07.03.2025 14

Карпатський національний природний парк є першим національним парком України. Його створили 1980 року, щоб зберегти природні комплекси та об’єкти гірських систем Чорногори та Ґорґан. Парк лежить на північно-східних схилах Українських Карпат і охоплює територію в межах абсолютних висот 500 - 2061 м над рівнем моря. Протяжність парку з північного заходу на південний схід складає 55 км, а із заходу на схід - 20 км. Мережа туристичних шляхів парку сягає 158 кілометрів. Мандрівки різного рівня складності ведуть туристів через полонини до скелястих узвиш, відкривають гірські панорами, де можна одночасно побачити найвищі вершини України: Говерлу, Бребенескул, Піп Іван Чорногірський, Гутин Томнатик і Ребра.

Екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного парку, що розташований у м. Яремче Івано-Франківської обл., успішно пройшов екологічну сертифікацію за стандартом «Зелений офіс» (сертифікат №UA.08.002.589).

Стандарт СОУ ОЕМ 08.036.067:2020 Зелений офіс. Екологічні критерії та метод оцінювання життєвого циклу (надалі – стандарт «Зелений офіс») є універсальним. Його можна застосовувати для організацій офісного типу будь-якої форми власності та масштабів. У багатьох країнах подібні стандарти популярні як серед великих компаній, так і серед бюджетних організацій. У деяких європейських країнах впровадження цього стандарту рекомендовано профспілковими організаціями, оскільки він сприяє створенню більш безпечного й комфортного робочого місця і, як наслідок, запобіганню ряду захворювань, пов'язаних з виробничим середовищем.

Основним завданням при впровадженні критеріїв стандарту «Зелений офіс» є:

  • збереження енергії, води;
  • раціональне використання ресурсів;
  • сталі закупівлі;
  • обмеження вмісту небезпечних для довкілля та здоров’я людини речовин у матеріалах і засобах, що використовуються для забезпечення функціонування офісу;
  • зменшення утворення та ефективне управління відходами.

Екотуристичний візит-центр Карпатського національного природного парку був відкритий у 2009 році за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Створення транскордонної мережі розвитку та просування туризму між Івано-Франківською обл. України та повітом Марамуреш Румунії». Проєкт реалізувався «Туристичною асоціацією Івано-Франківщини» у партнерстві з Карпатським національним природним парком, Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та Асоціацією «Еколоджік», Румунія.

Головна мета створення та функціонування Візит-центру – сприяння розвитку привабливого еколого-туристичного іміджу території Карпатського НПП. На сьогодні – це туристичний об’єкт, який репрезентує не тільки місцевість, а і сучасні концепції охорони довкілля у привабливому та цікавому для відвідувачів форматі.

Візит-центр відображає своєрідну модель українського національного парку, яка включає три найважливіші компоненти: природу – красу та унікальність природного ландшафту, історію – характерність та неповторність історико-етнографічного середовища, релігію – сакральність, святість місцевих пам’яток архітектури, культових споруд. Це триєдинство було генетично закладено у свідомості місцевих жителів – гуцулів, яке передається з покоління в покоління.

У виставковій залі Візит-центру для відвідувачів проводяться екскурсії про Карпатський край, природоохоронні території, багатство флори та фауни, культуру та побут місцевих жителів, пам’ятки сакральної архітектури.

Карто-схема Карпатського НПП включає світлини, на яких відображено найцікавіші та найбільш відвідувані туристичні маршрути, які супроводжуються ілюстрованими інформаційними матеріалами та відеороликами.

Оригінальним також є відтворення Чорногірського хребта у вигляді макету гірських вершин, висота яких перевищує 2000 м н.р.м. Унікальність експозиції полягає у тому, що будь-який відвідувач, котрий з якихось причин не зможе побувати на Чорногорі, за декілька секунд підкорить всі його вершини. Також розміщені три діорами з відображенням різних елементів природних комплексів: біляводної, лісової та субальпійської екосистем (краєвиди, представники флори і фауни тощо).

Значна увага приділяється етнографічній експозиції. Територія Карпатського НПП є частиною історико-етнографічної області України – Гуцульщини, яка зберегла самобутність у побуті, звичаях, будові культових споруд й жител. Тут добре збереглися унікальні дерев’яні храми, пам’ятки сакральної архітектури ХVI – XX ст. з різьбленими іконостасами та старовинними іконами. Поширеними видами народного ужитково-декоративного мистецтва є різьба і випалювання на дереві, художня обробка металу, гончарство, килимарство, ткацтво, писанкарство, вишивка. Багатим є гуцульський фольклор, особливо обрядові пісні, казки, легенди, замовляння, оповідання, пов’язані з віруваннями і забобонами, коломийки. З метою відтворення в цілому етнографічних особливостей Карпатського краю, у Візит-центрі створена композиція інформаційних стендів (полонинське господарювання, гуцульський уклад життя та особливості побудови гуцульських осель), фрагмент гуцульського житла та предметів домашнього вжитку місцевих жителів, тощо.

