06 листопада відбулась зустріч Надії Бігун, заступника міністра економіки України з командою проєкту «Просування енергоефективності та впровадження Директиви ЄС з енергоефективності» на чолі з директором проєкту Грегором Брьомлінгом та Світланою Берзіною, президентом ВГО «Жива планета», організацією, яка є партнером-виконавцем проєкту в частині, що стосується підтримки енергоефективності в публічних закупівлях.
Предметом зустрічі були питання досягнення та подальші кроки підтримки застосування інструментів розроблених в рамках проєктної діяльності з метою наближення до права та практик ЄС.
На початку зустрічі пані Надія Бігун привітала учасників і подякувала GIZ і ВГО «Жива планета» за підтримку застосування замовниками нецінових критеріїв оцінки та оцінки вартості життєвого циклу. Вона наголосила на тому, що 17 вересня Верховна Рада України підтримала у першому читанні урядовий законопроєкт №11520 про нову редакцію закону «Про публічні закупівлі». Цей документ продовжує реформу сфери публічних закупівель і наближення законодавства України до норм ЄС.
Зміни у законі вдосконалять процес публічних закупівель в умовах післявоєнного відновлення країни. Зокрема, нададуть можливість учасникам подавати тендерні пропозиції з ціною, вищою за очікувану вартість закупівлі, залучити більше підприємців у сферу публічних закупівель, та сприятимуть ширшому застосовуванню нецінових критеріїв оцінки. Будуть введені нові процедури закупівлі, такі як конкурс проєктів, інноваційне партнерство, динамічні системи закупівель, торги з обмеженою участю та інші.
«Публічні закупівлі – це масштабний ринок, який у воєнний час складає приблизно 13-15% ВВП. Застосування вимог і нецінових критеріїв оцінки щодо енергоефективності допоможе досягти цілі Національного плану дій з енергоефективності – знизити рівень енергоспоживання на 17% та на 65% зменшити викиди парникових газів (в екв. до CO2) порівняно з 1990 роком», – зазначив під час зустрічі Дмитро Петрунін, начальник Управління енергоефективності Міністерства розвитку громад і територій України. На сьогодні Міністерство має достатньо широкі повноваження в енергоефективності, керуючись європейським принципом «Енергоефективність понад усе». Важливим є внесок проєкту GIZ у розробку різних інструментів для підтримки впровадження енергоефективних публічних закупівель, які сьогодні презентуються та обговорюються. Завдяки цим інструментам замовник має більше можливостей обирати найвигіднішу пропозицію з урахуванням показників енергоефективності та інших екологічних характеристик, враховуючи повну вартість предмета закупівлі протягом життєвого циклу. Як зазначив Дмитро, важливо розвивати й втілювати ці нові підходи в публічних закупівлях із застосуванням можливостей системи Prozorro та інших платформ Prozorro у поєднанні з навчанням та підтримкою замовників від розробляння тендерної документації до укладання договору.
Грегор Брьомлінг проінформував, що проєкт «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні» сприяє здійсненню Україною енергетичного переходу до екологічно чистого та ефективного енергопостачання. Це створює нові робочі місця та відкриє ринки енергетичних послуг. Крім того, дозволить зменшити високе енергоспоживання та витрати державних і приватних установ, а також надасть підтримку домогосподарствам і компаніям у плануванні, бюджетуванні та впровадженні власних заходів з енергоефективності. За підтримки проєкту був розроблений і прийнятий базовий Закон України «Про енергетичну ефективність», який забезпечив впровадження Директиви ЄС про енергетичну ефективність. Стаття 7 Закону говорить про те, що у публічних закупівлях при певних умовах публічний сектор має закуповувати екологічні та енергетично ефективні товари, які мають екологічне маркування І типу. Стаття 8 встановлює вимоги до екодизайну та енергетичного маркування продукції, пов’язаної зі споживанням енергії.
