14.10.2024 69

З нагоди Всесвітнього Дня екологічного маркування ми ділимось надихаючими історіями українських виробників екологічно сертифікованої продукції, які навіть в умовах війни демонструють непохитність і продовжують працювати та розвиватись, дотримуватись суворих вимог добровільних екологічних стандартів.

Знайомтесь з одним із українських виробників поліетиленових труб та фасонних виробів – Компанією «Ельпласт».

Давні гуцули вважали, що «Земля – це зліплена Богом паляниця». А щоб комфортно жити на цій Землі, ще на зорі свого буття людство винайшло труби і почало будувати мережі.

Наші сучасники порівнюють їх із «кровоносними судинами» світу: водогони, газопроводи, нафтопроводи, телекомунікаційні мережі... Так, «ми навчилися літати як птахи, плавати як риби, залишилося навчитися жити як люди». Ця максима видатного французького письменника і гуманіста Антуана де Сент-Екзюпері звучить сьогодні вкрай актуально і для українців, і для решти світу. Війна змінила наше життя на «до» і «сьогодні». Але навіть попри біль втрат і руйнацій, ми не перестаємо вірити і мріяти про наше «завтра».

1996 рік. Ми розпочинаємо…

До того часу в Україні не було сучасних підприємств із виробництва труб з полімерних матеріалів. Тож підприємство «прописалось» у м. Городку Львівської області й розпочало свою діяльність з випуску поліетиленових труб для розподільних мереж газопостачання. Надскладне і відповідальне завдання одразу згуртувало команду мрійників-однодумців, які щораз піднімали «планку» для «Ельпласту», а виходило, що підприємство утверджує неписаний «цеховий статут» для всіх вітчизняних виробників труб з полімерних матеріалів.

Якість, інноваційність, відповідальність – ці критерії “фірмовості” «Ельпласту» утверджувалися у повсякчасній роботі. Фахівці освоювали нові види і типи продукції, ініціювали і розробляли вітчизняні ДСТУ і ТУ, впроваджували сертифікацію виробництва і управління системою якості, брали участь в експериментальному будівництві інженерних мереж, популяризували власний і закордонний досвід…

Виробничі потужності Компанії «Ельпласт» з висоти пташиного лету

Яскрава і значуща сторінка ельпластівського літопису – співпраця з Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона. Президент вітчизняної науки Борис Євгенович Патон завжди цікавився і підтримував усі полімерні новації. З «Ельпластом» співпрацювали і співпрацюють нині знані науковці відділу зварювання пластмас ІЕЗ. Ці люди долучилися до розвитку і становлення вітчизняної галузі виробництва труб з полімерних матеріалів, заклали нормативні підвалини для будівництва та експлуатації інженерних мереж.

Президент Національної академії наук України, директор Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона, академік Б.Є. Патон (на фото в центрі) та голова Асоціації виробників та будівельників полімерних трубопроводів, голова правління Компанії «Ельпласт» Олександр Гурський (на фото праворуч) ведуть зацікавлену бесіду про переваги двошарових гофрованих труб (2005)

Так упродовж років зростала високотехнологічна модерна Компанія «Ельпласт»: випуск якісної імпортозамінної продукції, розвиток виробництва, освоєння нових типів труб, збільшення бізнес-пропозицій і розширення ринків збуту.

Без перебільшення, впродовж усіх років формувалися й корпоративні традиції Компанії. Такі цінності як добре виконана робота, підприємницький дух, принциповість та рішучість вже стали невід’ємною частиною Компанії «Ельпласт». Так сталось, що неписані ельпластівські правила творилися і співпали у часі з відродженням держави, становленням та утвердженням українських цінностей, які народжувались у буденній роботі та в святкові дні, гартувались на майданах та у вогні російсько-української війни.

Компанія «Ельпласт» сьогодні

Основні зміни, які сьогодні впроваджує Компанія «Ельпласт», покликані підвищити технологічну оснащеність, наростити продуктивність «зеленого» виробництва, котрі, своєю чергою, гарантуватимуть стабільну якість та різноманітність продукції.

Багатошарові труби з поліетилену РЕ 100 RC прямують до замовника

На підприємстві вже віддавна впроваджено системи управління якістю та екологічного управління відповідно до вимог міжнародних стандартів ISO 9001 та ISO 14001.

