15.04.2025 14

Загальна інформація

Проєкт “Підтримка енергоефективності в державних закупівлях для зеленої відбудови України” виконується ВГО “Жива планета” в рамках діяльності проекту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні", що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) має на меті підтримати розробку нових нормативних документів для забезпечення досягнення високих показників енергоефективності у відбудові України, сприяти реалізації положень Закону України «Про енергетичну ефективність», а також декарбонізації та розвитку сталого будівництва.

Проектна діяльність передбачає:

1) Розробка оновленої редакції ДСТУ 9171:2021 Настанова щодо забезпечення збалансованого використання природних ресурсів під час проектування споруд та стандартів екологічного маркування для будівельної продукції

2) Інформування та підвищення компетентності широкого кола зацікавлених сторін щодо практичного застосування розроблених в рамках попередньої діяльності проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні":

3) Розроблення Методичних вказівок щодо практичного використання проектів повторного використання енергоефективних дитячих садків та шкіл з покращеними екологічними характеристиками.

4) Посилення потенціалу замовників щодо практичного застосування розроблених в рамках попередньої діяльності проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні" інноваційних цифрових інструментів, інтегрованих у систему Prozorro:

  • е-Калькулятор ТСО для розрахунку вартості життєвого циклу продукції. Калькулятор призначений для розрахунку різних категорій продукції за встановленими в ньому спеціальних формул до кожної з категорій. За введеними даними користувач отримує правильний розрахунок тендерної пропозиції методом оцінки вартості життєвого циклу якій дозволить порівняти надані пропозиції та вибрати більш економічно вигідну.
  • е-Каталог будівельної продукції рекомендованої для відбудови краще ніж було.

Статус

В процесі виконання

Цільовий регіон

Всеукраїнський

Період реалізації

15.02.2024-31.05.2025

Партнери

Джерело фінансування

Проєкт GIZ «Просування енергоефективності та впровадження Директиви ЄС з енергоефективності»

Проектна діяльність

Інформаційна кампанія для підтримки впровадження інструментів щодо енергоефективних закупівель

Важливим етапом реалізації проекту є забезпечення інтеграції усіх розроблених матеріалів та інструментів щоб посилити спроможність зацікавлених сторін організовувати, проводити та здійснювати ЕЕПЗ. Досягти цього вдалося в т.ч. шляхом розробки додаткового програмного забезпечення, яке дозволило створити виокремлений інформаційний розділ на Infobox Prozorro - «Екологічні вимоги» та додавати характеристики енергоефективності продукції, перевіряти її, відбирати та сортувати таку продукцію через пошукову систему Prozorro Market, а також шляхом розробки та впровадження освітнього компоненту та консультацій для спеціалістів з державних закупівель, постачальників та закупівкльників.

Правильне застосування екологічних вимог дозволить замовникам покращити ефективність закупівлі, а також обирати більш безпечну продукцію, зменшуючи споживання ресурсів та впливи на довкілля.

Серія публікацій розміщених на Інфобокс Prozorro

Замовники і закупівельники мали змогу отримати доступ до публікацій в т. ч. через інформаційний дайджест Prozorro.

Заходи щодо впровадження інструментів енергоефективних закупівель

08 квітня 2024 р. Про зелену відбудову України на слуханнях у Комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики

Захід відбувся в Комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, у комбінованому форматі за участю:

  • народних депутатів – голів та членів Комітетів Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
  • представників керівництва та очільників профільних департаментів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерства оборони України, Міністерства енергетики України, Державної екологічної інспекції України, Державного агентства водних ресурсів України, Державної служби геології та надр України та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України;
  • координаторів міжнародних агентств які надають технічну підтримку Україні: ПРООН, ЮНЕП, ОБСЄ, ОЕСР тощо та представники проектів міжнародної технічної допомоги;
  • міжнародних, європейських та національних експертів, представників бізнес-асоціацій і науковців.

Під час виступу на слуханнях президент ВГО «Жива планета» – Світлана Берзіна, презентувала напрацювання в рамках проєктної діяльності GIZ, а саме: методичні посібники для закладів загальної середньої освіти та дошкільної освіти, рекомендації та цифрові продукти для реалізації енергетично ефективних проектів з поліпшеними екологічними характеристиками, що відповідають основним засадам сталого будівництва.

18 жовтня 2024 р. Тренінг для АТ НАЕК Енергоатом щодо застосування вимог до енергоефективності та екологічних вимог в тендерній документації.закупівель

Програма заходу була підготовлена в партнерстві з ВГО «Жива планета» за підтримки проєкту GIZ та враховувала план закупівель АТ НАЕК Енергоатом.

Навчання проводилося на основі розробленої Примірної методики визначення вартості життєвого циклу

Учасникам семінару було продемонстровано як застосовувати Калькулятора розрахунку вартості життєвого циклу та надані роз’яснення щодо застосування методу оцінки вартості життєвого циклу, зокрема оформлення тендерної документації на прикладі закупівлі АТ Укрпошта UA-2024-07-12-010043-a багатофункціональних пристроїв із додатковими витратними матеріалами.

