08.01.2018 280

У минулому році «Жива планета» приєдналася до руху екологічних та зоозахісних організацій на захист лося та введення мораторію на його відстріл. Спільно з Київським еколого-культурним центром, Еко-Право-Київ, Дружиною охорони природи «Зубр», Асоціацією зоозахисних організацій України за підтримки вчених-зоологів, громадської ради при Мінприроди та Міністерства, ми домоглися величезної перемоги – лось внесений до Червоної книги України!

Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України про внесення лося до Червоної книги від 19.12.2017 № 481 був зареєстрований в Мін'юсті від 28 грудня 2017 року за № 1573/31441.

«Мін’юст зареєстрував наказ Мінприроди про внесення змін до Переліку видів тварин, що заносяться до Червоної книги України. Маємо юстований документ. Відтепер лось європейський в Україні належить до червонокнижних тварин і полювання на нього карається Законом. Це приклад ефективної співпраці держави та громадянського суспільства», – прокоментував Остап Семерак, нагадавши, що наказ набуває чинності з дня його офіційного опублікування.

Як відомо, з 1991 року чисельність лося в Україні офіційно скоротилася в 3 рази, а його ареал – в 2 рази. Якщо на початок 1991 року в Україні за статистичними даними обліковувалось 14796 лосів, то у 2006 році – всього 4396. При цьому в Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій областях та Криму лосі зникли повністю. Через масове полювання практично зникли особини з рогами високої трофейної цінності. Однак це не завадило мисливцям щороку продовжувати відстріл лосів. Перша спроба екологів внести лося до Червоної книги або ввести мораторій на полювання у 2010 році була провальною.

У 2017 році, об’єднавши зусилля громадськості, науковців та Мінприроди відбулась друга спроба захистити лося, і не дивлячись на шалений опір представників приватних мисливських господарств, які в боротьбі за право знищувати сохатого використовували найбрудніші методи –брехню, провокації, цькування, тітушек, погрози, – разом ми виграли битву за лося.

Нагадаємо, раніше Національна комісія з питань Червоної книги України проголосувала за внесення лося європейського до Червоної книги України. У грудні, Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак підписав наказ про внесення цього виду тварин до Червоної книги. Тоді ж документ було передано на реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Крім того, у 2018 році Мінприроди планує забезпечити фінансування наукових досліджень, які дозволять встановити реальну чисельність цих тварин в Україні та розробити заходи, спрямовані на відновлення популяції лося європейського.