Майже з перших днів війни експерти «Живої планети» долучились до підтримки роботи Оперативного Штабу Державна екологічна інспекція України, у склад якого входить керівник організації і голова громадської ради Міндовкілля – Світлана Берзіна.
Разом з керівництвом і фахівцями компетентних органів, науковцями та експертами у Штабі:
- працюємо над фіксацією злочинів проти довкілля і формуванням бази свідків;
- приймаємо участь у роботі по вдосконаленню актів права і методичних документів, необхідних для розрахунків збитків для довкілля внаслідок військової агресії РФ.
Зокрема, експерти організації з хімічної безпеки запропонували застосування у методиках класифікацію хімічних речовин згідно з вимогами міжнародно узгодженої стандартизованої системи ООН – The Globally Harmonized System of Classification and Labeling of Chemicals (GHS). Після схвалення ініціативи керівництвом Штабу експерти провели класифікацію і категоризацію хімічних речовин за GHS, керуючись даними Європейської хімічної агенції (ЕСНА).
В результаті – по деяким речовинам був обґрунтовано підвищений коефіцієнт небезпеки, що в свою чергу вплине на результат розрахунку.
До того ж застосування міжнародно узгодженої стандартизованої системи ООН для визначення показників небезпек хімічних речовин забезпечить належне сприйняття розрахунків в міжнародних судах.
Держекоінспекцією вже підготовлені і надані Міндовкіллю на розгляд відповідні зміни до:
- Методики визначення розміру шкоди завданої землі, ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану;
- Методики розрахунку неорганізованих викидів забруднюючих речовин або суміші таких речовин в атмосферне повітря внаслідок виникнення надзвичайних ситуацій та/або під час дії встановлення згідно міжнародних стандартів рівнів забруднення в наслідок атак об’єктів критичної інфраструктури.
Застосування запропонованого підходу є цілком прийнятним в законодавчих рамках, отже очікуємо змін – ворог має заплатити сповна.
Довідково
GHS була впроваджена ООН у 2000 році на заміну різноманітних схем класифікації та маркування небезпечних речовин і продуктів у всьому світі на єдину, зрозумілу для всіх універсальну систему. Станом на 2017 рік вимоги системи запроваджені на національному рівні у більшості держав світу.
У правову базу ЄС GHS була імплементована через прийняття Регламенту Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1272/2008 від 16 грудня 2008 року про класифікацію, маркування та пакування речовин та сумішей (CLP). Україна планує впровадження GHS на загальнодержавному рівні через прийняття проекту Закону про хімічну безпеку та управління хімічною продукцію і відповідних технічних регламентів. Повідомлення про оприлюднення доопрацьованої редакції проєкту Закону України «Про хімічну безпеку та управління хімічною продукцією»