Директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» Світлана Перминова вчергове представила Україну та програму еко- маркування “Зелений журавлик” на щорічному з’їзді членів Global Ecolabelling Network – GEN AGM 2023. GEN є міжнародн

Директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» Світлана Перминова вчергове представила Україну та програму еко- маркування “Зелений журавлик” на щорічному з’їзді членів Global Ecolabelling Network – GEN AGM 2023.

GEN є міжнародною асоціацією яка об’єднує регіональні та національні програми еко-маркування, які довели свою відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 14024 та інші організації, залучені до зеленого переходу і просування ідей сталого споживання на глобальному рівні.

Україна набула членство GEN у 2004 році, через прийняття у члени ВГО «Жива планета», як оператора програми еко- маркування “Зелений журавлик”, що почала впроваджуватись у 2003 році. На той час Україна стала першою з країн Східної Європи, яка отримала представництво у GEN. Дотепер "Зелений журавлик" є єдиною в Україні програмою еко- маркування, що підтвердила свою відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 14024 і здобула міжнародне визнання. У 2022 році, потенціал впливу України на розвиток еко- маркування в світі був істотно посилений. Директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета», Світлана Перминова, була обрана до складу Ради директорів GEN, а також очолила Підкомітет з розробки загальних базових критеріїв (Common Core Criteria) для програм - членів GEN.

Вперше, після періоду пандемії, щорічний з’їзд в очному форматі відбувся 23-26 жовтня у місті Кельн. Приймаючою виступив всесвітньо відомий TÜV Rheinland. Товариство є членом GEN в якості оператора програми еко- маркування TÜV – «Green Product Mark». Захід проходив у справжньому «храмі стандартизації та сертифікації» – штаб-квартирі TÜV Rheinland Groop.

У триденній програмі GEN AGM 2023 прийняли участь представники 37 програм еко-маркування з усіх континентів, Єврокомісії, органів влади та бізнесу, міжнародних організацій.

Програма заходів передбачала закриті засідання (тільки для членів GEN) та відкриті заходи присвячені новим ініціативам, стратегії розвитку асоціації, обміну досвідом між програмами екологічного маркування, посиленню їх ролі на міжнародній арені.

23 жовтня – закрите засідання Ради директорів GEN

Засідання було присвячене обговоренню стратегічних планів та внутрішніх для асоціації організаційно-фінансових питань. Також був схвалений порядок денний майбутнього З’їзду.

Секретарка GEN Кейт Харіс, Глова Ради диреткорів K S Venkatagiri, Світлана Перминова (українська програма еко- маркування «Зелений журавлик») та інши члени Ради директорів, присутні в Кельні на закритому засіданні 23 жовтня (зліва направо)

24 жовтня - Конференція "Сталість продуктів"

Конференція, організована TÜV Rheinland, була сфокусована на проєкті нового Регламенту ЄС з екодизайну сталих продуктів (Ecodesign for Sustainable Products Regulation, ESPR), опублікованого Єврокомісією для обговорення 30 березня 2022 року. Після прийняття цей акт права ЄС стане логічним розширенням Директиви ЄС з екодизайну енергоспоживчої продукції (Ecodesign Directive 2009/125/ЄС), охопивши широкий асортимент товарів, не обмежуючись лише енергообладнанням. Очікується, що Регламент матиме значний вплив на ринок товарів та послуг, а також на циркулярну економіку, в цілому. Подовжений термін життєвого циклу продукції, можливість її повторного використання та відновлення, вуглецевий та екологічний сліди, а також Цифровий Паспорт Продукту (Digital Product Passport, DPP) ставатимуть дедалі важливішими вимогами до продуктів, згідно з оновленим у перспективі законодавством ЄС. Зокрема, DPP надаватиме інформацію про екологічність продуктів у легкодоступній формі, шляхом сканування носія даних і включатиме такі атрибути, як довговічність і можливість ремонту, вміст переробленої сировини або використання замінних частин. Це має допомогти споживачам і підприємствам зробити усвідомлений вибір при покупці продуктів, полегшити ремонт і переробку, а також підвищити прозорість заяв щодо впливу життєвого циклу продуктів на довкілля. Паспорт продукту також має допомогти державним органам краще здійснювати перевірки та контроль, у першу чергу щодо обґрунтованості екологічних декларацій, маркувань і запобігати недобросовісної конкуренції.

Конференція надала унікальну можливість поглибленого вивчення майбутніх нормативів та стандартів, більш детально можна дізнатись в презентаціях:

Nils Behrndt DG Justice and Consumers, Deputy Director-General - Towards a green transition for consumers and businesses

Kathrin Schmidpeter, TÜV Rheinland - Right to repair – Design requirements by law & assessment (“Ecodesign for Sustainable Products Regulation”)

Falligth Xu, TÜV Rheinland - Product Ecolabels: Empowering Sustainable Consumption & Production

Dr. Steffen Wasmus, Deutsche Telekom AGCologne - Ambition to exceed legal requirements – getting more ecodesign into the DTAG device portfolio

Susanne Jorre, TÜV Rheinland - Sustainability of Products Life Cycle Assessment in Practice

Dr. Dirk C. Gratzel, TÜV Rheinland - GREENZERO Standard

Steffen Tuemptner, TÜV Rheinland - Recycling materials requirements for the circular economy

Tim Schojohann (CEO Cryptar) - Digital product passport outlook under the ESPR

25 жовтня – офіційне відкриття З’їзду для членів GEN та інших учасників

На порядку денному – обговорення досягнень і подальшої стратегії розвитку GEN, звіти робочих підкомітетів GEN та секретаріату, оновлення складу Ради директорів, оголошення нових членів асоціації, а також вручення сертифікатів існуючим асоційованим членам, які успішно підтвердили членство шляхом проходження незалежного аудиту на відповідність програми екологічного маркування вимогам міжнародного стандарту ISO 14024 - GENICES.

Учасники З’їзду GEN AGM – 2023 у м. Кельн

Обговорення стратегії GEN на 2024 рік

Згідно наявної стратегії, прагненням GEN є ототожнення еко- маркування зі стандартами якості, достовірності, а самої асоціації – з експертною організацією № 1, до якої першочергово звертаються для отримання надійної інформації про еко- маркування та підтвердження відповідності у разі діяльності пов’язаної з еко- маркуваннями.

До інших стратегічних напрямків належать:

  • популяризація еко- маркувань членів асоціації серед урядів, бізнесу і споживачів по всьому світу;
  • розвиток еко- маркування у співпраці з міжнародними організаціями і збільшення кількості членів GEN;
  • покращення комунікації між членами GEN та забезпечення можливості запускати спільні проекти, створювати інструменти для просування еко- маркування;
  • залучення зовнішніх джерел фінансування для виконання проектів по визначеним стратегічним напрямкам.

На виконання стратегії GEN створюються профільні робочі Підкомітети.

Звіти робочих підкомітетів GEN та секретаріату

Підкомітет щодо сталих публічних закупівель (СПЗ) (Sustainable Public Procurement Sub-Committee SPP) був створений рік тому. Основними досягненнями стали розроблення та публікація SPP Brochure by GEN, її представлення на Саміті В20 в Індії у серпні 2023 р., а також контент для наскрізної лінії присвяченої ролі еко- маркувань в публічних закупвілях і у річних новинах асоціації.

Брошура «Закупівлі для людей і планети» (Procurement for People and the Planet - SPP Information Brochure), видавництво GEN, 2023

Видання містить інформацію і ресурси, корисні для замовників публічної сфери та бізнесу. У брошурі наведено детальне роз’яснення переваги застосування вимог до екологічних характеристик різних предметів закупівель (товарів, послуг, об’єктів будування чи реконструкції), потреби замовників та практичні рішення, зокрема ті що передбачали застосування еко- маркування.

Підкомітет по роботі з партнерами (Partner Outreach Sub-Committee) має на меті збільшення партнерської мережі і авторитетності асоціації шляхом підвищення видимості організації, розширення джерел фінансування, розвиток маркетингових можливостей і діалогу з організаціями – однодумцями. У 2023 році Підкомітет підтримував взаємодію з ISO/TC 207 - Environmental management. Його діяльність сприяла розвитку відносини GEN з міжнародними агентствами по (UNEP, GIZ), організаціями-лідерами у сфері закупівель (SPLC), державними установами, представниками приватного сектора, неурядовими організаціями і спілками, зокрема World Green Building Council.

Істотні результати за рік продемонстрував Підкомітет з перегляду процедури аудиту GENICES (GENICES Working Group Sub-Committee). Процедура GENICES регулює процес експертної перевірки програми еко- маркування на відповідність принципам і методам згідно з ISO 14024. Підтверджена відповідність створює основу для взаємної довіри та визнання між програмами еко- маркування і служить інструментом для посилення їх багатосторонньої співпраці. Розпочавши роботу у 2022 році, у 2023 Підкомітет завершив роботу над проєктом нової процедури аудиту і анонсував проведення пілотних аудитів у 2024 році та наміри оптимізації шляхом застосування процедур самостійного онлайн оцінювання у 2025 році.

Зал засідань TÜV Rheinland та представники програм еко- маркувння різних регіонів і країн світу: слова подяки за багаторічну співпрацю від імені української програми “Зелений журавлик” під час вручення сертифікату GENICES

Підкомітет з розробки загальних базових критеріїв (Common Core Criteria Project Sub-Committee) був створений у минулому році за ініціативою ВГО «Жива планета». З початкової ідеї - укладання і видання збірки найкращих практик світових програм еко- маркування з розробки спільних екологічних критеріїв між декількома програмами та стандартизації накопиченого досвіду, проект перетворився значно більш амбітний. Після тривалих опитувань щодо потреб членів асоціації, а також консультацій з представниками Єврокомісії, задіяними у реформах пов’язаних з еко- маркуванням у ЄС, було розроблено концепцію зі створення власних стандартів еко- маркування GEN (Common Core Criteria, ССС) на основі кращих європейських і світових практик. Разом із методиками і процедурами їх розробки, ССС на різні категорії товарів і послуг мають утворити систему стандартизації GEN, визнану на глобальному рівні (а у перспективі – і систему акредитації). Це створить безпрецедентні можливості доступу на світовий ринок як для українських виробників, що пройшли сертифікацію в Україні, так і для програм еко- маркування усього світу. Впровадивши власну систему акредитації, GEN істотно наблизиться до виконання своєї стратегічної цілі: підвищення авторитету та визнання асоціації ключовим гравцем щодо еко- маркування.

Директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» Світлана Перминова представляє напрацювання Підкомітету з розробки ССС та можливості їх інтеграції в майбутню систему акредитації асоціації

Підкомітет стандартизації і технічних рекомендацій (Standards and Technical Recommendations Sub-Committee) приймав участь у плановому п’ятирічному перегляді діючої редакції керівного стандарту GEN - ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури.

Секретаріат GEN, зокрема,опікується виданнями журналів та дайджесту новин, які поширюються серед членів асоціації. У 2023 році було видано 2 номера журналу Magazine GENews та 4 випуски новин GEN Digest. Було відзвітовано про ріст показників відвідання соціальних мереж, проведення спільних заходів з UNEP (учать у робочій групі WG2, Consumer information платформи UNEP – One Planet), забезпечення інформаційної підтримки при проведенні Всесвітнього дня еко- маркування – 2023, проведення нарад Ради директорів GEN та, власне підготовку GEN AGM 2023.

Оновлення складу Ради директорів GEN

7 членів Ради директорів GEN і голова Ради приймають рішення щодо стратегії та основної діяльності GEN у період між з’їздами. Цей орган формується виключно з членів асоціації шляхом рейтингового голосування. Обрання до складу Ради – свідчіть про визнаний високий рівень компетентності і довіри та відповідальність. Члени Ради обираються строком на 1-3 роки в залежності від їх досвіду, а також у разі добровільної відставки одного з них.

Цього року Гай Ладвокат (Guy Ladvocat, The ABNT Ecolabelling Program), який протягом останніх двох років представляв у складі Ради програму еко- маркування Бразилії, покинув посаду члена правління.

На його заміну до складу Ради GEN було обрано PhD Віярна Сімачая (Wijarn Simachaya), президента Екологічного інституту Тайланду (Thailand Environment Institute). Інститут є членом GEN з 2000 року, а пан Сімачая має великий досвід у сфері екологічної сертифікації та маркування, зокрема у впровадженні програми еко- маркування Green Label у Тайланді.