На другому поверсі Візит-центру розміщений мультимедійний конференц-зал, який вміщує 70 осіб та дозволяє проводити конференції, семінари та круглі столи. Відвідувачам пропонується перегляд ексклюзивного демонстраційного фільму про географію, історію, етнографію та туристичні атракції Карпатського регіону, який створено та озвучено різними мовами.

Екологічна політика Візит-центру базується на таких ключових принципах:

  • екологічна просвіта та підвищення обізнаності: Візит-центр сприяє формуванню екологічної свідомості та культури серед місцевого населення і туристів через екоосвітні заходи, інформаційні та дидактичні матеріали, освітні програми; впроваджує інноваційні концепції в програми екологічного виховання навчальних та навчально-виховних закладів; поширює нові методики екологічного виховання; розробляє рекомендації з формування екологічної етики та естетики;
  • популяризація екотуризму: Візит-центр спрямовує свою діяльність на сприяння розвитку екотуризму в регіоні. Відвідувачам надається змога отримати цікаву інформацію про регіон, природоохоронні території, багатство флори та фауни, культуру та побут місцевих жителів, а також ознайомитися з екологічними та науково-пізнавальними маршрутами. Візит-центр працює над тим, щоб екологічний туризм ставав інструментом гармонійного співіснування людини та природи;
  • збереження біорізноманіття: Візит-центр активно працює над охороною та відновленням природних екосистем, унікальних видів флори та фауни Карпатського регіону; проводить наукові та соціологічні дослідження з питань, пов’язаних зі станом довкілля, та сприяє формуванню позитивної громадської думки зі збереження біорізноманіття;
  • ресурсоефективність: Візит-центр оптимізує використання природних ресурсів, запроваджує енергоефективні технології та зменшує вплив своєї діяльності на довкілля;
  • відкритість і співпраця: Візит-центр співпрацює з місцевими громадами, науковими установами, організаціями та партнерами для реалізації природоохоронних ініціатив та підвищення екологічної свідомості; допомагає створювати інформаційні центри, екологічні школи, гуртки, клуби, товариства, табори тощо; сприяє в організації та проведенні лекцій, семінарів, круглих столів, консультацій, інших заходів з широкого кола питань екологічного спрямування.

З метою ресурсозбереження, у Візит-центрі центральне та локальне освітлення представлено енергозберігаючим, в т.ч. світлодіодними лампами класу енергоефективності А+, використовується енергоефективне обладнання, в т.ч. обладнання сертифіковане та марковане за програмами Energy Star, EPEAT (програма екологічного маркування типу І, Глобальна рада електроніки), Blue Angel (програма екологічного маркування типу І, Німеччина).

Сантехнічне обладнання Візит-центру є справними, запірно-регулююча арматура не допускає протікання води. Унітази забезпечені функцією половинного змиву та використовують до 6 літрів води за 1 змивання.

Візит-центром також здійснюється контроль обліку енерго- та водоспоживання.

Утеплення зовнішніх стін здійснено за допомогою мінеральної вати, товщина шару 15 см. Регулювання рівня освітленості забезпечується наявністю на вікнах жалюзі.

Візит-центром запроваджено роздільний збір відходів таких фракцій: скло, пластик, папір, метал та інші відходи.

Візит-центром також здійснюється активна інформаційна та навчальна діяльність серед персоналу та відвідувачів щодо енерго- та водозбереження, поводження з відходами.

Процедура сертифікації за стандартом «Зелений офіс» здійснювалась за схемою згідно з ДСТУ ISO 14024 і передбачала:

  • подання Карпатським НПП заявки на сертифікацію;
  • складання Органом з оцінки відповідності плану документального аудиту;
  • упорядкування Карпатським НПП та надання до Органу з оцінки відповідності підтвердних документів згідно з планом документального аудиту;
  • формування Органом з оцінки відповідності експертної комісії;
  • аналізування експертною комісією підтвердної документації, наданої Карпатським НПП;
  • складання Органом з оцінки відповідності плану аудиту на місці;
  • проведення аудиту на місці, що включає в т.ч. співбесіду з працівниками Карпатського НПП;
  • оформлення протоколу експертної комісії;
  • оформлення сертифікату відповідності;
  • укладання угоди між Карпатським НПП та Органом з оцінки відповідності на право застосування екологічного маркування.

Публікації на тему: