енергоефективності

Фонд енергоефективності – державна установа, яка надає інструменти для термореновації багатоквартирних будинків з ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Підтримка Фонду полягає у наданні грантів та запровадженні комплексних технічних рішень з енергоефективності будівель з врахуванням кращих європейських практик. В результаті їх реалізації співвласники таких будівель зможуть не лише заощаджувати кошти на комунальних послугах, а й підвищити рівень комфорту і якості свого життя. Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини.

Програма Фонду енергоефективності реалізовується у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією IFC та GIZ.

Відео звернення

Підтримка зеленої відбудови

Програма LIFE – це фінансовий інструмент Європейського Союзу для реалізації заходів із захисту довкілля та боротьби зі змінами клімату, який діє з 1992 року. Україна приєдналася до Програми в червні 2022 року.

Про нові грантові можливості для міст від програми ЄС LIFE – презентація Віктора Буковинського, заступника директора Департаменту стратегічного планування Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

Фінансування в обсязі 611 мільйонів євро було забезпечено для конкурсів проєктних пропозицій за програмою LIFE на 2023 рік, оголошених Європейською Комісією. Україна приєдналася до Програми в червні 2022 року.

Українські організації мають право брати участь у різних конкурсах за Програмою LIFE 2023. Втім, існує три проєкти, спеціально призначених саме для України:

  • Підтримка впровадження Директиви про диких птахів (Пташиної Директиви) та Директиви про збереження типів оселищ (Оселищної Директиви) та Natura 2000 в Україні та Молдові на основі спеціальних природоохоронних територій Смарагдової мережі в рамках Бернської конвенції.
  • Phoenix (Фенікс): Проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – відходи.
  • Phoenix (Фенікс): Проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – вода.

«Фінансова підтримка в рамках ініціативи «Фенікс» є дуже важливою для відбудови «зелених розумних» міст в Україні. Така ініціатива - це можливість не просто зрозуміти, що потрібно для відновлення України, а й уніфікувати підходи з європейськими та міжнародними стандартами….», – Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс на спільному брифінгу 17 лютого 2023 з Русланом Стрільцем, Міністром захисту довкілля і природних ресурсів України.

Загальну інформацію про конкурси проєктних пропозицій можна знайти на сторінці програми LIFE.

З більш детальною інформацією, у тому числі про вищезазначені проєкти, а також про документи, критерії та умови участі, процедуру визначення переможців тощо, можна ознайомитися тут.

Інші доступні кредитні та грантові програми для:

Нові підходи для України в оцінці вартості проєкту згідно міжнародних стандартів

11 серпня 2022 року прийнято національний стандарт ДСТУ ISO 15686-5:2020 Будівлі та об’єкти нерухомого майна. Планування строку експлуатації. Частина 5. Оцінювання вартості життєвого циклу (ISO 15686-5:2017, IDT).

Визначення вартості життєвого циклу є надзвичайно важливим методом для прогнозування та оцінювання економічної ефективності об’єктів нового будівництва та реконструкції. Розрахунок витрат упродовж життєвого циклу є формою аналізування яка рекомендована Єврокомісією, щоб визначити, чи відповідає проект вимогам замовника щодо ефективності. Новий ДСТУ ISO 15686-5:2020 якій дозволяє розрахувати строку експлуатації та оцінити життєвий цикл об’єкта будування.

Прийнято національний стандарт з оцінювання вартості життєвого циклу будівлі. Чому це важливо?

Нові інструменти для замовників які впроваджені ДП Прозоро для забезпечення енергоефективних, зелених і сталих закупівель:

Визначаємо екологічні вимоги до предмету закупівлі в ProZorro

Відкриті поля технічної специфікації електронної тендерної документації в системі ProZorro для визначення екологічних вимог

Екологічне маркування І типу та публічні закупівлі – Infobox ProZorro

Аналітичний звіт щодо визначення пріоритетів сталих публічних закупівель та аналізу готовності ринку в Україні

Як встановити вимоги до енергоефективності та екологічні вимоги закуповуючи послуги харчування та продукти

Як встановити вимоги до енергоефективності та екологічні вимоги при замовленні ремонту або будівництва автодоріг

Про критерії оцінки тендерних пропозицій, переваги і практичне застосування методу оцінки вартості життєвого продукту – презентація Олексія Бахтінова, проектного менеджера Команди підтримки реформ Міністерства економіки України за напрямом «Реформа публічних закупівель, "Prozorro"».

Застосування методу оцінювання вартості життєвого циклу для енергоспоживчих продуктів:

Приклад закупівлі ліхтарів акумуляторних аварійних (LED) АТ "УКРПОШТА".

Приклад закупівлі косильного обладнання (косарки) ПАТ "НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ "УКРЕНЕРГО".

Життєвий цикл проєкту. Вихідні дані до проектування. Склад та зміст проєктної документації. ЄДЕССБ/ДІЯ – презнтація Олександра Погосова, к.тех.н., доцента кафедри теплотехніки КНУБА, NZEB Hub КНУБА.

Практикум

Учасники семінару ознайомились з прикладами формування вимог до показників енергоефективності, екологічних характеристик та показників нецінових критеріїв (назву показника, роз'яснення щодо доцільності застосуванні і можливі опції (варіанти) з вагою кожного з цих варіантів). Приклади наведені в опублікованих презентаціях, довідниках, посібниках та інших матеріалах для самостійного вивчення та застосування при формуванні тендерної документації.

Підтримка замовників

ВГО «Жива планета» – організація яка об’єднує експертів у сфері енергоефективних, зелених і сталих закупівель та є виконавцем компоненту проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH, GIZ) по підтримці впровадження енергоефективних публічних закупівель в Україні.

Проєкт ЕЕПЗ – GIZ консультує замовників по усім практичним крокам підготовки проектної та тендерної документації, зокрема:

  • розробка технічних завдань, умов і специфікації, у тому числі
  • вимоги до показників енергоефективності та екологічних характеристик;
  • нецінові критерії та метод оцінки вартості життєвого циклу;
  • екодизайн, екологічна сертифікація та маркування;
  • проекти енергоефективного зеленого будівництва.

Світлана Берзіна
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
+38099-642-81-57 (Тelegram, Viber, WhatsApp)

На замовлення

Партнери