Розглянуті підходи застосовування вимог до енергоефективності енергоспоживчих продуктів відповідно до Технічних регламентів що встановлюють вимоги до екодизайну у поєднанні з іншими екологічними вимогами.

Комп’ютери та комп’ютерні сервери

Кондиціонери повітря та вентилятори

На прикладі підготовки тендерної документації закупівлі мийних засобів і лакофарбових матеріалів були розглянуті екологічні вимоги з посиланням на стандарти екологічного маркування.

Лакофарбові матеріали

Мийні засоби та засоби для чищення

Презентація

06 листопада 2024 р. відбулись консультації з заступником Мінекономіки Н. Бігун. щодо подальших кроків підтримки впровадження енергоефективності та екологічних вимог в публічних закупівлях

Зустріч відбулась за участю Надії Бігун, заступника міністра економіки України з командою проєкту «Просування енергоефективності та впровадження Директиви ЄС з енергоефективності» на чолі з директором проєкту Грегором Брьомлінгом та Світланою Берзіною, президентом ВГО «Жива планета», організацією, яка є партнером-виконавцем проєкту в частині, що стосується підтримки енергоефективності в публічних закупівлях.

Предметом зустрічі були питання досягнення та подальші кроки підтримки застосування інструментів розроблених в рамках проєктної діяльності з метою наближення до права та практик ЄС.

22 листопада 2024 р. Пропозиції «Живої планети» щодо сталого відновлення України на Конференції ООН зі зміни клімату (СОР29)

22 листопада завершилась 29-та Конференція сторін (COP29) Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН) яка проходила з 11 по 22 листопада 2024 року в Азербайджані, м. Баку.

Цей міжнародний захід став важливою платформою для обговорення кліматичної політики та формування національних стратегій протидії кліматичній кризі.

Незважаючи на повномасштабну війну, Україна представила на СОР 29 свій павільйон, присвячений темі спільних зусиль у відновленні країни. Протягом двох тижнів на базі павільйону відбулись близько 40 заходів.

Заочна участь ВГО «Жива планета» була представлена трьома ініціативами на підтримку сталого відновлення України відповідно до стандартів енергоефективного зеленого будівництва:

  • завершення проєкту початкової реконструкції Васильківської загальноосвітньої школи № 6 відповідно до вимог нової системи оцінки стійкості громадських будівель згідно методичними рекомендаціями «Основи проектування та реконструкції енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти з поліпшеними екологічними характеристиками» (2024);
  • розроблення та реалізації освітньої та сертифікаційної програми для архітекторів і інженерів-проектувальників щодо впровадження нової рейтингової системи сертифікації енергоефективних зелених громадських будівель;
  • розроблення нових стандартів енергоефективного зеленого будівництва для оцінювання сталості житлових будинків та інфраструктурних об’єктів різних типів.

Буклет “All Ukraine NGO Living Planet Projects Leaflet for Practical Steps of Green Recovery of Ukraine” – завантажити

26 листопада 2024 р. круглий стіл про переваги, ризики та практику застосування у ЄС нецінових критеріїв оцінки в публічних закупівлях

Круглий стіл був проведений за ініціативою Мінекономіки в партнерстві з ВГО «Жива планета», ДП «Прозоро» та за підтримкою проєкту GIZ.

17 вересня Верховна Рада України підтримала у першому читанні урядовий законопроєкт №11520 про нову редакцію закону «Про публічні закупівлі». Цей документ продовжує реформу сфери публічних закупівель і наближення законодавства України до норм ЄС. Зміни у законі, зокрема нададуть можливість учасникам подавати тендерні пропозиції з ціною, вищою за очікувану вартість закупівлі, змінюють обмеження та сприятимуть застосовуванню нецінових критеріїв оцінки.

До участі приєдналися: народні депутати України, представники Міністерств та інших ЦОВВ, представники державних корпорацій і підприємств, європейські експерти, представники проєкту міжнародної технічної підтримки, громадських організацій та інші зацікавлені сторони.

Відеозапис засідання

Фотоальбом

18 грудня 2024 р. Про енергоефективність та екологічність в будівництві на форумі Конфедерації будівельників України

Одна з дискусійних панелей була присвячена енергоефективним, екологічним та інноваційним рішенням в будівництві. Модератор – Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета».

Професійний форум об’єднав представників місцевої влади, бізнесу та експертів для обговорення актуальних викликів у сфері енергоефективності будівель.

Спікери наголосили на необхідності масштабного поширення знань про енергоефективність та створення фінансових інструментів для підтримки екологічних ініціатив.

Форум став майданчиком для обміну досвідом, демонстрації сучасних матеріалів і технологій, а також визначення напрямків подальшої співпраці.