«Методичні рекомендації розроблені на замовлення Мінінфраструктури та Агентства відновлення, проєкти повторного використання дитячих садочків і шкіл, новий стандарт енергоефективного зеленого будівництва – містять вимоги щодо енергоефективності та екологічного маркування для будівельної продукції, що сприятиме зеленому переходу і декарбонізації будівельної галузі. Все це доступно вже сьогодні та наші консультанти підтримують реалізацію енергоефективних зелених проєктів для відбудови України. Такий підхід відповідає практиці ЄС щодо застосування сталості в будівництві та екологічного маркування в публічних закупівлях», – розповіла у своєму виступі Вікторія Школьна, лідер компонента реформ проєкту.
Світлана Берзіна розповіла про важливість надання консультаційної підтримки замовникам, застосовування нових підходів, вимог та критеріїв. «В рамках проєкту була розроблена навчальна програма, а спільно з Київською школою економіки були створені теми занять для модулів сертифікаційного курсу фахівців з публічних закупівель. Розроблений е-Калькулятор оцінки вартості життєвого циклу, який істотно спрощує застосування замовниками підходу оцінки вартості життєвого циклу для продукції різних категорій. За запитом замовників підготовлені додаткові роз’яснення, які упорядковані разом з практичними прикладами на створеному за підтримки проєкту спеціальному розділі Infobox Prozorro. Але, все це потребує поширення й постійної роботи з новими замовниками для підтримки у застосуванні «до – під час і після тендеру». Ми маємо вже історії успіху, які надихають рухатись далі та просувати досягнення», – зазначила у своєму виступі пані Світлана.
За результатами опитування замовників, проведеного в рамках проєкту у травні цього року щодо застосування багатокритеріального підходу оцінювання пропозицій, були розроблені рекомендації, зосереджені на трьох напрямах:
- внесення змін до законодавства;
- вдосконалення технічної реалізації;
- надання замовникам методичних рекомендації, прикладів, допомоги у формуванні вимог за категоріями.
Зміни, які будуть внесені з прийняттям законопроєкту №11520, задовольнять очікування щодо змін у законодавстві. Їх впровадження потребуватиме технічної підтримки та різних форм допомоги замовникам.
«На сьогодні триває робота над розробкою нової редакції примірної методики оцінки вартості життєвого циклу та нової примірної методики застосування нецінових критеріїв», – розповів Володимир Доценко, директор Департаменту сфери публічних закупівель Міністерства економіки України.
ВГО «Жива планета» долучилась до роботи над цими документами. Надані рекомендації та практичні приклади застосування за різними категоріями товарів і послуг.
«Ми вдячні проєкту за підтримку в роботі над цими документами та за вклад в підтримку реформ у сфері публічних закупівель. Зокрема, за надання практичних прикладів застосування нецінових критеріїв оцінювання. Чим більше прикладів, тим краще. Особливої уваги потребує підтримка впровадження результатів роботи проєкту на регіональному рівні, на рівні громад і невеликих замовників. Застосування вимог до різних характеристик продукції у поєднанні з неціновими критеріями оцінювання на сьогодні потребує вивчення європейського досвіду, додаткового методичного супроводу, оскільки має як переваги, так і певні ризики», зазначила Надія Бігун, підсумовуючи результати зустрічі.
За підсумками зустрічі сторони подякували за співпрацю та рекомендації щодо подальших кроків проєктної діяльності GIZ та ВГО «Жива планета». Також з метою підтримки просування застосування нецінових критеріїв оцінки за підтримки проєкту було вирішено провести круглий стіл щодо обговорення переваг та ризиків цього підходу у публічних закупівлях за участю представників Мінекономіки, державних народних депутатів України, представників від інших міністерств, державних корпорацій та підприємств, громадських організацій та інших зацікавлених сторін.
Проєкт «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), надає підтримку практичних кроків енергоефективності в публічних закупівлях та програмних діях для відновлення України за принципом Build Back Better and Greener, який відповідає цілям Європейської Зеленої угоди та цифрової трансформації ЄС.
Від проєкту у зустрічі також взяли участь: Володимир Перегудов, старший координатор, технічні радники: Ольга Чепелюк, Ілля Яценко та Вікторія Вишенська, перекладач.