21.11.2024 197

Національний природний парк “Верховинський” – найбільш віддалена і важкодоступна частина Українських Карпат. Тому тут можна побачити природні ландшафти, які формувалися мільйони років. Це єдине місце, де на поверхню виходять найдавніші метаморфічні утворення, перекриті осадовим палеозойським та мезозойським чохлом. На схилах хребтів трапляються виходи юрських вапнякових брил, що створюють екзотичні краєвиди. Тут зростають найцінніші праліси та субальпійські луки, знаходяться витоки річок Білого й Чорного Черемошів.

Еколого-освітній візит-центр НПП «Верховинський», що розташований в с. Ільці Верховинського р-ну Івано-Франківської обл., успішно пройшов екологічну сертифікацію за стандартом «Зелений офіс» (сертифікат №UA.08.002.587).

Стандарт СОУ ОЕМ 08.036.067:2020 Зелений офіс. Екологічні критерії та метод оцінювання життєвого циклу (надалі – стандарт «Зелений офіс») є універсальним. Його можна застосовувати для організацій офісного типу будь-якої форми власності та масштабів. У багатьох країнах подібні стандарти популярні як серед великих компаній, так і серед бюджетних організацій. У деяких європейських країнах впровадження цього стандарту рекомендовано профспілковими організаціями, оскільки він сприяє створенню більш безпечного й комфортного робочого місця і, як наслідок, запобіганню ряду захворювань, пов'язаних з виробничим середовищем.

Основним завданням при впровадженні критеріїв стандарту «Зелений офіс» є:

  • збереження енергії, води;
  • раціональне використання ресурсів;
  • сталі закупівлі;
  • обмеження вмісту небезпечних для довкілля та здоров’я людини речовин у матеріалах і засобах, що використовуються для забезпечення функціонування офісу;
  • зменшення утворення та ефективне управління відходами.

Еколого-освітній візит-центр Національного природного парку «Верховинський» розпочав свою роботу на початку 2020 року. Насьогодні експозиція Візит-центру відображає багатство природи Карпат, його флори і фауни, явищ та фактів.

«Інформаційна зона» Візит-центру на початку відвідання

Тут можна дізнатися про флору та фауну Карпат, а також розглянути макети тварин, які уособлюють в собі проекцію на справжніх і живих тварин. Експозиція створена із дотриманням етичних вимог щодо бережного ставлення до природи: для виготовлення експонатів використані штучні матеріали, всі натуральні матеріали отримані внаслідок природної загибелі тварин.

Макети тварин виготовлені у білому кольорі спеціально для того, щоб відвідувачі концентрувалися на особливостях анатомії звірів: будові тіла, функціональних елементах (кігтях, зубах, дзьобах), а також у зв’язку з тим, що навіть найдосконаліший майстер не відтворить в точності природну гаму кольорів та структур природи. Макети також відображають справжній розмір тварин.

Експозиції залу «Від найменшого до найбільшого»

Експозиції представлені у таких виставкових залах:

  • «Інформаційна зона», у якій демонструється відеоролик про територію НПП «Верховинський», історію його створення, основні завдання у природоохоронній діяльності, мальовничі куточки і краєвиди, якими багата територія парку;
  • «Лісова абетка» – відвідувач має можливість вивчити Лісову абетку, пройтись інтерактивними стежками НПП «Верховинський», почерпнути інформацію про рослини з лікарськими властивостями та тварин, які занесені до Червоної книги України;
  • «Від найменшого до найбільшого» – відвідувач має можливість відчути природу на дотик та ознайомитися з ентомологічною колекцією, роздивитися мікросвіт (трухляве дерево), знайти інформацію про травоїдних та хижаків Карпат, а також познайомитись з найбільшим представником ссавців, що живе на території НПП – бурим ведмедем. Найдопитливіші відвідувачі мають можливість працювати з мікроскопами, розглядати різного роду рослини під мікроскопом;
  • «Загрози та перспективи» – відвідувач має можливість побачити масштаби впливу людської діяльності на природу; зрозуміти, скільки років, десятиліть чи століть забруднюють навколо себе територію, викинуті на землю недопалок цигарки, поліетиленовий пакет, звичайна батарейка; побачити терміни розкладання сміття в природному середовищі, способом огляду наочного матеріалу; зрозуміти, що браконьєрство – це не тільки незаконне полювання та риболовля; наочно побачити, що навіть одне зрубане дерево – це велика втрата цінного джерела кисню на Землі; зрозуміти, що створення заповідних територій є вимушеною відповіддю на загрози, які існують сьогодні, для збереження тваринного та рослинного світу.

Зала «Лісова абетка»

Ярослав Зеленчук, к.і.н., заступник директора з наукової роботи НПП «Верховинський» ознайомлює з експонатами в залі «Загрози та перспективи»

На другому поверсі Візит-центру відвідувачі мають змогу почути звуки птахів, що проживають на території НПП «Верховинський», та відчути себе посеред лісу, за допомогою 3D окулярів.

Для найменших відвідувачів облаштована навчально-ігрова зона.

На прилеглій до Візит-центру території облаштовано зону для паркування автотранспортних засобів відвідувачів та ігровий майданчик для дітей.