Актуальний склад Ради директорів GEN

Нові члени GEN

Цього року на з’їзді статус нового асоційованого члена отримала програма еко- маркування Ecolabel Green Mark Республіки Узбекистан.

Статус нового афілійованого члена цього року здобула всесвітньо відома компанія Canon

GENICES: вручення сертифікатів про проходження аудитів GEN

На підтвердження відповідності вимогам ISO 14024 члени асоціації кожні 5 років проходять плановий аудит у рамках спеціальної програми членів — GENICES (GEN Internationally Coordinated Ecolabelling System).

Цього року українська програма еко- маркування “Зелений журавлик” вчергове про успішно пройшла аудит GENICES. За результатом аудиту, директорка Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» Світлана Перминова отримала відповідний сертифікат від голови Ради директорів GEN - K S Venkatagiri.

Момент отримання сертифікату GENICES від голови Ради директорів GEN – K S Venkatagiri

26 жовтня – GENFast-Presentation

Цей день був пересвячений досягненням і обміну досвідом з усіх сфер пов’язаних з еко- маркуванням. Зокрема, сферою енергоефективного зеленого будівництва. Презентації учасників доводять про багатогранність і ефективність еко- маркування в різних сферах.

GENFast-Presentation, частина 1:

Farid Yaker - The power of Procurement - the intervention oninteractions between sustainable procurement and ecolabelling and how to better synergize thesetwo instruments including a focus on the soon to be released report on SDG 12.7.1 (слайди 7-28)

Laetitia Montero, UNEP - UNEP Eco advance project- a case study and opportunity (слайди 29-45)

Mr Yan Tao, IGPN Secretariat - The importance of global cooperation for international sustainable procurement solutions and how IGPN drives green purchasing through membership and partnership (слайди 46-62)

Bjorn- Erik Lonn, Nordic Swan - Digitalizing an established ecolabel – experiences from the Nordic Swan Ecolabel (слайди 63-75)

Ulf Jaeckel, German Ministry Head Division T III 2 "European and International Adaptation to Climate Change" Co-lead of the Consumer Information Programme of the 10YFP on SCP Federal Ministry for the Environment, Nature Conservation, Nuclear Safetyand Consumer Protection - The insights into European best practice and their contribution to sustainability (SDG 12) biodiversity and climate (слайди 77-91)

S. Karthikeyan, CII - Low carbon transition in building productsthrough ecolabelling and Indian experience (слайди 92 - 107)

Craig Woodburn, Canon Senior Sustainability Operations Manager Communications, Corporate Marketing and Sustainability Group - The Power of partnership and differing perspectives- the global business lens (слайди 109 - 123)

Seohyun Seohyun KANG, Ph.D, Senior Research Expert, Keiti - Review on Sustainable Public Procurement in Korea (слайди 124 - 144)

GENFast-Presentation, частина 2:

Emmanuelle Maire - European Commission update on Green Directive (слайди 1 - 9)

Thomas Loughlin, Booking.com - Booking.com. The power of Partnership (слайди 10-11)

Isabella Loh, SEC - Green Economy Agreement with Australia. Singapore Green Plan strategies in relation to green labelling / eco labelling leading to GHG emissions (слайди 12 - 28)

Dr. Johanna Wurbs, German Environment Agency / Umweltbundesamt - Blue Angel Ecolabel for Event Catering and Canteen services (слайди 114- 122)

Не зважаючи на насичену програму, організатори передбачили змістовну екскурсію містом Кельн з відвіданнями всесвітньої памятки архітектури - Кельнського собору та одного з найстаріших пабів міста.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що учать у з’їзді GEN-2023 є важливою платформою для подальшого розвитку екологічного маркування в Україні, як інструменту зеленого переходу. Цьогорічний формат живого спілкування сприяв особистому обміну досвідом та налагодженню партнерських відносин з провідними експертами. Участь у конференції "Сталість продуктів" в рамах дозволила зазирнути в майбутнє екодизайну, вимог до продукції та осягнути новий етап у підвищенні транспарентності екологічних марковань і декларацій та можливостей вибору екологічно сталих виробів із застосуванням ІТ технологій. Активна участь у роботі Ради директорів і Підкомітетів GEN визначає Україну як важливого гравця у сфері екологічних ініціатив і вчергове демонструють світове визнання української програми еко- маркування "Зелений журавлик".