Загалом захід підкреслив критичну важливість зеленої відбудови в Україні та закликав до активних дій усіх зацікавлених сторін для створення сталого безпечного майбутнього України.

7 травня 2025 року круглий стіл «Енергоефективні і зелені публічні закупівлі: оцінка потенціалу і подальші кроки»

Захід відбувся на базі ДП “Прозоро”, в рамках якого представники Мінекономіки, Мінвідновлення, Міндовкілля, замовників і виробників обговорили результати впровадження зелених закупівель, напрацьованих рішень та бар’єрів у застосуванні цього підходу.

Аналіз проєктів МТД спрямованих на підтримку розвитку єдиного зеленого ринку з ЄС та зелених (енергоефективних, сталих) публічних закупівель

Аналітичний звіт щодо ефективності застосування впроваджених інструментів підтримки встановлення вимог до енергоефективності та екологічних вимог предмета закупівлі

Під час заходу було обговорено підготовлений за результатами дослідження проєкт Плану заходів з підвищення ефективності застосування впроваджених інструментів підтримки встановлення вимог до енергоефективності та екологічних вимог предмета закупівлі.

Учасники окреслили необхідні кроки для подальшого розвитку ЗПЗ в Україні:

  1. Перевірити рекомендації та інструменти ЗПЗ, розроблені до 2023 року та визначити ті що:
    • втратили актуальність у зв’язку зі зміною економічного стану, пріоритетів розвитку галузей економіки, змінами у законодавстві та пов’язаних нормативних документів;
    • потребують актуалізації, у тому числі що саме треба змінити;
    • актуальні і можуть бути застосовані зараз.
  2. Провести аналіз ринку і визначити до 20 пріоритетних товарів, робіт чи послуг для ЗПЗ.
  3. Затвердити методичні рекомендації для ЗПЗ товарів і послуг категорій, визначених пріоритетними.
  4. Розробити «дорожню карту» подальшого впровадження ЗПЗ з переліком наявних інструментів та врахуванням перегляду тих що потребують актуалізації та розробкою нових. Для розроблення “дорожної карти” долучити всі зацікавлені сторони та врахувати проєкт презентованого під час круглого столу плану заходів.
  5. Підтримати створення постійної Служби підтримки замовників публічної сфери, яка б підтримувала пілотні тендери, надавала своєчасні та точні відповіді на запити замовникам (у тому числі щодо можливих вимог до предмету закупівлі і методів підтвердження відповідності, які сертифікати, маркування тощо), а також просувала підхід ЗПЗ.
  6. Забезпечити імплементацію Регламенту ЄС № 691/2011 в частині щодо звітності в секторі екологічних товарів та послуг та звітності по екологічних податках та Регламенту Комісії (ЄС) 2015/2174 від 24 листопада 2015 року про орієнтовний збірник екологічних товарів і послуг, формат передачі даних для європейських екологічних економічних рахунків і модальності, структуру та періодичність звітів.
  7. Пропагувати через закупівельні майданчики поля відкритої тендерної документації для встановлення екологічних вимог до предмета закупівлі.
  8. Виокремлювати енергоефективну продукцію в Prozorro Market.
  9. При визначенні екологічних критеріїв, за якими пропонується оцінювати публічний інвестиційний проект враховувати наявні методичні рекомендації і стандарти у сфері енергоефективного і зеленого будівництва, а також рекомендовані Єврокомісією критерії щодо зелених публічних закупівель послуг з проектування, будівництва та управління будівлями.
  10. Щорічно відзначати кращі успішні кейси серед замовників що застосовують ЗПЗ.

18 червня 2025 року ВГО «Жива планета» в рамках спеціального блоку Business Day Конферації будівельників України

В рамках спеціального блоку Business Day КБУ, між ВГО "Жива планета" та Конфедерацією будівельників України було укладено Меморандум про співпрацю.

Мета документу – розвиток всебічної співпраці у реформуванні та розвитку будівельної галузі України з досягненням цілей Європейського Зеленого курсу.

"Жива планета" розвиває партнерство для відновлення української інфраструктури та будівель, зруйнованих внаслідок жорстокої російської агресії за принципами "відбудуємо краще ніж було" та відбудова має бути зеленою".

"Жива планета" підтримує і приєднується до нової ініціативи КБУ – створення "Архітектурного навігатора".

"Архітектурний навігатор" є масштабним цифровим каталогом перевірених архітектурних рішень яку створює КБУ за підтримки своїх партнерів. Він стане основою для швидкої, якісної та прозорої відбудови зруйнованої інфраструктури в Україні. КБУ збирає проєкти шкіл, дитсадків, амбулаторій, адміністративних будівель, житла та інших об’єктів соціального призначення, адаптовані до українських умов, різних кліматичних зон і функціональних сценаріїв. Каталог включатиме рішення, придатні до повторного використання громадами по всій країні. Це дозволить будувати: в 2 рази швидше, в 2 рази дешевше, забезпечити високу якість та мінімізувати корупційні ризики…

Для упорядкування каталогу ВГО "Жива планета" передає готову проєктну документацію проєктів повторного використання дитячого садочку та школи.

