25.07.2013 331

Захід було організовано в рамках проекту «Громадське лобіювання впровадження стандартів ЄС в Україні у сфері якості атмосферного повітря» Всеукраїнською громадською «Жива планета» за фінансової підтримки Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження» та сприяння Маріупольської міської ради, Громадської ради при Мінприроди України та Громадської ради з екологічної безпеки при Маріупольській міськраді.

У заході прийняли участь представники від Маріупольської міськраді, профільних наукових закладів, промислових підприємств, інститутів громадянського суспільства та засобів масової інформації.

Учасників семінару від імені Маріупольської міської ради та її виконавчого комітету привітав міський голова Юрій Хотлубей. Він зазначив, що восени минулого року Маріупольською міською радою спільно з громадськістю Маріуполя та компанією «Метінвест» була розроблена і прийнята «Програма охорони та оздоровлення навколишнього середовища Маріуполя до 2020 року». В її основу була закладена стратегічна мета - протягом восьми років знизити викиди шкідливих речовин в атмосферу на 45% і, тим самим, вийти за цими показниками на європейський нормативний рівень.

Міський голова зауважив, що в рамках реалізації Програми на комбінаті «Азовсталь» була виведена з експлуатації аглофабрика, зупинено мартенівське виробництво і закриті 3 коксові батареї. Все це суттєво знизило техногенне навантаження на місто і його мешканців.

Також у своєму виступі міський голова розповів учасникам семінару про те, що на найближчій сесії міської ради депутати розглянуть питання щодо приєднання Маріуполя до Угоди Мерів, і, у разі прийняття позитивного рішення, протягом найближчого року Маріуполь розробить і подасть до Брюсселя план заходів, реалізація яких гарантовано знизить викиди парникових газів і підвищить його енергоефективність.

Підсумовуючи, міський голова подякував представникам Всеукраїнської громадської організації «Жива планета» та Громадської ради при Мінприроди України за організацію семінару та увагу до Маріуполя.

Після цього, учасники семінару переглянули відеоролик, присвячений проблемам забруднення атмосфери в Україні, і заслухали доповіді керівника проекту Світлани Берзіної та національного експерта проекту з якості атмосферного повітря Олега Картавцева.

Семінар-тренінг відбувся у форматі дискусії відносно стану забруднення атмосферного повітря та його впливів на здоров’я мешканців міста, а також заходів яких необхідно вжити задля покращення його якості.

За оцінкою експертів проекту, рівень забруднення атмосферного повітря в Україні значно перевищує показники країн Євросоюзу, а нормативно-правова база України у даній сфері адаптована до законодавства ЄС на 30% і має принципові відмінності щодо встановлення дозволів на викиди, системи моніторингу забруднення атмосферного повітря та державного нагляду (контролю).

Експерти проекту презентували аналітичні матеріали щодо адаптованості нормативно-правової бази України до законодавства ЄС у сфері охорони, моніторингу та контролю за забрудненням атмосферного повітря, а також напрацьовані рекомендації до усіх гілок влади та проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони атмосферного повітря)».

«Пропозиції робочої групи проекту забезпечують реалізацію Базового плану адаптації природоохоронного законодавства України до законодавства ЄС в частині що стосується якості атмосферного повітря, затвердженого на урядовому рівні. Ми пропонуємо як і законодавчі ініціативи так і інші заходи, які дозволять втілити поетапний перехід на європейську систему моніторингу, контролю за рівнем забруднення та норми», - підкреслила Світлана Берзіна.

На думку заступника голови Громадської ради з екологічної безпеки при Маріупольській міськраді Василя Бабіча, - «Інформація отримана під час семінару є корисною для громадської оцінки та визначення пріоритетів в напрямку вирішення екологічних проблем як на місцевому та і на державному рівнях».

З боку представників компанії «Метінвест» було висловлено зацікавленість у поступовій адаптації до стандартів ЄС. За словами Владислава Білоуса, начальника Управління охорони навколишнього середовища: «Ми ставимо амбіційні цілі щодо підвищення рівня екологічної безпеки виробництва на наших підприємствах: існуюче очисне обладнання має працювати з максимальною ефективністю з поступовим переходом на нові технології. Необхідно враховувати, що для успішного впровадження законодавчої реформи в сфері охорони атмосферного повітря мають бути створені відповідні базові умови: інституційні спроможності, механізми заохочення підприємств, відкритий доступ до нових технологій, доступ до фінансування, тощо. Особливо корисним вважаю перейняття практики видавання підприємствам інтегрованих дозволів, як це робиться в країнах ЄС, що дозволить скоротити бюрократичний процес та спростити процедуру їх отримання».

У цілому учасники заходу висловились на підтримку упровадження стандартів ЄС в Україні у сфері якості атмосферного повітря. За результатами обговорення та вивчення презентованих матеріалів, напрацьованих в рамках проекту заінтересовані учасники семінару-тренінгу матимуть можливість продовжити спілкування з робочою групою та вносити свої пропозиції до її рекомендацій.