06.07.2017 269

06 липня в Орхуському інформаційно-просвітницькому центрі відбулось засідання громадської ради при Мінприроди України. Головним питанням порядку денного було презентація та обговорення змін до Закону України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року», які були розроблені Мінприроди з урахуванням зауважень та пропозицій, отриманих від органів державної влади, громадської ради та інших організацій.

Проект документу було презентовано директором Департаменту стратегії та європейської інтеграції Лесею Карнаух та її заступником - Наталією Трофіменко.

«Мінприроди виносить довгоочивуваний законопроект на публічне обговорення вже традиційно перш за все, звертаючись до громадської ради. Структуру документу не змінено, формулювання цілей відповідають раніше узгодженій редакції, натомість по суті документ враховує проблеми сьогодення, виключає дублювання, у тому чилі враховуючі інші стратегії розвитку. Ми чекаємо від громадської ради узагальнених пропозицій до оновленої Стратегії та показників оцінки її реалізації», - зазначила у своєму виступі Леся Карнаух.

«Цей важливий документ є основою для національного плану дій, спрямованих на досягнення стратегічних цілей у сфері охорони довкілля. Отже, при підготовці пропозицій необхідно розуміння що в Стратегії має бути відображена мета та цілі, а практична частинна їх досягнення – у плані дій, якій буде розроблятися після прийняття Стратегії», – акцентувала увагу учасників засідання голова громадської ради, Світлана Берзіна. Також вона зазначила що в Стратегії державної екологічної політики варто відобразити взаємопов’язані стратегії розвитку, а в законопроекті додати розділ про необхідність Кабінету Міністрів України розробити нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону.

За результатами обговорення громадською радою було ухвалено рішення, членам та експертам ради у десятиденний термін підготувати пропозиції до проекту Стратегії та створити робочу групу на чолі з головою громадської ради, яка узагальнить та подасть напрацьовані пропозиції до Міністерства.

На засіданні були розглянуті і інші питання.

Під час обговорення результатів Конференції Сторін Базельської, Роттердамської та Стокгольмської конвенцій, було ухвалено низку рекомендацій для Мінприроди. Зокрема, громадська рада вважає за необхідне докласти зусиль для затвердження «Поправки про заборону» Базельської конвенції та приєднатись до Протоколу про відповідальність і компенсацію за шкоду, заподіяну в результаті транскордонного перевезення небезпечних відходів та їх видалення. Вкрай необхідно відстояти позицію щодо включення хризотилового азбесту до Додатку ІІІ Роттердамської конвенції і розпочати роботу з оновлення Плану заходів з виконання Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі. Для реалізації проектів з імплементації Стокгольмської конвенції про СОЗ в Україні рада рекомендує залучати представників громадських та експертних організацій, які мають досвід за цим напрямом діяльності.

Також на засіданні були обговорені проблемні питання у сфері заповідної справи. Зокрема, щодо зухвалого знищення шанувальниками гольфу разом з псевдогромадськістю ландшафтного заказника Козинський та відсутність фінансування розробляння проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж в натурі (на місцевості) земельних ділянок, що входять до складу національного природного парку «Голосіївський», змін до проекту організації території та інших необхідних заходів для забезпечення парком природоохоронного режиму.

Громадська рада підтримала рішення напрацьоване за результатами розширеної наради в Мінприроди, яка відбулася 25 травня за участю представників громадської ради, Мінекономрозвитку, Держпродспоживінспекції, Антимонопольного комітету України, національних виробників екопродукції, спілок споживачів та експертних організацій щодо необхідності скасування Технічного регламенту з екологічного маркування, як документу що створює бар’єри в міжнародній торгівлі, не відповідає вимогам чинного законодавства у сфері технічного регулювання та сталій світовій практиці застосування екологічного маркування згідно міжнародних стандартів. На заміну Технічного регламенту, з метою посилення контролю за безпідставним застосуванням екологічного маркування громадська рада рекомендує внести зміни до деяких нормативно-правових актів у сфері захисту споживачів, реклами тощо.

Окрему увагу на засіданні було приділено обліку та охороні водних об’єктів, на прикладі проблематики в м. Києві. В столиці, як і в інших містах, більшість водойм залишається все ще не визначеними у встановленому порядку, в наслідок чого знищуються чи опиняються під загрозою знищення. Яскравим прикладом знищення таких водойм є район Осокорки-Позняки-Харківський у м. Києві. У минулому це був приватний сектор з безліччю озер, річечок і каналів, що впадали у р. Дніпро, і який на сьогодні активно забудовується багатоповерховими будинками без створення належної інфраструктури. Так, лише весною 2016 року було засипано о. Ковтун на розі вул. Здолбунівської і пр. Григоренка для будівництва ТЦ «Ашан» і частково засипано озеро на цьому ж перехресті з іншої сторони (т.зв. о. Качине) для будівництва багатоповерхівки. І це було здійснено незважаючи про відмову двічі Управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області Державного агентства водних ресурсів України погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для громадської та житлової забудови за цією адресою, оскільки «...майже всю територію земельної ділянки займає безіменне озеро та відокремлена водойма». За результатом обговорення питання, громадська рада висловила свою позицію щодо необхідності створити в м. Києві і Київській області єдиний реєстр водних об’єктів (як пілотний проект, а в перспективі і загальнодержавний реєстр) з метою інформаційного забезпечення моніторингу сучасного стану і здійснення заходів щодо охорони водних об’єктів, їх раціонального використання та попередження несанкціонованого знищення. Відповідальним за наповнення і ведення даного реєстру пропонується визначити Державне агентство водних ресурсів України, а до наповнення інформацією реєстру про існуючі водні об’єкти залучити місцеві органи влади, громадські організації і громадськість.

У зв’язку з прийняттям Закону України «Про оцінку впливів на довкілля», громадська рада вирішила активізувати роботу с Міністерством, в частині що стосується інформування зацікавлених сторін про положення цього Закону та підготовки проектів актів, необхідних для забезпечення його реалізації.

Наприкінці засідання, члени громадської ради обговорили публікацію Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака на Fecebook щодо нового рейтингу «ТОП – 100 основних підприємств забруднювачів». Враховуючі зацікавленість Міністра щодо думок громадськості з приводу рейтингу та організації які потрапили до нього, громадська рада виразила перш за все свою зацікавленість критеріями такого рейтингу та методикою оцінювання. У зв’язку з чим було ухвалено рішення подати відповідне звернення до Міністерства, з метою подальшого опрацювання даних та підготовки конструктивних пропозицій Міністру.