В рамках заходу були презентовані Методичні посібники "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель закладів дошкільної освіти з поліпшеними екологічними характеристиками" та "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель загальноосвітніх шкіл з поліпшеними екологічними характеристиками" - додаткові інструменти для підтримки замовників, архітекторів, інженерів-проєктувальників для застосовування масштабування:

Видання Методичних посібників підвищить поінформованість, рівень професійних знань, обмін досвідом, державних службовців центральних та місцевих органів влади, посадових осіб органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належать питання енергетичної ефективності в будівництві, раціонального природокористування, прийняття управлінських рішень, а також фахівців у сфері архітектури та будівництва.

Над настановами та проєктами повторного використання працювала команда ВГО "Жива планета", Київського національного архитектурно-будівельного університету (КНУБА), Науково-освітнього центру проєктування та дослідження будівель з близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА (Nzeb Hab).

Презентували напрацювання представники команди розробників: Світлана Берзіна, президент ВГО "Жива планета", Андрій Посікера, інженер-проєктувальник, кафедра архітектурних конструкцій і Євген Кулінко, асистент кафедри теплотехніки КНУБА.

Інтервью Світлани Берзіної на платформі Конфедерації будівельників України

Публікація «Реалізація проєктів зеленої відбудови України»

URC`2025: Зелена відбудова України: виклики, можливості та дослідження

9 липня 2025 року в рамках програми Ukraine Recovery Conference 2025 у Римі (URC`2025) відбулась конференція "Зелена відбудова України" (Green Reconstruction of Ukraine). Захід відбувся у штаб-квартирі Національної асоціації будівельних підрядників (ANCE) за участю посадовців, архітекторів, будівельників, екологів і підприємців, які переконані: будівельна галузь має відновлюватися не за старими шаблонами, а відповідно до сучасних викликів – з урахуванням кліматичних змін, вимог енергоефективності та європейських екологічних стандартів.

До обговорення долучилися представники Єврокомісії, урядів Молдови та України, а також архітектурні й інженерні організації з Італії, Франції, Німеччини та інших країн.

Презентація (укр.)

Презентація (англ.)

ПІДСУМКИ КОНФЕРЕНЦІЇ:

  1. Підтримка провадження зеленої відбудови в Україні
    • Учасники погодилися, що зелена відбудова має стати системною державною політикою, а не поодинокими проєктами.
    • Необхідна синергія між державою, бізнесом і громадами, яка дозволить масштабувати вже наявні ініціативи сталого будівництва.
    • Було підкреслено важливість адаптації українських нормативів до стандартів ЄС, зокрема NZEB та циркулярної економіки.
  2. Підготовка кадрів і розвиток нових компетенцій для зеленого будівництва
    • Визначено гостру потребу у фахівцях нового профілю: архітекторах, інженерах-проєктувальників, технологах, LCA-аналітиках, менеджерах проєктів зі сталого розвитку які володіють зеленими компетенціями.
    • Зазначено, що одним із пріоритетів має стати працевлаштування ветеранів та переселенців у секторі зеленої відбудови.
    • Порушено питання створення національних програм перекваліфікації, а також партнерства з європейськими навчальними інституціями.
  3. Використання екологічно сертифікованих матеріалів та ресурсоефективних технологій
    • Представники українських і європейських асоціацій наголосили на потребі впровадження обов’язкової екологічної оцінки будівельної продукції. Розробка гармонізованих екологічних вимог в межах програм екологічного маркування – надійний шлях для формування ринку екологічних матеріалів та запобігання гринвошингу.
    • Обговорено роль локального виробництва екологічних матеріалів як драйвера економіки і фактору зниження вуглецевого сліду.
    • Презентовано приклади використання відходів будівництва у повторному виробництві матеріалів — зокрема ініціативи Neo-Eco Україна.
  4. Міжнародна підтримка та інвестиції в сталу інфраструктуру
    • Було відзначено, що прозорість і зрозумілість процедур для інвесторів – критично важливі для залучення ресурсів на реконструкцію.
    • Представники ANCE, FIEC та EIC підтвердили готовність підтримувати українські проєкти у форматі публічно-приватного партнерства.
    • Обговорено створення інвестиційних хабів і пілотних «зелених зон» відновлення у співпраці з муніципалітетами та міжнародними фондами.

Захід організовано Європейською федерацією будівельної індустрії (FIEC), Італійською національною асоціацією будівельних компаній (ANCE), Європейською асоціацією міжнародних підрядників (EIC), Конфедерацією будівельників України (КБУ) та Neo-Eco Україна.

