25.12.2017 436

Загальна інформація

Розробляння інструментів підтримки впровадження політики сталих публічних закупівель в Україні здійснювалось ЮНЕП в партнерстві з НКО та партнерами по реалізації компоненту 1.6 «Заохочення зміни державного споживання через впровадження практики сталих державних закупівель» регіональної програми ЄС “Екологізація економіки в країнах Східного партнерства Європейського Союзу” (ЕаР GREEN).

Програма покликана підтримати перехід шести країн Східного партнерства ЄС (Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та України) на зелену модель розвитку економіки.

Міжнародні партнери EaP GREEN

Бенефіціари EaP GREEN в Україні

  • Міністерство екології та природних ресурсів України
  • Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

Національна координуюча організація проекту (НКО)

У 2014 році «Жива планет» була схвалена ЮНЕП як партнер проекту і долучилась до реалізації проекту при координації НКО.

У країнах Східного партнерства держава є найбільшим споживачем товарів та послуг; державні витрати в середньому становлять близько 20% ВВП: від 11,3% в Азербайджані до 27,3% у Молдові. Сталі публічні закупівлі (СПЗ) є прикладом для недержавного сектора.

Комплексний підхід, що інтегрує екологічне маркування у практику СПЗ, – важливий чинник, що стимулює виробництво та закупівлю сталої продукції. В умовах переходу до зеленої економіки СПЗ та екологічне маркування можуть мати визначальне значення для позитивної трансформації ринків. Вони окреслюють економічну модель, що сприяє примноженню природного капіталу, економії ресурсів, мінімізації екологічних та соціальних ризиків.

Статус

Завершено

Цільовий регіон

Всеукраїнський

Період реалізації

2014 – 2017 рр.

Джерело фінансування

Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП), у рамках програми EaP GREEN, що фінансується ЄС.

Мета

Сприяння реалізації політики СПЗ через технічну підтримку досліджень, розробляння політики СПЗ та інструментів необхідних для її реалізації.

Реалізація і результати

НКО у партнерстві з Всеукраїнською громадською організацією "Жива планета", ДП "ПРОЗОРРО" та іншими зацікавленими організаціями взяли участь у впровадженні СПЗ в Україні в 2014-2017 роках.

До виконання проекту залучалися експерти ЮНЕП. Діяльність НКО в рамках EaP GREEN була підтримана мало-масштабним фінансуванням яке здійснювалось відповідно до угод укладених з ЮНЕП.

В рамках проекту були розроблені Дорожня карта та План дій щодо СПЗ які були схвалені Керівним комітетом проекту.

Напрацьовані рекомендації були використані при підготовці стратегічних документів і планів, при внесенні змін до законодавства та впровадження нових інструментів, в розробці яких приймала участь «Жива планета» відповідно до укладених з НКО договорів.

Діяльність в 2014-2015 роках

У цей період в рамках EaP GREEN з метою визначення потенціалу впровадження СПЗ було проведено:

  • опитування замовників;
  • дослідження для визначення пріоритетів СПЗ (галузі та категорії продукції);
  • аналіз готовності ринку щодо таких категорій продукції, як мийні засоби, лакофарбові матеріали та теплоізоляційні матеріали - надалі пріоритетна продукція для СПЗ;
  • огляд законодавства з наданням рекомендацій щодо змін, необхідних для впровадження СПЗ.

Діяльність у 2015-2017 роках

У цей період в рамках EaP GREEN з метою впровадження СПЗ було:

  • розроблено та схвалено на керівному комітеті НКО політику і План дій щодо впровадження СПЗ;
  • проведено аналіз доступних схем екологічного маркування;
  • розроблені та прийняті екологічні критерії на пріоритетні для СПЗ категорії продукції;
  • розроблені керівництво щодо СПЗ для визначення критеріїв технічних специфікацій, рекомендовані критерії та типова тендерна документація на пріоритетні категорії продукції;
  • розроблено і схвалено на керівному комітеті НКО комунікаційну стратегію щодо просування СПЗ;
  • проведено пілотні публічні закупівлі із застосуванням рекомендованих критеріїв та типової тендерної документації на пріоритетні для СПЗ категорії продукції;
  • розроблено навчальну програму і проведено навчання для замовників;
  • розроблено проект Дорожньої карти внесення змін до законодавства, необхідних для впровадження СПЗ;
  • проведена заключна конференція щодо проекту СПЗ EaP GREEN (листопад 2017 року).

Після завершення проекту СПЗ EaP GREEN підтримка впровадження енергоефективних, зелених і сталих закупівель була виокремлена в один з пріоритетних напрямів діяльності організації в партнерстві з Мінприроди, Мінекономіки та ДП Прозоро.

Експерти «Живої планети» отримали знання і практичні навики по застосуванню підходів СПЗ і продовжили інформування і консультації замовників згідно з планами діяльності організації та в рамках заходів партнерів і інших проектів.

З 2017 року ВГО «Жива планета» приєдналась до глобальної мережі практиків, політиків та експертів – Оne Planet. Мережа створена ЮНЕП і об’єднує уряди, бізнес, інститути громадянського суспільства, науковців та міжнародні організації задля реалізації 10-річної рамкової програми сталого споживання та виробництва та роботи над досягненням ЦУР 12 щодо забезпечення сталих моделей споживання та виробництва.