24 травня завершилось засідання Координаційної ради з екологічного маркування (надалі - Рада) яке проводилось онлайн із застосуванням дистанційного голосування. Рада є незалежним колегіальним консультативним органом програми екологічного маркування «Зелен

24 травня завершилось засідання Координаційної ради з екологічного маркування (надалі - Рада) яке проводилось онлайн із застосуванням дистанційного голосування.

Рада є незалежним колегіальним консультативним органом програми екологічного маркування «Зелений журавлик» яка впроваджується в Україні відповідно до міжнародного стандарту ISO 14024.

Головними завданнями Ради є визначення вектору розвитку програми та забезпечення неупередженості діяльності органу екологічного маркування.

Рада формується на добровільних засадах об’єднуючи у збалансованому пропорційному представництві представників:

  1. державних органів влади;
  2. бізнес-асоціацій, промислових спілок;
  3. наукових та експертних організацій, громадських організацій з захисту прав споживачів та природоохоронного спрямування, організацій у сфері сертифікації та якості.

Формування складу за рівною участю основних груп заінтересованих сторін дає можливість на паритетній основі представити інтереси різних учасників ринку, пов’язані з екологічними товарами, послугами та технологіями.

Залучення до складу Ради представників державних органів влади дозволяє поглибити діалог і просування екологічного маркування у якості визнаного на глобальному рівні інструменту реалізації екологічної політики, циркулярної економіки та кліматичної нейтральності. Застосування стандартів екологічного маркування для розвитку системи зелених (сталих) публічних закупівель є одним із стратегічних завдань державної екологічної політики до 2030 року, схваленої Законом.

Окрім формування політики і цілей у сфері екологічного маркування до функцій Ради також відноситься:

  • Розгляд та ухвалення проектів екологічні критеріїв, які визначають вимоги до товарів і послуг різних категорій та їх життєвого циклу для отримання права на застосування екологічного маркування. Екологічні критерії є стандартами екологічного маркування на відповідність яким проводиться екологічна сертифікація.
  • Формування та координація роботи апеляційної комісії. Така комісія відповідає за розгляд можливих скарг, пов’язаних з діяльністю органу оцінки відповідності.
  • Участь у роботі міжнародних та національних організацій.

Повний спектр діяльності Ради визначено у Положенні.

Засідання Ради було відкрито вітальним словом Дениса Краснікова віце-президента Українського союзу промисловців та підприємців – голови Координаційної ради з 2018 року.

Першим питанням порядку денного стало оновлення складу Ради, який залишався незмінним майже п’ять років та обрання голови Ради. За результатами голосування Раду очолюватиме В’ячеслав Биковець, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств – голова Комітету підприємців малого та середнього бізнесу Торгово-промислової палати України.

В’ячеслав Биковець, голова Координаційної ради з екологічного маркування (травень, 2024)

Традиційно з 2005 року з державних органів до складу ради входять представники Міндовкілля і з 2010 – Деренергоефективності та Держпродспоживслужби.

Цього року у склад Координаційної ради - 2024 вперше увійшли представники Урядового офісу Кабінету Міністрів України, Мінінфраструктури та Європейської бізнес асоціації.

З історією розвитку, поточним станом та перспективами екологічного маркування в Україні та світі нові члени Ради були ознайомлені під час розгляду другого питання порядку денного.

«Екологічне маркування застосування якого відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO 14024 є надійним інструментом підтвердження екологічних переваг товарів і послуг, визнаним на глобальному рівні. Україна була першою державою пострадянського простору яка запровадила програму екологічного паркування яка отримала міжнародне визнання. З 2003 року українській орган екологічного маркування ВГО «Жива планета» є членом міжнародної асоціації Global Ecolabelling Network і спільно з партнерами розвиває систему стандартів що встановлюють екологічні критерії оцінювання життєвого циклу для різних товарів та послуг. Наш рівень акредитації дозволяє українським виробникам екологічно сертифікованої продукції успішно експортувати на ринки ЄС та усього світу. Вимога щодо екологічного маркування продукції стає достатньо поширеною практикою серед замовників публічної сфери і в України. Зелена відбудова України потребуватиме екологічні будівельні матеріали, тому зараз для нас це найбільш пріоритетні категорії продукції для діалогу з ринком» – повідомила Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета».

Трансляція засідання Ради YouTube каналі ВГО «Жива планета» - Sustainable production and consumption in Ukraine

Третє питання порядку денного було присвячено підсумкам діяльності Центру екологічної сертифікації ВГО «Жива планета» за 2023 -2024 рр. Директорка Центру, Світлана Перминова та уповноважена з системи управління якістю Центру – Інна Яреськовскка, доповіли про успіхи у досягненні цільових показників ефективності та результативності, серед яких:

  • збільшення кількості найменувань екологічно сертифікованої продукції;
  • підтримання актуального фонду сертифікаційних стандартів;
  • покращення якості виконання робіт, в т.ч. шляхом вивчення рівня задоволеності клієнтів - користувачів екомарковання;
  • посилення компетентності персоналу та матеріально-технічної бази;
  • підвищення рівня поінформованості та довіри споживачів до екологічного маркування;
  • підтримання національної та міжнародної акредитації та авторитету програми екологічного маркування «Зелений журавлик» в Україні та світі.

2023-2024 роки видались особливо насиченими на події. У жовтні 2023 року Центр успішно пройшов міжнародний аудит за програмою GEN – GENICES, триває активна підготовка до аудиту з боку Національного агентства з акредитації. Всесвітній День екологічного маркування і 20 -та ювілейна річниця української програми відмітили у жовтні 2023 року разом з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, виробниками екологічно-сертифікованої продукції та міжнародними організаціями.

Оптимізація структури екологічних стандартів в галузі харчової промисловості стала предметом обговорення під час розгляду четвертого питання порядку денного. За результатом схвалено рішення на заміну діючим:

  • 6 стандартам екологічного маркування на харчові продукти різних категорій розробити СОУ ОЕМ 08.002.03.083:20ХХ Продукти харчові Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу;
  • 4 стандартам екологічного маркування на напої різних категорій розробити СОУ ОЕМ 08.002.03.084:20ХХ Напої. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу.

Відповідальним за розробку стандартів екологічного маркування є національний технічний комітет стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля».

На завершення голова Ради, В’ячеслав Биковець, висловив вдячність усім учасникам за активну участь і підтримку програми, відмітивши доречність подальшої консолідації зусиль для покращення екологічних стандартів та підвищення обізнаності громадськості стосовно переваг екологічного маркування. Засідання вчергове продемонструвало важливість співпраці всіх зацікавлених сторін для досягнення спільних цілей у сфері екологічної сертифікації та сталого розвитку.

Наступне засідання Координаційної ради, де будуть розглянуті нові ініціативи та результати роботи за поточний рік, заплановано на осінь цього року.

Матеріали до засідання Ради:

  1. Презентація про стан і перспективи Програми екологічного маркування в Україні
  2. Презентація Щодо результатів діяльності органу з оцінки відповідності «Центр екологічної сертифікації та маркування» ВГО «Жива планета» за 2023 р.
  3. Протокол засідання Координаційної ради з екологічного маркування від 24.05.2024 № 1-2024-КР