12.02.2013 376

12 лютого в прес-центрі інформаційного агенства ЛIГАБiзнесIнформ відбулася прес-конференція «Якість атмосферного повітря – загроза мільйонам українців». Захід проведено ВГО «Жива планета» в рамках проекту «Громадське лобіювання впровадження стандартів ЄС в Україні у сфері якості атмосферного повітря» за підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження».

Під час дискусії були розглянуті питання реального стану забруднення атмосферного повітря в Україні та його наслідки, проведено аналіз якості атмосферного повітря в містах України, показники країн Євросоюзу та вплив якості атмосферного повітря на стан здоров’я українців.

У заході прийняли участь: координатор проектів Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Квашук, національний експерт з оцінки екологічних ризиків та якості атмосферного повітря, екологічний аудитор Олег Картавцев, президент Всеукраїнської громадської екологічної організації «Жива планета» Світлана Берзіна.

За словами Ольги Квашук: «Міжнародний фонд «Відродження» не залежить від держави та політичних партій та реагує на нагальні суспільні потреби й ініціює проекти й ідеї в тих галузях, які ще слабо представлено в суспільному житті країни.

«Забруднення повітря є однією з найважливіших екологічних проблем, і посилення наших дій щодо зниження шкоди здоров'ю - це життєва необхідність.

Дослідження «Індекс Європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2012», показує, що, в цілому, Україна посідає третю сходинку в розділі «Довкілля та сталий розвиток».

Проте, якщо заглибитись до окремих підрозділів цього дослідження, а саме:

показників ефективності використання ресурсів, впливу на навколишнє середовище, стану навколишнього середовища, серед шести країн, Україна має найгіршу ситуацію в регіоні Східного Партнерства.

Проте, є позитивні тенденції - в Україні сформована потужна мережа експертів–екологів, які активно залучені до розробки ряду документів щодо покращення охорони довкілля, зокрема в межах «Плану заходів щодо виконання у 2013 році Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС», - зазначила вона.

За даними Державної служби статистики в 2011 році викиди забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел складали 6877,3 тис. т., з них від стаціонарних 4374,64 тис. т, що на 243,0 тис. т (на 5,9 %) більше, ніж минулого року та від пересувних 2502,7 тис. т забруднюючих речовин, що на 43,7 тис. т або 1,7 % менше, ніж у 2010 році. Тобто на кожного жителя України в 2011 році припадало 4,4 т викидів діоксиду вуглецю і 95,7 кг інших викидів в атмосферу.

Основними забруднювачами атмосферного повітря залишалися підприємства чорної металургії, теплової енергетики, вугільної, нафтогазовидобувної, цементної промисловості. У розрізі галузей економіки найбільша частка викидів забруднюючих речовин 41,3 % (без урахування діоксиду вуглецю) припадає на виробництво і розподіл електроенергії, газу, води», - зазначила Надія Кисіль.

За даними Держекоінспекції України протягом 2012 році такі підприємства, як ПАТ «ММК ім. Ілліча», ПАТ «МК «Азовсталь», ПрАТ «АзовЕлектроСталь», ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», ВАТ «Південний ГЗК», ПАТ «Євраз Дніпродзержинський КХЗ», ПАТ «Північний ГЗК», ПАТ «Центральний ГЗК» здійснювали діяльність з значними порушеннями вимог закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря у 2012 році Держекоінспекцією України та її територіальними органами до адміністративної відповідальності у вигляді штрафів притягнуто 9115 посадових осіб на загальну суму 1432,6 тис. грн. За наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря нараховано збитки, завдані державі, на загальну суму 20336,06 тис. грн. Передано до правоохоронних органів 380 матеріалів, за якими порушено 13 кримінальних справ. Тимчасово заборонено (зупинено) діяльність 952 суб’єктів господарювання.

«Національне екологічне законодавство, зокрема, Закон України «Про охорону атмосферного повітря» визначає правове поле у галузі управління якістю атмосферного повітря, контролю за джерелами забруднення, повноваження державних органів які забезпечують формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та у сфері охорони здоров'я (санітарного та епідемічного благополуччя населення).

Разом з тим, розвиток економіки, впровадження нових технологій та матеріалів, результати наукових досліджень впливу на здоров’я людини та об’єкти довкілля забруднюючих вимагають постійної модернізації та удосконалення інструментів екологічного управління та контролю за викидами», зазначив Олег Картавцев.

«Зростання надходжень токсичних речовин у навколишнє середовище, перш за все, впливає на здоров'я населення, погіршується якість продуктів сільського господарства, відбувається вплив на клімат окремих регіонів і стан озонового шару Землі, загибель флори і фауни. Оксиди вуглецю, що поступають в атмосферу, сірки, азоту, вуглеводні, з'єднання свинцю, пил і так далі надають різну токсичну дію на організм людини» - зауважила Світлана Берзіна.

Також, вона додала, що за оцінками ВООЗ, більше 2 мільйонів чоловік гинуть щорічно в результаті вдихання найдрібніших частинок, присутніх в забрудненому повітрі усередині приміщень і на вулиці. За даними МОЗ України, аналіз показників поширеності захворювань серед всього населення України протягом 2007-2011 рр. свідчить про стійкі тенденції до її зростання, при одночасному зниженні темпів приросту кількості випадків з вперше встановлених захворювань.