14.09.2022 389

Повідомляємо нашу позицію щодо обґрунтованості зміни меж (розширення) території заповідного урочища місцевого значення «Дністровські плавні» (Білгород-Дністровський район Одеської області), яка викладена в науковому обґрунтуванні, підготовленому групою вчених та експертів Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (далі – обґрунтування).

На сьогодні потребує термінового вирішення ситуація, яка склалася у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, та потенційною загрозою одностороннього припинення постачання електричної енергії на територію України від Молдавської ДРЕС у разі відключення ПЛ 330 кВ «Молдовська ДРЕС - Арциз», ПЛ 110 кВ «Молдовська ДРЕС - Староказаче» і ПЛ 400 кВ «Молдовська ДРЕС - Вулканешти».

Для попередження ризику виникнення надзвичайної ситуації в об’єднаній енергетичній системі України, та знеструмлення об’єктів критичної і соціальної інфраструктури міста Одеси та Одеської області з причини їх відключення від електропостачання пропонується використати існуючу ПЛ 110 кВ Старокозаче -Канал для перевлаштуванням у двоколову ЛЕП ПЛ 330 кВ Новоодеська – Арциз.

Зазначений проєкт будівництва передбачено схваленим постановою НКРЕКП від 10.12.2021 № 2477 «Плану розвитку системи передачі на 2022-2031 роки» та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1581 «Про затвердження переліку пріоритетних для держави інвестиційних проектів до 2023 року».

Також за результатами низки нарад за участі Міненерго, НКРЕКП, Держенергонагляду, Одеської ОВА, НЕК «Укренерго» та АТ «ДТЕК Одеські електромережі» розпорядженням Одеської військової адміністрації від 30.06.2022 №375/А-2022 НЕК «Укренерго» погоджено місце розташування об’єкта «Нове будівництво ПЛ 330 кВ Новоодеська-Арциз» з використанням траси ПЛ 110 кВ Старокозаче -Канал із її перевлаштуванням.

В обґрунтуванні визначено законодавчі підстави щодо вилучення ділянки з території заповідного урочища «Дністровські плавні», що обумовлено двома причинами:

  1. приведення у відповідність до чинного законодавства рішення про створення Заповідного урочища на ділянках ПЛ 110 кВ та її охоронної зони стосовно неможливості виконання режиму території електролінії за умови функціонування режиму абсолютної заповідності Заповідного урочища;
  2. необхідністю у найкоротші терміни реалізувати проєкт з будівництва ПЛ 330 кВ Новоодеська – Арциз з використанням земельних ділянок, на яких розташована існуюча ПЛ 110 кВ Старокозаче - Канал.

В обґрунтуванні передбачено вилучення 65 гектара зі складу території Заповідного урочища. Вилучення техногенно змінених ділянок господарського та промислового призначення під опорами та охоронною зоною ПЛ 110 кВ, що не мають природоохоронної цінності, буде супроводжуватись одночасною пропозицією щодо розширення території Заповідного урочища в межах значно більших додаткових територій, що мають унікальну природну цінність.

В якості компенсаційних заходів запропоновано збільшення території заповідного урочища місцевого значення «Дністровські плавні» на 822 гектара з включенням до його складу особливо цінної в природоохоронному відношенні території.

Територія, яка пропонується для розширення території заповідного урочища місцевого значення «Дністровські плавні» має значну наукову, природоохоронну, естетичну, освітньо-виховну цінність. Вона входить до водно-болотного угіддя міжнародного значення «Північна частина Дністровського лиману» та охороняється відповідно до Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). Також ця територія входить до об’єкту Смарагдової мережі Європи (Dnistrovskyi Lyman (SiteCode: UA0000141) та охороняється відповідно до Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція). Територія входить до складу регіону, важливого для птахів (Important Bird Area).

Комплексний підхід до заповідання передбачає використання потенціалу природних ландшафтів та їх біотичного різноманіття, а тому охорона як окремих видів, так і їх комплексів повинна здійснюватися не лише на одній окремо взятій території, а в межах ареалів видів та ландшафтних комплексів загалом. Вибір ділянки для розширення території заповідного урочища місцевого значення «Дністровські плавні» зумовлений комплексним характером збереження водних природних комплексів Дністровських плавнів, його біотичного різноманіття як єдиного цілісного та взаємопов’язаного ландшафту, який потребує збереження всіх його компонентів.

Таким чином, включення до території заповідного урочища «Дністровські плавні» цінної у природоохоронному відношенні репрезентативної ділянки дасть можливість збереження та відтворення генофонду тваринного і рослинного світу на цінних природних комплексів, вирішити завдання запобігання змінам природних комплексів внаслідок антропогенного впливу, захист угідь від зміни ландшафтів та ключових екосистем, збереження природних комплексів та об'єктів на його території, підтримки загального екологічного балансу в регіоні, сприяння науково-технічному прогресу та соціально-економічному і духовному розвитку суспільства, проведення наукових досліджень і спостережень щодо збереження структури природних комплексів, вивчення їх динаміки під впливом природних і антропогенних факторів, вивчення змін екосистем під дією природних і антропогенних факторів, проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

Висновки

  1. Лінія електропередачі ПЛ 110 кВ була побудована в 1960 році задовго до створення Заповідного урочища. Вона є діючою на даний час та має бути реконструйована, зважаючи на доручення Уряду та місцевої влади.
  2. В межах існуючих опор ПЛ 110 кВ та її охоронної зони, що проходить через територію Заповідного урочища, не виявлено особливо цінних екотопів, які підлягають особливі охороні, зважаючи на негативні сукцесійні процеси, низку чужорідних заносних видів і деяких здичавілих інтродуцентів.
  3. Вилучення із складу Заповідного урочища 65 гектара території ПЛ 110 кВ Старокозаче - Канал з охоронною зоною та під'їзними путями буде сприяти виконанню вимог чинного законодавства щодо безперебійного функціонування та реконструкції існуючої лінії електропередачі ПЛ 110 кВ та не зменшить природоохоронну цінність Заповідного урочища.
  4. Враховуючи значну наукову, природоохоронну, рекреаційну, естетичну цінність території площею 822 гектара за рахунок земель водного фонду, її включення до складу Заповідного урочища не тільки посилить його природоохоронне значення, але й забезпечить виконання міжнародних вимог Рамсарської та Бернської конвенцій щодо посилення виконання національного законодавства на територіях, визнаних міжнародними конвенціями.