Калькулятор оцінювання вартості життєвого циклу

Розробка програмного забезпечення «Калькулятор ТСО» (далі – «Калькулятор») для розрахунку вартості життєвого циклу енергоспоживчих продуктів виконана відповідно до статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі», статті 7 Закону України «Про енергетичну ефективність», Технічних регламентів щодо встановлення вимог з еко-дизайну та враховуючи стандартизовані методи оцінки вартості життєвого циклу та Директиву 24/2014 ЄС і рекомендації Єврокомісії.

Калькулятор призначено для використання суб’єктами сфери публічних закупівель (замовники, постачальники, органи державного моніторингу і контролю) та іншими заінтересованими особами.

Кінцевий результат розробки представляє собою розширений функціонал, категорії застосування та нову якість калькулятору, який здійснює розрахунок вартості життєвого циклу предмету закупівлі, в якому елементи формули розрахунку будуються за принципом конструктору, тобто такі елементи підбираються користувачем індивідуально із заздалегідь передбаченого переліку. Калькулятор базується на концепті ТСО/LCC (Total Cost of Ownership/Life Cycle Costing).

Інтерфейс та дизайн калькулятору за функціоналом та категоріям розрахунку, які були наявні на момент початку нової розробки, був збережений. Додатковий функціонал та категорії розрахунку були створені із дотриманням існуючого дизайну та брендування та гармонійно доповнили вже існуючий інструмент.

Інтерфейс та функціонал Калькулятору

Поля, представлені в інтерфейсі, відносяться до кожного окремого товару, який зазначає користувач. Кількість товарів для обрахунку визначає користувач самостійно. Для того, щоб користувач міг додати новий товар, користувач має натиснути кнопку «Додати товар», яка розташована у верхній частині сторінки Калькулятору.

  1. Модуль розрахунку ТСО з математичним апаратом розроблений та впроваджений до інтерфейсу Калькулятора ТСО для наступних категорій:
    • Автомобільні шини;
    • Автобуси (категорія обраховує зазначений тип автотранспорту, визначений відповідно до вимог діючого законодавства).
  2. До інтерфейсу Калькулятора ТСО розроблено і впроваджено модуль розрахунку ТСО для 2 енергоспоживчих продуктів за формулами що встановлені Технічними регламентами встановлення вимог до екодизайну.

    Вибір конкретних категорій товарів для розробки блоків обрахунку вартості життєвого циклу здійснений за наступними критеріями:

    • наявність релевантних технічних регламентів встановлення вимог до екодизайну та можливість їх адаптації до методики оцінки вартості життєвого циклу;
    • обсяги закупівель у системі публічних закупівел Прозорро за 2022-2023 роки.

    Відповідно до зазначених критеріїв встановлена наявність технічних регламентів встановлення вимог до екодизайну посудомийних машин та пилососів.

  3. До інтерфейсу Калькулятора ТСО розроблений та впроваджений внутрішній модуль аналітики

    Модуль аналітики отримує та обробляє дані про користувачів та їх поведінку на сайті, що дозволяє отримати інформацію про те, як користувачі взаємодіють з сервісом.

  4. Формули розрахунку ВЖЦ вдосконалені й оновлені в інтерфейсі Калькулятора ТСО для розрахунків для категорій:
    • ноутбуки;
    • автомобілі.
  5. Розроблені зміни до інструкції з врахуванням змін у функціоналі Калькулятора ТСО з подальшим розміщенням у відповідному розділі

Інформування

Інфобокс Prozorro

Оновлений калькулятор вартості життєвого циклу від ВГО «Жива Планета»: новий рівень у публічних закупівлях

Інтерактивний калькулятор вартості життєвого циклу: досвід закупівлі принтерів АТ «Укрпошта»

Інтерактивний калькулятор оцінки життєвого циклу: досвід закупівель АТ «Укрзалізниця»

Радник у сфері публічних закупівель

Е-Калькулятор для замовників спрощує застосування в тендерах методу оцінки вартості життєвого циклу

Майданчики

SmartTender.biz

Калькулятор розрахунку вартості життєвого циклу товару: новий рівень ефективності в публічних закупівлях

E-tender

Вартість життєвого циклу товару – функціонал Prozorro на E-tender

Оновлений калькулятор вартості життєвого циклу від ВГО «Жива Планета»

Держзакупівлі.Онлайн

Оновлений калькулятор вартості життєвого циклу від ВГО «Жива Планета»: новий рівень у публічних закупівлях

Українська універсальна біржа

“PlayTender”

«E ЛOT»

Публікація «Інтерактивний калькулятор вартості життєвого циклу: досвід закупівлі принтерів АТ «Укрпошта»

Держзакупівлі.Онлайн

Українська універсальна біржа

"E ЛOT"

Публікація «Інтерактивний калькулятор оцінки життєвого циклу: досвід закупівель АТ «Укрзалізниця»

SmartTender.biz

E-tender

Держзакупівлі.Онлайн

Українська універсальна біржа

Проведені консультації з цільовою аудиторією великих закупівельників, під час яких було продемонстровано інтерфейс та функціонал останньої версії Калькуятора ТСО, також були розкриті додаткові аспекти інтерактивного інструмента під час відповідей на питання учасників зустрічі, а саме: АТ НАК «Укренерго», АТ «Укрпошта», ТОВ «Оператор ГТС України», Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця».