Склад продукції Компанії «Ельпласт»

Двошарові гофровані труби для безнапірної каналізації

Якість попередньо ізольованих труб для мереж теплопостачання і гарячого водопостачання (ГВП), які виробляє структурний підрозділ Компанії ТзОВ «Термо-Ізол», засвідчує міжнародний сертифікат Euroheat & Power. Ці вироби відповідають усім нормативним вимогам та критеріям якості. Важливо, що для спінення поліуретану «Термо-Ізол» застосовує виключно циклопентан, а це дозволяє досягти найкращого коефіцієнта теплопровідності λ50=0,027 Вт/мК. Така теплоізоляція має мінімальні показники старіння і забезпечує стабільні теплофізичні показники впродовж усього терміну експлуатації трубопровідної мережі теплопостачання та ГВП.

Окрім заощадження коштів за енергоносії, сучасна технологія гарантує суттєві екологічні переваги: зменшується вуглецевий слід під час виробництва, а ще циклопентан не руйнує озоновий шар атмосфери. В процесі експлуатації такі труби суттєво зменшують використання на ТЕЦ таких невідновлюваних джерел енергії як газ, вугілля чи мазут. Зрештою, і шкідливих викидів стає менше, не «гріється» повітря від тепловтрат.

Відвантаження попередньо ізольованих труб замовнику

Екологічна сертифікація продукції згідно з ISO 14024

У серпні 2019 ТОВ «Ельпласт-Львів» вперше успішно пройдено екологічну сертифікацію труб з поліетилену та поліпропілену. З часом перелік сертифікованої продукції був розширений на асортимент фасонних виробів (екологічний сертифікат №UA.08.002.478).

Оцінювання проводилося експертною комісією органу якій має акредитацію та міжнародне визнання на відповідність вимогам стандарту СОУ ОЕМ 08.002.14.055:2020 Вироби з полімерних матеріалів. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу. Вимоги цього стандарту відповідають вимогам екологічних критеріїв до полімерних матеріалів міжнародно визнаних програм екологічного маркування ЄС (Ecolabel.EU), скандинавських країн (Nordic Swan Ecolabel) та Німеччини (Blue Angel Ecolabel). Розробка змін до цього стандарту здійснювалась у 2021 році в партнерстві з Програмою ООН з навколишнього середовища (UNEP) в рамках програми «Європейський Союз для довкілля» (EU4Environment) і фінансувалась ЄС. Оновлена редакція набула чинності у 2022 році.

Вимоги СОУ ОЕМ 08.002.14.055:2020 до хімічної безпеки продукції повністю відповідають вимогам стандартів європейських програм екологічного маркування і є вищими у порівнянні з обмеженнями що встановлені Регламентом Європейського парламенту та Ради (ЄС) № 1907/2006 (REACH). Обмеження до складників визначені за назвою, функціональним призначенням, класом і категорією небезпек згідно з Регламентом Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1272/2008 (CLP).

За результатом оцінки встановлена відповідність виробів ТОВ «Ельпласт-Львів» вимогам екологічних критеріїв згідно стандарту. Для виробництва екологічно сертифікованих виробів ТОВ «Ельпласт-Львів» використовує поліетилен та поліпропілен, безпечність та якість якого підтверджена паспортами безпеки та іншими документами виробника. На всіх етапах технологічного процесу здійснюються відповідні заходи контролю. Відходи виробництва після механічного подрібнення використовуються повторно у повному обсязі.

Весь період починаючі с первинної сертифікації компанія «Ельпласт» підтримувала відповідність сертифікованої продукції вимогам стандарту екологічного маркування що підтверджено щорічними наглядами за сертифікованою продукцією та повторною сертифікацією.

Відбудова під час війни – краще ніж було

Навіть в умовах масштабної війни Компанія «Ельпласт» інвестує значні кошти в розширення виробничих потужностей, в «чисту» генерацію електроенергії (на всіх дахах встановлено сонячні панелі сумарною потужністю 1,2 мегават), було також придбано нову екструзійну лінію та периферійне обладнання, які збільшили потенціал і можливості підприємства.