Екологічна політика визначена Візит-центром декларує такі принципи діяльності:

1. Сприяння збереженню природної спадщини (важливими аспектами діяльності є: дослідження флори та фауни, моніторинг стану довкілля, збереження та відтворення природних багатств, які є цінними як для України, так і для всього світу. Відвідувачам надається змога дізнатися більше про унікальність екосистем Чивчинських і Гринявських гір та значення збереження цих територій.

2. Екологічна освіта та просвіта. Візит-центр прагне підвищувати рівень екологічної культури серед усіх верств населення, використовуючи інтерактивні підходи до навчання та наочно демонструючи природні явища і процеси. Відвідувачам надається можливість вивчати екосистеми Карпат через відеоматеріали, мікроскопічні дослідження та інші інтерактивні елементи; дізнаватися про важливість збереження рослин і тварин, які занесені до Червоної книги України; уявно переміщатися в лісові масиви Парку за допомогою 3D-окулярів і звукових ефектів.

3. Формування відповідальності за довкілля. Візит-центр спрямовує свою діяльність на те, щоб кожен відвідувач усвідомлював вплив людини на природу та важливість збереження екосистем. Відвідувачам надається змога побачити загрози та масштаби шкоди, що завдає природі людська діяльність, а також отримати практичні поради щодо зменшення негативного впливу на довкілля.

4. Популяризація екологічного туризму. Візит-центр спрямовує свою діяльність на сприяння розвитку екотуризму в регіоні. Відвідувачам надається змога ознайомитися з екологічними стежками, еко-маршрутами та активностями, які не шкодять природі. Візит-центр працює над тим, щоб екологічний туризм ставав інструментом гармонійного співіснування людини та природи.

5. Інклюзивність та доступність екологічної освіти. Візит-центр створює умови для всебічного розвитку екологічної свідомості серед дітей та молоді шляхом організації та проведення екологічних уроків, семінарів, круглих столів та фестивалів, а також облаштування навчально-ігрових зон для найменших відвідувачів, що сприяє їхньому ранньому знайомству з природою та формуванню поваги до неї.

6. Зменшення впливу на довкілля. У своїй діяльності Візит-центр впроваджує екологічно безпечні практики та заходи, спрямовані на раціональне використання ресурсів, підвищення енергоефективності та ресурсозбереження, зменшення відходів.

У Візит-центрі центральне та локальне освітлення представлено енергозберігаючим, у тому числі світлодіодними лампами, використовується енергоефективне обладнання, а також забезпечене максимальне використання природного освітлення за рахунок великих за розміром вікон, які займають значну частину стін будівлі.

Водопостачання здійснюється зі свердловини. Наявні власні очисні споруди стічних вод з двома резервуарами. Водовідведення стічних вод з очисних споруд відбувається на підставі договору з КП.

Усі оглянуті крани, змішувачі для води, унітази є справними, запірно-регулююча арматура не допускає протікання води. Змішувачі для вмивальників мають одну ручку (важільний змішувач), водозберігальні насадки (дифузори) внутрішнього типу – забезпечено виробником обладнання. Унітази забезпечені функцією половинного змиву та використовують до 6 літрів води за 1 змивання.

Візит-центром також здійснюється контроль обліку енерго- та водоспоживання.

Опалення приміщення забезпечує твердопаливний котел який отоплюється дровами. Утеплення зовнішніх стін 100 мм здійснено за допомогою мінеральної вати, на вікнах встановлені 2-камерні склопакети.

Візит-центром запроваджено роздільний збір відходів таких фракцій: папір, пластик, скло, метал та інші відходи.

При закупівлі товарів, необхідних для функціонування Візит-центру, зокрема офісного паперу та паперових виробів, встановлюються вимоги щодо вмісту переробленого паперу у складі товару та наявності екологічного марковання.

Процедура сертифікації за стандартом «Зелений офіс» здійснювалась за схемою згідно з ДСТУ ISO 14024 і передбачала:

  • подання НПП Верховинський заявки на сертифікацію;
  • формування Центром екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» ( надалі – Центр) експертної комісії,
  • складання експертною комісією планів документального аудиту та аудиту на місці;
  • упорядкування НПП Верховинський підтвердних документів і проходження документального аудиту;
  • проведення співбесіди з працівниками НПП Верховинський та аудиту на місці;
  • оформлення протоколу експертної комісії;
  • оформлення сертифікату відповідності;
  • укладання угоди між НПП Верховинський та Центром на право застосування екологічного сертифікату і маркування.

Центр екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» є акредитованим органом оцінки відповідності якій має міжнародне визнання. Виданий НПП Верховинський сертифікат відповідності визнається в у ЄС та більшості країн світу.

Під час аудиту на місці

Члени експертної комісії у Візит-центрі: Олена Іванова, Аліна Севост’янова, Інна Яреськовська та Світлана Перминова (з ліва на право)

Робота членів експертної комісії з робочою групою НПП Верховинській – відповідальною за проходження сертифікації

Результати оцінювання оформлює Інна Яреськовська, уповноважена з якості Центру і юристконсульт ВГО «Жива планета»

Перевірка комплектності підтвердних документів і протоколу оцінювання проводить Світлана Перминова, директор Центру

Роботу експертної комісії завершена – відповідність стандарту «Зелений офіс» НПП «Верховинський» підтверджена

За аудитом на місці спостерігала Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета»

Публікації на тему: