Якість довкілля відіграє вирішальну роль у добробуті людей, надаючи важливі послуги та переваги, які підтримують життя на Землі. За рік війни збройна агресія рф завдала значну видиму руйнацію міст, сіл, помешкань. Але, що відбувається поза кадром? Земл

Якість довкілля відіграє вирішальну роль у добробуті людей, надаючи важливі послуги та переваги, які підтримують життя на Землі.

За рік війни збройна агресія рф завдала значну видиму руйнацію міст, сіл, помешкань.

Але, що відбувається поза кадром? Земля, вода, повітря, ліси, поля під постійною атакою, шалені викиди в атмосферу продуктів детонації ракет й артилерійських снарядів, небезпечних продуктів горіння – переважно важких металів, оксиду азоту, та інших небезпечних сполук. Наша планета, це єдиний живий організм, те, що відбувається в Україні, в серці Європи, напряму впливає на екологічну безпеку усієї Європи та світу.

Яка реальна ситуація на сьогодні? Як вберегти критично важливі екосистеми від руйнації? Що робити для їх відновлення? Як збройна агресія рф проти України впливає на кліматичні зміни?

Ці та інші питання були розглянуті на круглому столі "Екологічна критична інфраструктура: Україна-Європа" 22 лютого 2023 року за участю українських та європейських експертів, до яких долучились і експерти ВГО «Жива планета».

Організатори заходу: Ukrainian Civil Society Hub, Eco-Generation Black Sea Women in Nuclear Network.

У виступі Світлани Перминової, експерта еколога та директора Центра екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета»:

  • наведені дані про втрати для довкілля;
  • надані рекомендації підготовлені експертами «Живої планети» по вдосконаленню розрахунків збитків для довкілля і відбудові.

За рік повномасштабної війни на момент виступу було задокументовано понад 2300 злочинів проти природи. Розмір збитків сягає майже 1,9 трильйона гривень.

500 тис. га лісу на даний час перебуває під окупацією або перебувають у зоні бойових дій.

2,4 млн га лісів потребують відновлення на тих територіях що вже звільнені від окупантів.

Зараза під окупацією:

  • 10 національних природних парків;
  • 8 заповідників;
  • 2 біосферних заповідників.

Ми маємо значні втрати для біорізноманіття:

  • 600 видів фауни та 750 видів флори опинилися під загрозою знищення, у тому числі червонокнижні види;
  • 1000+ померлих дельфінів були знайдені на узбережжях України, Болгарії та Туреччини.

В зоні бойових дій знаходиться найбільш промислово розвинена частина України:

  • 132 родовища корисних копалин;
  • 7,76 трлн грн. збитки галузі за рік.

До цього слід додати безпрецедентний ядерний терор та окупація Запорізької АЕС та Чорнобильська АЕС яка була окупацією 35 днів і зазнала збитків на 3,2 млрд грн.

Дії окупантів на Каховському водосховищі можуть позбавити питної води одного мільйона українців. Зниження рівня води у водосховищі може призвести до виходу з ладу систем охолодження Запорізької АЕС.

Але збір даних – це лише одна частина роботи. 

На основі цих даних повинні бути розраховані збитки.

Для вдосконалення методичних рекомендацій необхідно забезпечити відповідність програми відбору проб, їх методів відбору і досліджень міжнародним та європейським стандартам.

Вважаємо за необхідне провести інвентаризацію діючих нормативних документів, за результатами якої розробити план розробляння стандартів у сфері моніторингу якості об’єктів довкілля та забезпечити реалізацію цього плану.

Нагальними питаннями лишаються:

  • створення референтної лабораторії з акредитацією відповідно до ДСТУ EN ISO/IEC 17025;
  • вдосконалення методичних рекомендації по розрахунку збитків окремих об’єктів довкілля.

У свою чергу ВГО «Жива планета» маючи представництво в Оперативному штабі Держекоінспекції спрямувала свої рекомендації на розгляд робочої групи по науково-дослідній роботі яка створена для вдосконалення роботи Штабу.

Учасникам круглого столу була також надана інформація про створений Міндовкілля унікальний мобільний додаток ЕкоЗагроза.

Застосовуючи ЕкоЗагрозу кожен зможе дізнатись достовірну інформацію на українському чи англійському про стан повітря, води, ґрунту та інші довкіллєві дані.

Наприклад, якщо телеграм-канали лякають радіаційним забрудненням – перевірити, чи радіація зараз в нормі. Горять ліси неподалік – подивитися актуальні дані про якість повітря.

Окремо в дискусії про відбудову України було наголошено що відбудова України має бути зеленою, і відбуватись на засадах Європейського Зеленого курсу із застосування найкращих енергоефективних та біль чистих технологій.

Відбудова повинна не лише забезпечити відновлення втраченого майна, виробництв та інфраструктури, а й поєднуватись з відновленням довкілля, євроінтеграційними реформами та реалізацію політики щодо зміни клімату задля зменшення викидів парникових газів у 10 разів.

Презентація

ВГО «Жива планета» робить послідовні кроки в партнерстві з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством розвитку громад, території та інфраструктури України, Міністерством економіки України в напрямку формування екологічної культури і свідомості, впровадження екологічних стандартів, озеленення економіки та формування єдиного з ЄС ринку екологічних товарів, послуг та технології.

В партнерстві з Програмою ООН ми працюємо над впровадженням інструментів для здійснення зелених закупівель та посиленням потенціалу програми еко маркування в рамках програми EU4Environment, що фінансується ЄС і триватиме до 2023 року.

Підтримка впровадження сталих публічних закупівель та екологічного маркування в Україні

В партнерстві з GIZ ми виконуємо завдання в рамках проєкту «Підтримка енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» по просуванню застосування енергоефективних публічних закупівель. Експерти нашої організації також долучились до робочих груп які працюють над розроблянням типових проектів поновлювання шкіл та дитячих садочків з поліпшеними показниками енергоефективності та інших екологічних характеристик.

Підтримка впровадження енергоефективних державних закупівель в Україні

Дякуємо усім захисникам і захисницям, всім хто підтримує опір України та вже зараз працює над нашим світлим європейським майбутнім.