02.07.2025 30

Проєкт «Зелені робочі місця для відновлення та європейської інтеграції України» одна з ініціатив в рамках Платформи дій для зеленого відновлення України (Green Recovery Platform for Ukraine).

Проектна діяльність здійснюється ВГО "Жива планета" в партнерстві з Програма ООН з навколишнього середовища (UNEP) з метою визначення потенціалу реінтеграції українських ветеранів та учасників російсько-української війни на зелений ринок праці, якій відкриває нові можливості для залучення в Україну іноземних інвестицій.

Основні завдання проєкту – проведення глибинного дослідження і взаємодія з ключовими зацікавленими сторонами для розробляння дієвих рекомендацій на основі отриманих результатів і найкращих практик.

Основна увага зосереджена на розумінні навичок, викликів і можливостей, пов’язаних з інтеграцією ветеранів у зелені робочі місця.

Статус

В процесі виконання

Цільовий регіон

Всеукраїнський

Період реалізації

2025 р.

Партнери

Джерело фінансування

Програма ООН з навколишнього середовища (UNEP)

Проектна діяльність

Інтеграція зелених робочих місць у ринок праці України, як зараз так і після війни, є важливим елементом плану відновлення та реструктуризації економіки країни. Після значного руйнування інфраструктури і промисловості Україна стикається з гострою потребою сталого відновлення разом з проблемою реінтеграції ветеранів, які постраждали від війни.

В травні 2024 року Міністерство у справах ветеранів України повідомило про близько 1,2 мільйона зареєстрованих ветеранів. Очікується, що після закінчення війни кількість зросте в рази.

UNEP активно підтримує розвиток зелених робочих місць через:

  • Проведення досліджень та аналіз потенціалу зелених робочих місць.
  • Розробку стратегій та рекомендацій для урядів та бізнесу.
  • Надання технічної підтримки країнам у впровадженні зелених ініціатив.
  • Сприяння міжнародному співробітництву у сфері зелених робочих місць.

Зелені сектори, такі як відновлювана енергетика, зелене будівництво, органічне сільське господарство, стале лісокористування, управління відходами та інші, пропонують потенціал для створення робочих місць, які відповідають цілям післявоєнного відновлення України.

Проект стартував на початку 2025 року, реалізація якого передбачає декілька етапів:

1) Огляд існуючих досліджень, актів права та стандартів для визначення стану зелених робочих місць, прогалин і можливостей для розвитку зеленого ринку праці в Україні.

Також фокус на таких питаннях, як гендерна рівність та інклюзія, щоб забезпечити врахування конкретних потреб уразливих груп, зокрема жінок-ветеранів та сімей загиблих захисників.

Ця діяльність створює комплексну основу для наступних етапів дослідження, забезпечуючи актуальність і відповідність цілям проекту.

2) «Польові» дослідження – анкетування, глибинні інтерв'ю та фокус-групи.

Отримані данні надали уточнення до первинних уявлень про потенціал створення зелених робочих місць і інтеграцію ветеранів у зелений ринок праці. На цьому етапі застосовано кількісні і якісні методи, враховуючи рекомендації Міжнародної організації праці (ILO) та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Експерти партнера UNEP – ВГО "Жива планета" отримали експертну підтримку в рамках проекту від колег зазначених організацій на стадії розробляння методології дослідження і анкет.

3) Аналіз даних і вивчення досвіду українських підприємців, що створили зелені робочі міста і розвиваються під час війни.

4) В процесі дослідження було встановлено що найбільша проблема для всіх роботодавців – кадровий голод. Брак працівників та необхідність підвищення їх компетентності для забезпечення зеленої трансформації потребуватиме впровадження системних навчальних програм.

5) Фінальний етап передбачає формування рекомендацій для політик і стратегічних документів для розвитку України на період війни і післявоєнного відновлення.

Заходи і події

Для ефективного залучення ветеранів та роботодавців до інформування та опитування було реалізовано інформаційну кампанію. Комунікаційна стратегія ґрунтувалася на принципах довіри, партнерства та націленості на результат. Вона охоплювала ключові урядові, регіональні та громадські платформи, а також використовувала сучасні діджитал-інструменти.

Публікація на сайтах в т.ч. партнерських організацій

Міністерство захисту довкілля та породних ресурсівВ Україні формується новий “зелений” ринок праці

Запорізька торгово-промислова палата УкраїниОпитування роботодавців у рамках проєкту «Зелені робочі місця для відновлення та європейської інтеграції України»

Конфедерація будівельників України - Запрошуємо висловити вашу думку щодо працевлаштування військовослужбовців та ветеранів!

Асоціація малих міст УкраїниГІДНА ПРАЦЯ ДЛЯ НАШИХ ЗАХИСНИКІВ

Українська аграрна конфедераціяПідтрика відновленні екоміки України

Український ветеранський фонд (УВФ)

Федерація органічного руху УкраїниЗелені робочі місця для відновлення та європейської інтеграції України

ВГО «Жива планета» - Будуємо наше стале майбутнє разом з захисниками України

ВГО «Жива планета» - Зелені робочі місця –опитування роботодавців

Хмельницький обласний центр зайнятості

Багачевська міська рада

Фокус-групи

Фокус-групи проводилися у форматі дискусій по різним видам економічної діяльності які визначені пріоритетними з врахуванням мети дослідження.

Цільова аудиторія

Органи державної влади відповідальні за політику і секторальний розвиток, громади, бізнес, об'єднання ветеранів, заклади освіти та науки, громадські експертні організацій.

10 червня (гібридний формат, м. Київ) - Транспорт та інфраструктура: стан і перспективи створення зелених робочих місць

11 червня, (онлайн) - Зелені робочі місця у сфері водного господарства та управління водними ресурсами

13 червня (гібридний формат, м. Київ) - Зелені робочі місця у сфері рекультивації земель та відновлення територій

17 червня (гібридний формат, м. Київ) - Енергоефективність, ВДЕ та більш чисте виробництво

19 червня (гібридний формат, м. Одеса) - Екологічні будівельні продукти

20 червня (гібридний формат, м. Одеса) - Сталий туризм

24 червня (очно/онлайн, м. Київ) - Розмінування земельних та лісових ділянок, будівель та споруд