Забруднення повітря є найбільшою небезпекою для довкілля у світі. Забруднення атмосферного (зовнішнього) та побутового (всередині приміщень) повітря спричиняє утворення дрібних твердих частинок, які призводять до інсультів, серцевих захворювань, раку легенів, гострих та хронічних респіраторних захворювань. Багато факторів забруднення повітря також є джерелами викидів парникових газів. Зменшення забруднення повітря врятує життя та допоможе уповільнити темпи зміни клімату.
З нагоди Міжнародного Дня чистого повітря для блакитного неба Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Програма «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» 07 вересня 2022 року організовують круглий стіл для обговорення питання моніторингу якості повітря.
Круглий стіл пропонує можливість обговорити, як уряд і громадянське суспільство можуть об’єднати зусилля для збору достовірних даних і прийняття обґрунтованих рішень для захисту здоров’я людей і навколишнього середовища.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець наголосив: «Дуже важливим є ухвалення Закону про вдосконалення механізму регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, який наближає Україну до стандартів ЄС».
Йоханнес Маєр, програма «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» керівник компоненту даних, Агентство з навколишнього середовища Австрії: «Громадянське суспільство в Україні вже активно займається моніторингом якості повітря за допомогою сенсорних мереж. Ці дані доповнять калібровані вимірювання модернізованого державного моніторингу якості повітря, які необхідні для виконання вимог Директиви ЄС щодо якості повітря».
У круглому столі беруть участь представники: Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної екологічної академії післядипломної та управління, Представництва ЄС в Україні, представники фінансованих ЄС програм «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» та «APENA», Державна служба статистики, представники громадянського суспільства, зокрема ВГО «Жива планета». Усі бажаючі можуть приєднатися онлайн.
Довідкова інформація
Програма «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» спрямована на покращення добробуту людей у країнах Східного партнерства ЄС, включаючи Україну та забезпечення їх зеленої трансформації відповідно до Європейської «Зеленої Угоди» та Цілей Сталого Розвитку (ЦСР). Діяльність Програми буде згрупована навколо двох конкретних цілей: 1) підтримка більш сталого використання водних ресурсів та 2) покращення використання надійної екологічної статистики країнами-партнерами та забезпечення більшої доступності даних, що стосуються політики, для осіб, які приймають рішення, та громадян. Партнерами виконавцями Програми є Агентство з навколишнього середовища Австрії (UBA), Австрійське агентство розвитку (ADA), Міжнародне бюро з водних ресурсів (OiEau) (Франція), Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD), Європейська економічна комісія ООН (UNECE). Програма спільно фінансується Європейським Союзом, Австрійським агентством з розвитку та Французьким водним агентством Артуа-Пікардії на основі бюджету 12,75 мільйонів євро (12 мільйонів Євро внесок ЄС). Термін реалізації 2021-2024 роки.
За додатковою інформацією звертайтеся до представника програми «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» в Україні Наталії Закорчевної: