Європейський комітет стандартизації (CEN) і Європейський комітет стандартизації в електротехніці (CENELEC) є двома офіційними органами, відповідальними за розробку технічних стандартів у Європі.
Україна пришвидшує реалізацію Угоди про доступ українських товарів до ринку ЄС (АСАА).
На закритій Асамблеї, яка пройшла наприкінці листопада 2022 року, європейські колеги винесли на обговорення та підтримали два важливих рішення щодо України:
- звільнити Україну від сплати членських внесків до кінця 2022 року та у 2023 році (27 950 євро для Європейського комітету зі стандартизації (CEN) та 27 950 євро для Європейського комітету зі стандартизації електротехніки (CENELEC) у рік);
- зміни статусу України в CEN-CENELEC з організації компаньйона на статус афілійованого члена з 1 січня 2023 року.
Статус афільованого члена надається будь-якій національній організації стандартизації країни, офіційно визнаної кандидатом або потенційним кандидатом на членство в ЄС. Він спрямований на узгодження з європейськими стандартами та ще більш тісний зв’язок між їхньою системою стандартизації та європейською системою, сприяючи гармонізації з Єдиним європейським ринком. Отже, у системах CEN і CENELEC вступ до членства є проміжним кроком перед тим, як стати повноправним членом.
У грудні наказом національного органу стандартизації (ДП УкрНДНЦ) від 28.12.2022 № 285 пакетно було прийнято 20 268 європейських стандартів CEN/CENELEC методом підтвердження.
Очікується що прийняття та впровадження європейських стандартів в українську економіку дозволить швидше ратифікувати Угоду АСАА. У 2023 році Україна планує підготувати всі необхідні документи та подати заявку, щоб стати повноправним членом в CEN-CENELEC.
Технічні комітети стандартизації CEN і CENELEC
Технічні комітети стандартизації України до 1 липня 2023 року мають визначити та скасувати національні стандарти, положення яких суперечать положенням європейських стандартів CEN та CENELEC, а також визначити гармонізовані національні стандарти та зміни до них, які підлягають скасуванню.
Прийняття та інтеграція європейських стандартів в українську економіку дозволить швидше ратифікувати ACAA, а також відкриє нові можливості та перспективи для українського бізнесу.
Україна з 2023 року отримає статус афільованого члена в CEN-CENELEC
Накази національного органу стандартизації ДП УкрНДНЦ щодо чинності НД