22 жовтня 2021 року в рамках відзначення Тижні Німеччини 2021: «Пліч-о-пліч – 30 років німецько-українських відносин» відбулась конференція «Енергоефективні закупівлі – сталі будівлі».
Ця конференція презентувала досягнення проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні» реалізується в Україні компанією GIZ GmbH за дорученням Урядів Німеччини та Швейцарії в напрямку розробки та просування на національному рівні інструментів у сфері енергоефективних публічних закупівель.
Захід проходив у змішаному офлайн/онлайн форматі якій об’єднав 375 учасників: замовників будівництва/реконструкції, проектантів, будівельників, виробників будматеріалів та експертів у сфері енергоефективного, зеленого і сталого будівництва.
На початку заходу з вітальними словами виступили:
Сергій Нагорняк, народний депутат України – голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг,
Василь Лозинський, перший заступник Міністра розвитку громад та територій України,
Джордж Крістодореску, Координатор сектору енергоефективності та захисту клімату GIZ Ukraine,
Клое Алліо, керівник третього відділу програм допомоги "Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище", Делегація ЄС в Україні,
Дмитро Петрунін, генеральний директор Директорату енергоефективності. Міністерства розвитку громад та територій України,
Петро Куліков, віце-президент Конфедерації будівельників в Україні, ректор Київського державного університету будівництва і архітектури, лауреат державної премії в галузі науки і техніки, доктор економічних наук, професор.
Модератор першої частини Конференції – Вікторія Школьна, радник проєкту GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні».
Наступні доповіді експертів були присвячені досвіду Німеччини по впровадженню інструментів для енергоефективного будівництва, доступних для застосування в публічному секторі.
Екодизайн та екологічне маркування в системі публічних закупівель
Ларс Йохансен, консультант відділу G II 2 - Стале споживання, охорона навколишнього середовища, пов'язана з продукцією, Федерального міністерства охорони навколишнього середовища, охорони природи та ядерної безпеки презентував:
- Національнау політику Німеччини у сфері енергоефективних, зелених і сталих публічних закупівель.
- Роль екодизайну, екологічного маркування Blue Angel та інших типів екологічного маркування в:
- досягненні кращих результатів з енергоефективності;
- реалізації проектів сталого будівництва на потреби держави і громад.
- Як ми можемо зміцнити співпрацю і обмін знаннями для глобальної координації екологічної сертифікації?
Леван Ехвая, експерт з міжнародної сертифікації DGNB GmbH, розповів про:
- Те, чому стале будівництво більш краще з огляду на енергоефективність та інші характеристики об’єкту.
- Принципи та методи оцінювання будівель в системі DGNB.
- Вимоги DGNB до будівельних матеріалів і конструкцій.
- Кращій досвід застосування DGNB для реалізації проєктів енергоефективного і сталого будівництва для потреб держави і громад.
Система сертифікації DGNB була розроблена німецькою Радою зі сталого будівництва (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen, DGNB) для використання як інструмент при проектуванні та оцінці якості будівель у всебічній перспективі. Будучи наочною та зрозумілою рейтинговою системою, система DGNB охоплює всі значущі питання сталого будівництва та відзначає видатні будівлі за категоріями: бронза, срібло та золото. Існує шість аспектів, що впливають на оцінку: енергоефективність, довкілля, економіка, соціально-культурний та функціональний аспекти, методи і процеси, розташування.
Схема сертифікації DGNB заснована на концепції інтегрального планування, що на ранній стадії визначає цілі сталого будівництва. Таким чином, сталі будівлі можуть бути спроектовані і збудовані або реконструйовані, виходячи з поточного стану технологій, а їх якість може бути підтверджена новим сертифікатом.
Перші сертифікати DGNB були видані на будівлі у Німеччині у 2009 році. У січні 2010 року було сертифіковано вже понад 200 будівель. У червні 2010 року офіційно запущено міжнародну систему GSBC (DGNB), за якою здійснюється сертифікація майже на усіх континентах.
Основою для системи став перший стандарт "Нове будівництво офісних та адміністративних будівель" прийнятий у 2008 році. Далі стандарти системи розроблялись і впроваджувались на абсолютно різні типів будівель: комерційних, промислових, інституційних та житлових. У 2010 році DGNB презентувало стандарти для готелів, вже існуючих будівель та інтер'єрів.
Незважаючи на добровільність презентованих стандартів Blue Angel та DGNB, вони досить популярні в системі публічних закупівель, і дозволяють закуповувати замовникам за найкращими показниками енергоефективності у поєднані ще з додатковими критеріями сталості.
Модератор другої частини Конференції – Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета», консультант проєкту GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» розповіла про вимоги до енергоефективності в системі публічних закупівель що впроваджуються в Україні. Критерії для енергоефективних закупівель
Зокрема, про:
- Передумови посилення потенціалу впровадження енергоефективних закупівель в Україні
- Національне законодавство у сфері енергоефективності і публічних закупівель
- Презентація методичних рекомендацій для замовників по застосуванню вимог до енергоефективності предмета закупівлі.
Також вона презентувала методичні рекомендації були розроблені в рамках виконання проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується GIZ за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).
Про перегляд екологічних критеріїв програми екологічного маркування “Зелений журавлик” для стінових матеріалів і конструкцій якій був проведений в рамках проектної діяльності доповіла Галина Бузан, відповідальний секретар національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля». Варто зазначити що презентовані стандарти української програми екологічного маркування І типу гармонізовані з вимогами Blue Angel, та інших програм екологічного маркування що мають міжнародне визнання і рекомендовані до реалізації проектів енергоефективного, зеленого і сталого будівництва на глобальному рівні.
Lifecycle Criteria and Certification for Building-Related Products
Також вона розповіла про:
- Основні принципи та методи енергетичного і екологічного маркування в Україні.
- Загальний огляд оновлених стандартів програми екологічного маркування. Зелений журавель для стінових матеріалів і конструкцій з більш кращим показником енергоефективності.
- Приклади застосування технічних регламентів з екозизайну і стандартів.
Видання методичних рекомендацій, розроблених в рамках проєктної діяльності Як будувати енергоефективні та зелені школи в Україні?, презентувала Світлана Перминова, консультант проєкту GIZ і директор Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета».
Вона навела приклади застосування методичних рекомендацій і реалізованих проектів та сертифікації зелених шкіл.
Наталія Дюжилова, к.т.н., консультант Ради зеленого будівництва в Україні, привела приклад застосування стандарту екологічного маркування для виробів з бетону на прикладі сертифікованого за схемою згідно з ISO 14024 газобетону ТМ Aeroc.
Енергоефективність – від виробництва до продукту: досвід компанії Аерок
Досвід компанії охоплює:
- Впровадження енергоефективних, маловідходних і більш чистих технологій виробництва.
- Розробку інноваційних продуктів для енергоефективного і сталого будівництва.
- Досвід проходження екологічної сертифікації виробів і застосування екологічного маркування.