Експертами ВГО «Жива планета», постійно, консультації закупівельникам, по усім практичним крокам підготовки тендерної документації з питань, що стосується вимог до енергоефективності та екологічних характеристик предмету закупівлі, зокрема:

  • технічні специфікації;
  • нецінові критерії та метод оцінки вартості життєвого циклу;
  • екодизайн, екологічна сертифікація та маркування;
  • завдання на проєктування для реалізації проєктів енергоефективного зеленого будівництва.

Стандарти щодо збалансованого використання енергії та природних ресурсів під час проектування будівель

Правові та організаційні засади стандартизації в Україні установлює Закон України «Про стандартизацію» (далі – Закон).

Пунктом 3 статті 11 Закону України «Про будівельні норми» встановлено, що у разі якщо будівельні норми містять посилання на національні стандарти, що стосуються вимог до виготовлення містобудівної, проектної, науково-проектної та робочої документації, методів проектування, процесів виконання будівельних робіт, методів випробувань, конструктивних та інженерних систем, такі стандарти є обов’язковими до застосування.

На ДСТУ 9171:2021 «Настанова щодо забезпечення збалансованого використання природних ресурсів при проектуванні споруд» (далі - ДСТУ 9171/ДСТУ) наведено посилання у ДБН А.2.2.3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» та ДБН В.2.2-10:2022 «Заклади охорони здоров’я. Основні положення», тому, з огляду на вищевикладене, цей стандарт є обов’язковим до застосування.

Відповідальний за розробку - ТК 82 «Охорона довкілля» (далі – ТК 82).

У процесі розроблення проєктів окремих розділів було надано коментарі ТК 301 та проведено дві робочі наради з фахівцями ТК 301 для узгодження визначених питань.

Проєкт першої редакції стандарту ДСТУ 9171

Пояснювальна записка до першої редакції проєкту ДСТУ 9171.

Протокол ТК 301 до проєкту ДСТУ 9171.

Проєкт ДСТУ, відповідно до ДСТУ 1.2:2024 «Національна стандартизація. Правила проведення робіт з національної стандартизації» було надіслано для розгляду до ТК 301, після опрацювання та врахування наданих коментарів.

Разомм з тим, з метою узгодження назви проєкту ДСТУ з пунктом 7 частини 4 статті 72 Закону України «Про будівельні норми» було запропоновано розглянути прийняти назву проєкту ДСТУ в редакції «Настанова щодо забезпечення сталого використання природних ресурсів під час проєктування споруд».

Звід коментарів до першої редакції проєкту ДСТУ з урахуванням результатів їх опрацювання ТК 82.

Друга редакція проєкту ДСТУ 9171.

Пояснювальна записка до другої редакції проєкту ДСТУ 9171.

Протокол ТК 301 до проєкту ДСТУ 9171 (схвалення другої редакції).

Стандарти екологічного маркування для стінових будівельних матеріалів, теплоізоляційних матеріалів та конструкцій

Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу встановлюють екологічні вимоги до продукції визначеної категорії, з тим щоб їй було надано право на застосування екологічного маркування.

Принципи та методи встановлення екологічних критеріїв та застосування екологічного маркування визначені у ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT).

Екологічне марковання (англ. - environmental label, ecolabel) визначено як інструмент державної екологічної політики згідно з Законом України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року».

Право на застосування екологічного маркування надається органом з оцінки відповідності відносно товарів чи послуг які підтвердили відповідність встановленим екологічним критеріям шляхом сертифікації.

У ЄС вибір і просування продукції із екологічним маркуванням робить реальний внесок у досягнення таких цілей Європейської Зеленої угоди, як досягнення кліматичної нейтральності, перехід до економіки замкнутого циклу та досягнення цілей щодо нульового забруднення для чистого довкілля. Європейські виробники екологічно сертифікованої продукції мають можливість долучатись до ініціатив Європейської комісії, таких як Sustainable Consumption Pledge та EU Climate Pact та програм технічної підтримки сталого розвитку виробництва.

Екологічні критерії впроваджуються у якості стандарту програми екологічного маркування, зазначаючи загальну екологічну перевагу продукції (в межах визначеної категорії) за результатами розгляду її життєвого циклу. На кожну категорію товару чи послуги розробляється окремий стандарт.

Оцінка відповідності екологічним критеріям в Україні та у світі здійснюється шляхом сертифікації:

  • за схемою згідно з міжнародним стандартом ISO 14024 (прийнятий в 205 державах світу, що співпрацюють Міжнародною організацію стандартизації (ISO) на урядовому рівні);
  • акредитованим органом якій має міжнародне визнання.

Сертифікат відповідності екологічним критеріям:

  • засвідчує, що продукт є екологічний згідно з правом у сфері конкуренції та угодами СОТ;
  • посилює конкурентоспроможність;
  • підтверджує відповідність екологічним вимогам визначеним у технічних специфікаціях або методі оцінювання пропозиції при здійсненні публічних закупівель.

Стандарти, що встановлюють екологічні критерії в Україні (СОУ ОЕМ) для товарів чи послуг визначеної категорії підлягають перевірці кожних 5 років. Позапланову перевірку стандартів здійснюють у разі:

  • змін у законодавстві, нормативних документів, що взаємопов’язані з його вимогами;
  • надходження нових даних про властивості матеріалів та продуктів що застосовуються у виробництві та технологічні інновації;
  • визначення інших факторів, що впливають на стан довкілля та здоров’я людини, пов’язаних зі споживанням та виробництвом.

Враховуючи викладене, до Плану робіт зі стандартизації щодо екологічних критеріїв оцінювання життєвого циклу (СОУ ОЕМ) згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 (ISO 14024:2018, IDT) на 2024 рік включено розроблення змін до:

  • СОУ ОЕМ 08.002.16.070:2020 «Суміші будівельні сухі. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу»;
  • СОУ ОЕМ 08.002.16.072:2020 «Вироби гіпсові будівельні. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу»;
  • СОУ ОЕМ 08.002.16.004:2020 «Бетон та вироби з бетону. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу»;
  • СОУ ОЕМ 08.002.15.012:2020 «Вироби керамічні. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу»;
  • СОУ ОЕМ 08.002.16.048:2020 «Матеріали теплоізоляційні. Екологічні критерії оцінювання життєвого циклу».

06 березня 2024 р. план робіт зі стандартизації розглянутий та схвалений на засіданні національного технічного комітету стандартизації ТК 82.

За підсумками засідання ТК 82 відповідно до затвердженого Плану робіт зі стандартизації, створено робочу групу з розробки змін до вказаних стандартів (наказ від 25.03.2024 №1-24/ПК 3 ТК 82 «Про склад робочої групи з розробки змін до стандартів групи «будівельна продукція»).

Методичні рекомендації щодо практичного використання типових (повторних) проектів енергоефективних дитячих садків та шкіл з покращеними екологічними характеристиками

Методичні посібники "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель закладів дошкільної освіти з поліпшеними екологічними характеристиками" та "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель загальноосвітніх шкіл з поліпшеними екологічними характеристиками" - додаткові інструменти для підтримки замовників, архітекторів, інженерів-проєктувальників для застосовування масштабування:

Актуальним є необхідність впровадження сучасних технологій в будівництві для застосування енергоефективних проєктів повторного використання з поліпшеними екологічними характеристиками та масштабування розроблених проєктів повторного використання.

Видання Методичних посібників підвищить поінформованість, рівень професійних знань, обмін досвідом, державних службовців центральних та місцевих органів влади, посадових осіб органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належать питання енергетичної ефективності в будівництві, раціонального природокористування, прийняття управлінських рішень, а також фахівців у сфері архітектури та будівництва.

Під час розробки довідкових матеріалів методичних посібників були використані наступні джерела:

  1. Законодавство України у сфері архітектури, містобудування, енергоефективності, енергозбереження та захисту довкілля.
  2. Державні будівельні норми та національні стандарти України з проєктування будівель та споруд.
  3. Міжнародні та європейські стандарти у сфері сталого і зеленого будівництва.
  4. Нормативні документи до будівельної продукції згідно законодавству України.
  5. Стандарти екологічного маркування https://www.ecolabel.org.ua/ та реєстр екологічно сертифікованої будівельної продукції.
  6. Каталог будівельних продуктів з поліпшеними екологічними характеристиками. https://www.gbc.org.ua/
  7. Проєкт повторного використання енергоефективного дитячого садочка з поліпшеними екологічними характеристиками та проєкт повторного використання енергоефективного школи з поліпшеними екологічними характеристиками відповідно, інші матеріали розроблені за підтримкою проєкту GIZ.

Методичний посібник "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель закладів дошкільної освіти з поліпшеними екологічними характеристиками"

Проєктування сучасних енергоефективних закладів дошкільної освіти є важливою складовою сталого розвитку та енергетичної безпеки. Дитячі садочки є важливими об'єктами сучасної інфраструктури, спрямованими на забезпечення високого рівня комфорту та безпеки для дітей та персоналу.

Загальні положення проектування таких закладів визначають основні напрямки створення ефективного та функціонального середовища для освітнього процесу. В той же час потреби сьогодення вимагають від проєктувальників, окрім дотримання вимог державних будівельних норм, впровадження інноваційних рішень у сфері будівництва, енергоефективних технологій, екологічності, інклюзивності та безпеки.

