20.07.2022 512

Сьогодні відбулось чергове засідання по обговоренню уточнень і наступних кроків по розробці та впровадженню плану відновлення економіки “після Лугано” з деталізацією найбільш пріоритетних заходів плану із врахуванням пропозиції щодо підтримки та інвестицій. Засідання проходило на чолі з першим заступником Міністра економіки України – Денисом Кудіним.

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» є членом робочої групи «Відновлення економіки» (РГ 2), і разом з експертами нашої організації працює над планом відновлення України у складі РГ 2 з квітня місяця.

Положення про Національну раду з відновлення України від наслідків війни

4-6 у швейцарському місті Лугано відбулась Ukraine Recovery Conference з питань відновлення України. У заході взяли участь понад 20 міжнародних організацій та делегації від 40 держав, яким був презентований проєкт Плану.

Стале відновлення України має ґрунтуватися на семи ключових елементах

Стратегічні імперативи:

1. Інтеграція в ЄС і доступ до ринків ЄС і G7;

2. Національна безпека.

Сприятливі фактори:

3. Макрофінансова стабільність:

  • фінансова стабільність (включаючи ефективну податкову та митну систему, бюджетну та боргову політику);
  • ефективні фінансові ринки;
  • ефективне управління державними активами.

4. Сприятливе середовище для бізнесу:

  • інвестиційна привабливість (верховенство закону, боротьба з корупцією, конкурентоспроможна вартість капіталу);
  • спрощене регулювання;
  • ефективний ринок праці.

Ключові рушії майбутніх змін:

5. Трансформація пріоритетних секторів:

  • визначення пріоритетних секторів у контексті економічних можливостей, конкурентних переваг України, глобальних тенденцій;
  • визначення «проектів-каталізаторів» для залучення приватних інвестицій у пріоритетні сектори.

6. Міцний людський капітал:

  • масштабна програма перекваліфікації для забезпечення оптимального рівня локалізації;
  • підвищення рівня якості життя (освіта, соціальний захист, охорона здоров'я, культура, спорт);
  • вирішення демографічної проблеми.

7. Ефективна інфраструктура:

  • модернізована фізична інфраструктура для забезпечення швидкої логістики в Україні та в Європу;
  • модернізований житловий фонд та міське планування.

Озеленення економіки

Важливо що відновлення економіки з Планом буде передбачати:

  • зняття технічних бар'єрів інтеграції українських виробників до Єдиного європейського зеленого ринку, зокрема шляхом поширення необхідних процедур сертифікації та підтвердження відповідності;
  • підвищення рівня обізнаності виробників у цій сфері;
  • підтримки виробників екологічно більш кращої продукції;
  • розширення спроможності українських виробників приймати участь енергоефективних, зелених і сталих публічних закупівлях;
  • підтримку відновлення зруйнованих виробництв і об’єктів інфраструктури через впровадження енергоефективних і більш чистих технологій та методів управління та інші заходи що у цілому відповідає принципам “зеленого переходу” згідно з European Green Deal, - зазначає Світлана Берзіна.

Разом з колегами по групі ми доклали максимум зусиль щоб ці заходи були визначені пріоритетними, зокрема наскрізно по основним секторам економіки, і нарешті отримали підтримку на всіх рівнях.

Незважаючи на підтримку наших партнерів у нас буде постійна нестача грошей і досвідчених фахівців. Отже, ми повинні бігти швидше, ми повинні швидше рости, швидше перебудовуватися. Кожен з нас – бо разом ми і є держава Україна. Сильна і вільна.

Довідникова інформація

За підсумком Ukraine Recovery Conference була підписана спільна декларація про підтримку України на шляху відновлення після військової агресії Росії. У документі зазначені наступні принципи відновлення України: партнерство, реформи, прозорість, сталість, рівність, демократична участь національних і міжнародних учасників бізнесу, громадянського суспільства, наукових кіл і місцевих громад.

24 напрямів охоплює План відновлення України на період 2022-2032, зокрема «Відновлення економіки» та «Екологічна безпека».

$750 млрд – так оцінюється виконання плану відновлення України, що передбачає реалізацію 850 проєктів. З них на 2023 – 2025 роки передбачено реалізацію 580 проєктів із фінансуванням $350 млрд, а на 2026 – 2032 рік – 270 проєктів із фінансуванням $400 млрд.

4 групи регіонів виділяють нині в Україні за критерієм завдань відновлення: фронтові, опорні, тилові та деокуповані.

$150 — 250 млрд інвестицій передбачає програма відновлення та модернізації житла й інфраструктури регіонів. Зокрема, передбачено локалізацію виробництва вікон (5 — 6 млн одиниць на рік), скла (300 тис. тон на рік), термоізоляційних матеріалів (13 млн куб. м на рік).

25,5 млрд євро необхідно на реалізацію 76 довкіллєвих проєктів.

36 тисяч га лісів і 10 тисяч га трав’яних екосистем знищені вогнем.

~ 30% довоєнного показника становлять зараз щомісячні експортні постачання сільськогосподарської продукції.

305 мостів і мостових споруд зруйновано в Україні.

158 681 вибухонебезпечних предметів, у тому числі 2066 авіаційних бомб було знешкоджено на території України площею 64 тис. 184 га.

1 млн га – на такій площі заплановано реалізувати проєкти з іригації одним (один з видів меліорації) в період 2022 – 2032 років.

І все це на сьогодні. А війна триває…