14.02.2024 880

14 лютого 2024 року ВГО «Жива планета» набула статусу офіційного партнера «Нового європейського Баухаусу» (New European Bauhaus, NEB) – програми Єврокомісії яка впроваджується з 2020 року для підтримки досягнення цілей Європейського Зеленого курсу (EU Green Deal) у сфері будівництва.

Новий європейський Баухауз є продовженням прогресивного німецького руху Баухауза якій стартував на початку ХХ століття і запровадив нові підходи функціональної естетики, сталого будівництва та інклюзивності.

До 2030 року ЄС має на меті вдвічі прискорити темпи реконструкції будівель на засадах сталого будівництва. Це покращить якість життя людей, зменшить викиди парникових газів, сприятиме цифровій трансформації, повторному використанню та переробці матеріалів. Планується реконструювати 35 мільйонів будівель та створити до 160 000 додаткових зелених робочих місць.

Ця ініціатива мобілізує ресурси і таланти для напрацювання та втілення ідей, які створять основу для єдиної архітектурно-будівельної стратегії ЄС щодо реновації будівель (Renovation Wave). Як багаторічна програма, що фінансується ЄС, "Новий європейський Баухауз" поєднує кілька напрямів:

  • створення лабораторії для розробки підходів до трансформації міст та відповідних політик ЄС у сфері енергоефективності, циркулярної економіки і розвитку зеленого ринку;
  • фінансування ініціатив для будівництва соціального житла;
  • проведення заходів для обміну знаннями і досвідом щодо енергоефективного, зеленого і сталого будівництва;
  • підтримка інновацій та наукових досліджень.

Партнерська мережа Європейського Баухаузу об’єднує провідні європейські архітектурні бюро, інжинірингові компанії, університети та експертні організації у сфері енергоефективного, зеленого та сталого будівництва які працюють над розробкою нових проектів і стандартів та поширюють свої знання та досвід на спільній платформі.

Єврокомісія реалізовує програму за трьома основними етапами. Перший – забезпечив напрацювання ключових засад, підходів та формування руху. Другий, передбачає реалізацію пілотних проєктів. Усі проєкти Баугауза спрямовані на сталий розвиток і мобільність, цифрову трансформацію у поєднанні з мистецтвом та культурою. Проєкти пристосовані до місцевих умов, передбачають застосування екологічних будівельних матеріалів у поєднанні з досягненням високих показників енергоефективності та раціонального використання ресурсів. Третій етап – поширення досвіду і масштабування. Європейський Баухауз прагне розвиватися й виходити за межі Європи.

У 2023 році за ініціативою голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн був започаткований український напрямок програми за трьома основними напрямами:

  • вирішення нагальних проблем будівництва житла;
  • запровадження підходів циркулярної економіки в повоєнній відбудові;
  • розвиток потенціалу місцевих громад в Україні.

У контексті відновлення та набуття Україною членства в ЄС важливо, щоб якомога більше українських міст долучилося до цієї історичної ініціативи. Це можливість використати цінності та весь потенціал програми для будівництва нашого кращого майбутнього.

«Ми відбудуємо Україну. Ми повинні це зробити і зробимо це. Відбудова повинна відбуватися в дусі Нового європейського Баухауса, – заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн 16 березня 2023 року у промові присвяченої представленню ініціативі. Найактивнішими учасниками є містобудівники, архітектори, інженери, і їх надихатиме концепція Нового європейського Баухауса. Наше бачення полягає в тому, щоб перетворити завдані війною руйнування на можливості збудувати для України гарне й здорове майбутнє».

ВГО «Жива планета» як офіційний партер Нового європейського Баухауса об’єднає свої зусилля разом з іншими членами партнерської мережі для:

  • поширення знань і досвіду у сфері енергоефективного зеленого будівництва;
  • планування та реалізації проєктів відбудови які відповідають принципу Build Back Better and Greener;
  • проведення досліджень з метою аналізу необхідних ресурсів і технологій та можливостей ринку для виконання проєктів енергоефективного зеленого будівництва;
  • розробляння рекомендацій щодо зеленого відновлення та сталого повоєнного розвитку регіонів;
  • впровадження в Україні стандартів енергоефективного зеленого будівництва.

«Відновлення вже йде на різних рівнях, незважаючи на війну яка триває і вочевидь закінчиться нескоро. Партнерство в рамках Нового європейського Баугаузу дозволить збільшити наш потенціал як організації в підтримці впровадження енергоефективної, екологічної та відповідальної архітектури розширюючи зв’язки і відкриваючі доступ до унікальних знань для практичної реалізації проектів сталого будівництва», – розповідає про ініціативу Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета».

Новий європейській Баухаус для України вже сьогодні:

Надає допомогу в реалізації проєктів будівництва сховищ, модульних приміщень, постійного житла, громадських будівель. У подальшому NEB надаватиме допомогу в розробці та реалізації довгострокової стратегії будівництва житлових будівль до 2050 року.

Підтримує запровадження у відбудові моделі циркулярної економіки через:

  • надання рекомендацій щодо стратегічних документів, необхідних змін в законодавстві та будівельних нормах;
  • надання доступу до технологій повторного використання матеріалів зруйнованих будівель;
  • підтримку впровадження технологій циркулярного будівництва і застосовувати їх під час реновації будівель.

Впроваджує пілотні проєкти по застосуванню відходів руйнації у будівництві в Запоріжжі, Миколаєві, Бучі та Рівному.

Сприяє розвитку потенціалу місцевих громад для повоєнної відбудови:

  • проводить навчання;
  • веде активний діалог з центральними органами влади та органами місцевого самоврядування в Україні, інститутами ЄС, експертами, асоціаціями та громадськими організаціями.