30.06.2018 355

Загальна інформація

В Україні щороку утворюється близько 10 мільйонів тон відходів, у тому числі сотні тон відходів електронного та електричного обладнання, відпрацьованих батарейок та елементів живлення, які відносяться до небезпечних і становлять особливу загрозу для навколишнього середовища та людей.

За офіційними даними, в Україні щорічно продається 4.500 тон акумуляторів та батарейок, які в основному не утилізуються належним чином.

Проєкт Twinning «Впровадження системи управління відходами електронного та електричного обладнання (ВЕЕО/ WEEE) в Україні» спрямований допомогти Уряду України реформувати національне законодавство у сфері поводження електронними відходами і його наближення до стандартів ЄС і передбачав розроблення та прийняття відповідних актів права на засадах гармонізації з європейськими директивами.

Пришвидшення процесів запровадження в Україні ефективних та сталих механізмів збору та утилізації відходів електричного, електронного обладнання, використаних батарейок та акумуляторів стало можливим завдяки фінансовій та експертній допомозі європейських партнерів в рамках даного проєкту.

Фахівці ВГО Жива планета долучились до дворічної роботи команди експертів з України, Австрії, Болгарії, Іспанії та Франції, результатом якої стали два законопроєкти у сфері поводження з відпрацьованими батарейками та електронним обладнанням, а також документ, що визначає стратегію по їх втіленню в життя.

Статус

Завершено

Цільовий регіон

Всеукраїнський

Період реалізації

березень 2016 р. – червень 2018 р.

Бенефіціар

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Партнери

Джерело фінансування

Фонд Європейського Союзу (бюджет проєкту - 1 200 000,00 EUR

Мета

Гармонізація української системи поводження з відходами зі стандартами ЄС та побудова ефективної, довготривалої системи управління відходами електронного, електричного обладнання та використаних батарейок з метою зниження їх негативного впливу на якість ґрунту, води та атмосфери (на засадах, передбачених Директивами ЄС щодо відходів).

Реалізація

З метою впровадження проєкту Twinning в Мінрегіоні утворено Робочу групу, склад якої затверджено наказом від 22.05.2016 № 111. До складу групи долучились експерти ВГО Жива планета. Директор ООВ «Центр екологічної сертифікації та маркування» ВГО «Жива планета» Світлана Перминова, отримала посаду асистента Постійного радника проєкту, RTA (Еліна Велінова Стоянова-Лазарова).

На момент початку проєкту експертами було констатовано відсутність в Україні системи збирання та переробки ВЕЕО та тіньовий характер багатьох процесів у цій сфері. Також країна не мала комплексного законодавства, технічних вимог, чітких визначень в якій стадії життєвого циклу товари стають відходами та налагодженої відповідної звітності.

В ході роботи над проєктом виконано низку робіт, які наводяться у хронологічному порядку:

1. Українськими експертами вивчено європейський досвід організації системи управління ВЕЕО у країнах – учасницях проєкту (Іспанії, Австрії, Франції та Болгарії). Вивчення практичної складової такого досвіду стало можливим завдяки службовим відрядженням, які передбачали: а) візити на заводи з утилізації та потужності зі збору і попереднього переробляння ВЕЕО, б) консультації і навчальні тренінги з працівниками муніципальних відомств та інших установ країн- учасниць;

2. Опрацьовано запропоновані європейськими експертами моделі організації системи управління ВЕЕО в Україні;

3. Проведено роз’яснювальну роботу з виробниками та імпортерами електричного та електронного обладнання щодо координації та узгодження питань з впровадження принципу розширеної відповідальності виробника;

4. Проведено консультації для громадських організацій щодо організації розширеної відповідальності виробника і ролі муніципалітетів в організації збору таких відходів

5. Розроблено проєкт закону України “Про батарейки, батареї і акумулятори”, що має сприяти зменшенню обсягів захоронення батарейок акумуляторів на полігонах побутових відходів. Документ спрямований на імплементацію положень Директиви 2006/66/ЄС про батарейки та акумулятори та відходи батарейок та акумуляторів, що містять певні небезпечні речовини.

В законопроєкті прописані вимоги щодо маркування батарейок, обмеження щодо наявності небезпечних речовин, впровадження розширеної відповідальності виробників батарей та акумуляторів. Вводиться класифікація батарейок (портативні, автомобільні та промислові). Визначаються правила переробки відходів. Приділено увагу поводження з електролітом, та іншими складовими батарей. Прописані зобов’язання виробників, дистриб’юторів, споживачів та органів влади. Створення організацій колективної відповідальності виробників або індивідуальної розширеної відповідальності. Необхідно створити розширену систему збору портативних батарейок. Визначитись з логістикою.

Завдання: охопити і перевести у контрольовані процеси поводження із принаймні 45% батарейок, що розміщені на ринку.

Основна особлива вимога: заборона неконтрольованого вилучення електроліту з батарей.

Закон не поширюється на обладнання військового призначення та космічну галузь.

6. Розроблено проєкт закону України “Про відходи електричного та електронного обладнання”, який також запроваджує принцип розширеної відповідальності виробника. Цей законопроєкт розроблено з метою реалізації в Україні положень Директиви 2012/19/ЄС про відходи електричного та електронного обладнання.

В законопроєкті чітко прописані вимоги щодо збирання, перевезення, утилізації ВЕЕО. Реєстрація та надання звітності. Закон дозволить створити прозорий ринок переробки ВЕЕО.

Сфера дії Закону: ВЕЕО для домогосподарств; ВЕЕО для бізнесу.

Обладнання збирається на пунктах обладнання. Компанії виробники мають контракт з компаніями, що займаються переробкою. Сплачує кінцевий споживач. Виробник бере кошти за утилізацію, та організовує відповідну утилізацію. Від пунктів збору ВЕЕО передаються на утилізацію. Діяльність зі збирання має бути не прибутковою, бо це збільшить витрати споживачів. Також ці зобов’язання покладаються на дистриб’юторів. Законом передбачається створення та ведення реєстру ВЕЕО, система контролю, дозвільно-ліцензійна діяльність, моніторинг виконання та штрафні санкції. Відходи ВЕЕО потрапляють в склад ТПВ. Відповідальність місцевих органів влади щодо організації збору цих відходів. Формування екологічної культури споживання електронного обладнання. Важливо мати інструменти моніторингу реалізації та впровадження вимог закону.

7. Запропоновано Систему управління відходами електричного та електронного обладнання, ключові принципи якої увійшли до Національної стратегії управління відходами до 2030 року, яка визначає цілі та політики у цій сфері відповідно до зобов’язань України за Угодою про Асоціацію. Передбачено реалізація 3 етапів реалізації даної стратегії (перший припав на 2017- 2018 роки, другий – розрахований на 2019-2023-й, третій – на 2024-2030-й).

Інформаційні матеріали

Результати

Експерти проєкту Twinning «Впровадження системи управління відходами електричного та електронного обладнання в Україні» з представниками партнерських організацій.

Підсумкове засідання на завершення проєкту Twinning «Впровадження системи управління відходами електричного та електронного обладнання в Україні»