Екструзійна лінія з виробництва напірних труб

Зокрема, «Ельпласт» нині спроможний випускати усі типи труб з полімерних матеріалів, у тому числі й багатошарові.

Компанія намагається відповідати сучасним світовим трендам трубопровідної галузі. Тож закономірно, що в переліку пропозицій чільне місце займають труби великих діаметрів, коекструдовані труби і труби з PE 100 RC.

До слова, застосування нових типів труб з РЕ 100 RC – «Протект+», «Твінпласт», «Мультипласт», «Пластпротект» – дозволяє суттєво зменшити видатки при будівництві та реновації трубопровідних мереж, а також забезпечити максимальний захист від пошкоджень, які провокують руйнування мережі.

Технологія багатошарової екструзії труб з полімерних матеріалів дозволяє отримати нові характеристики виробів, які важливі у специфічних умовах будівництва та експлуатації мереж.

Будівництво газопроводу з коекструдованих труб «Твінпласт»

Відновлення водогону на площі біля Львівської опери

Труби з РЕ 100 RC незамінні також при безтраншейному прокладанні та реновації мереж. Ці технології завдають найменшої шкоди довкіллю і незамінні в умовах сформованої міської забудови.

Показово, що прогнозований термін експлуатації труб з PE 100 RC становить 100 років.

На жаль, українська статистика сьогодні об’єктивно засвідчує катастрофічний стан вітчизняних трубопровідних мереж. Середньостатистичні втрати води в мережах держави становлять 35%, а подекуди вони сягають 70 відсотків!

І причини цієї руїни і втрат очевидні: домінування недовговічних сталевих трубопроводів і хронічне недофінансування галузі, яке спричинене деградацією економіки країни. Подальшу руйнацію мереж прискорили воєнні дії…

Трубопровідна інфраструктура міст, містечок та сільських поселень сьогодні перетворюється на підземний «трубопровідний Чорнобиль». І Україні вже доводиться шукати нагальну відповідь на складне запитання: «Як відновити трубопровідні мережі?».

Задля відбудови мереж водопостачання та транспортування каналізаційних стоків, систем теплопостачання і ГВП Компанія «Ельпласт» нині постачає труби в усі регіони країни.

На ельпластівській мапі: Ірпінь і Буча, Житомир і Харків, Запоріжжя, Київ, Кропивницький… і безліч міст і містечок воюючої країни.

А наймасштабнішим інфраструктурним проєктом, до якого нещодавно долучилася Компанія «Ельпласт», стало відновлення централізованого водопостачання на Півдні України.

Для прокладання магістральних водогонів «Карачунівське водосховище – Кривий Ріг – Південне водосховище, Марганець – Нікополь, Хортиця (ДВС 2) – Томаківка» ельпластівці поставили труби та з’єднувальні деталі діаметрами 1000 мм та 315 мм.

Інновації та розвиток – таким буде завтра

На найближчі роки «Ельпласт» вже має «дорожню карту». І розвиток підприємства визначатиметься не лише обсягами виготовленої та реалізованої продукції, а, передовсім, розширенням асортименту виробів. Успішна реалізація виробничих планів базуватиметься на сучасних технологічних рішеннях, які у тандемі з сучасним обладнанням забезпечать високий ступінь автоматизації усіх виробничих процесів.

Кажемо з гордістю: «Ми – ельпластівці!».

Розвиток виробництва, якісна продукція та індивідуальна робота з партнерами та клієнтами – це «координати», які визначають успішність «Ельпласту». Цю парадигму заплановано доповнити цифровізацією виробництва і зробити наголос на дружніх до довкілля та більш безпечних екологічно сертифікованих продуктах.

Звичайно, усе ці кроки потребують чималих інвестицій. Однак без інвестицій і впровадження нових видів продукції подальший розвиток підприємства годі уявити. У складних економічних умовах будь-яке довготривале фінансування проєктів – це ризик. Але стратегічно правильні рішення неодмінно дадуть результат і кожна витрачена гривня повернеться та примножиться у майбутньому.

Компанія «Ельпласт» і надалі планує залишатися лідером вітчизняного ринку труб з полімерних матеріалів, а отже щодня утверджує свою стійкість та відповідальність, і готується до майбутніх викликів.