Енергоефективні будівлі, сприяють зменшенню витрат енергії, підвищенню комфорту у приміщеннях, а також зменшенню негативного впливу на навколишнє середовище. Вони стають моделями для впровадження інноваційних технологій та підтримки сталого розвитку в освітньому секторі.

Методичний посібник "Настанови з проєктування сучасних енергоефективних будівель загальноосвітніх шкіл з поліпшеними екологічними характеристиками"

Енергоефективні школи сприяють зменшенню витрат енергії, підвищенню комфорту учнів та вчителів, а також зменшенню негативного впливу на навколишнє середовище. Водночас вони стають моделями для впровадження інноваційних технологій та підтримки сталого розвитку в освітньому секторі.

На момент видання посібника в Україні триває війна та продовжується оборона від повномасштабного вторгнення рф. Війна сильно позначилася на будівництві. Це стосується як відновлення будівель та інфраструктури, так і будівельної галузі в цілому. Варто зазначити, що серед постраждалих під час обстрілів громадських будівель значний відсоток припадає саме на заклади освіти й зокрема загальноосвітні школи. За даними Міністерства освіти і науки України, станом на травень 2024 року в нашій державі повністю знищено 365 закладів освіти, і ще 3 433 отримали пошкодження різних ступенів та характеру. На превеликий жаль кількість руйнацій зростає. Питання відновлення громадської інфраструктури є актуальним і потребує рішень вже сьогодні.

Відновлення зруйнованої війною інфраструктури та громадських будівель повинно відбуватися вже на нових принципах із урахуванням «зеленої» складової, принципів сталого розвитку та життєвого циклу створюваних об’єктів.

Настанови були презентовані 18 червня 2025 року в рамках спеціального блоку Business Day КБУ присвяченому «Впровадження проектів зеленої реконструкції в Україні»

Електронний каталог будівельних матеріалів та будівельно-інженерного обладнання на ринку України

Платформа цифрового каталогу рекомендованої продукції для проєктів відбудови України -зручний інструмент, який надає можливість надавати актуальну інформацію про наявні на ринку України будівельні матеріали та конструкції, інженерне обладнання - відібрані за показниками відповідно до тих, що відповідають вимогам енергоефективності, екологічності та іншим характеристикам відповідно до методичних рекомендацій та проєктів повторного використання.

Каталог є важливим в контексті України щодо Зелених принципів відновлення та принципу «Відбудуй краще», зокрема щодо надання необхідної інформації для реалізації проєктів енергоефективного зеленого будівництва. Крім того, в цифровому форматі програмного забезпечення інформацію в каталозі можна переглядати або доповнювати для забезпечення її актуальності.

01 січня 2023 р. набрав чинності Закон України «Про надання будівельної продукції на ринки» який є технічним регламентом і визначає правові організаційні засади введення в обіг або надання будівельної продукції на ринку.

Зроблена модернізація та оновлення е-каталогу, що передбала:

  • Актуалізація категорій/підкатегорій та характеристик продукції відповідно до національних стандартів України, внесені зміни щодо: основних характеристик, характеристик довговічності, додано, як обовязкова вимога можливість завантаження Сертифікат відповідності;
  • Уточнення екологічної інформації про продукцію;
  • Спроектований новий блок для пошуку продукції у каталозі, з можливістю: використовувати пошук продукції по назві; переходу до категорій каталогу; пошуку за брендом продукції.
  • Проведено аудит юзабіліті сайту та технічних характеристик сайту:
    • на основі статистичних даних перегляду сторінок сайту через теплові карти, визначено активні та не активні місця взаємодії зі сторінками сайту, на основі яких впроваджені зміни до наповнення сторінок сайту.
    • на основі користувацького досвіду, проаналізовані технічні можливості сайту та винесені тези до їх вдосконалення.
  • Оновлено систему адміністрування сайту відповідно до нових технічних вимог:
    • встановлення та налаштуваня системи;
    • встановлення та налаштування необхідні компонентів та модулів для реалізації технічних вимог.

Характеристики складені відповідно до вимог НД відповідної категорії продукції. Вони повністю відповідають даним, які мають бути зазначені у декларації, яку виробник будівельної продукції з 01. 01.2023 р. має складати у ЄДССБ, відповідно до закону «Про надання будівельної продукції на ринку».

Було

Оновлено

Інформація про оновлений Е-каталог розміщено на сайтах:

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів

Міністерство розвитку громад та територій України

ВГО Жива планета

Опитування зацікавлених сторін щодо використання енергоефективності в державних закупівлях та реалізації проектів енергоефективного зеленого будівництва

Опитування проводилося онлайн учасників, за результатами проведення 7 травня 2025 року заходу, присвячений оцінці ефективності застосування впроваджених інструментів підтримки енергоефективних і зелених публічних закупівель.

71 учасник пройшли анкетування.

З них, 35,2 % застосовували у своїй практиці вимоги до енергоефективності, при цьому показник по застосуванню вимог до екологічних характеристик предмету закупівлі на 8,5 % більший.