Сьогодні, 8 квітня 2025 року Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України офіційно підтримало тези рекомендовані громадською радою до проєкту Міністерської декларації Асамблеї ООН з навколишнього середовища UNEA-7 (Ministerial declaration of the United Nations Environment Assembly at its seventh session - UNEA-7) стосовно підвищення ролі ООН в реагуванні на масштабні воєнні конфлікти та надання допомоги країнам, які зазнали агресії. За процедурою тези були передані листом до врахування при підготовці офіційної позиції України до UNEA-7 через Міністерство закордонних справ України.
UNEA -7 відбудеться з 8 по 12 грудня 2025 року в штаб-квартирі Програми ООН з навколишнього середовища (UN Environment Programme - UNEP) в Найробі, Кенія.
Цього року тема Асамблеї «Просування сталих рішень для стійкої планети». Зараз триває підготовка до якої можуть долучитись громадські організації. За планом підготовки держави-члени, спостерігачі та інші зацікавлені сторони можуть надати письмові пропозиції до базового нульового проекту Міністерської декларації до 30 квітня цю дату відбудеться перша регіональна консультація.
Попередньо тези напрацьовані Національним екологічним центром України були внесені на розгляд і схвалені рішенням громадської ради. ВГО «Жива планета» приєдналась до цього рішення та прийняла активну участь в роботі з Міністерством по опрацюванню наданих рекомендацій.
Також тези були розглянуті і схвалені Молодіжною радою Мінідовкілля на засіданні 3 квітня.
Сьогодні, Вероніка Петруніна, представник ВГО «Жива планета» як організації-партнера ООН, прийняла участь в представленні напрацювань на засіданні робочої групи по підготовці базового нульового проекту Міністерської декларації.
Рекомендації до Міністерської декларації UNEA-7 мають такій зміст:
- Згадати Резолюції 76/300 Генеральної Асамблеї від 28 липня 2022 року про право людини на чисте, здорове та стале довкілля і 77/104 Генеральної Асамблеї від 7 грудня 2022 року про захист довкілля у зв’язку зі збройними конфліктами.
- З великим занепокоєнням зауважити, що широкомасштабні збройні конфлікти становлять серйозну загрозу природі, економіці, продовольчій безпеці та здоров’ю людей і ускладнюють існуючі екологічні проблеми та проблеми розвитку в постраждалих регіонах.
- Визнати з почуттям надзвичайної невідкладності загрози, які становлять для досягнення цілей і завдань сталого розвитку широкомасштабні збройні конфлікти та їхній вплив на довкілля, які ще більше посилюються підвищеною вразливістю людей до змін стану навколишнього середовища через зростання бідності, нерівності, порушення прав людини та продовольчу небезпеку, безпосередньо спричинені збройними конфліктами.
- Визнати критично важливу роль, яку відіграє UNEP у розробці цілісного підходу ООН до оцінки впливу широкомасштабних збройних конфліктів на довкілля з метою підтримки відповідних стратегій відновлення та планів дій.
- Закликати до зміцнення UNEP та її ролі амбасадора, як у її штаб-квартирі, так і в її регіональних офісах, у вирішенні екологічних проблем, пов’язаних із збройними конфліктами.
- Закликати виконавчого директора UNEP до суттєвого підвищення рівня та якості допомоги державам, які вже найбільше постраждали від несприятливого екологічного впливу минулих та поточних збройних конфліктів, також активно інформуючи відповідні міжнародні органи та процеси.
- Закликати держави-членів та спостерігачів ООН, міжнародні фінансові установи, банки розвитку, приватні фонди та інших, надати фінансові та інші ресурси для пост конфліктної оціночної роботи, включаючи підтримку розробки надійної методології для оцінки екологічних втрат і шкоди в результаті широкомасштабних збройних конфліктів.
- Закликати держави-члени та спостерігачів ООН, міжнародні фінансові установи, банки розвитку, приватні фонди та інших суб’єктів, розробити механізми фінансування та сприятливу правову та політичну основу для реагування на екологічні втрати та шкоду, пов’язану з широкомасштабними збройними конфліктами.
- Посилити дії, солідарність і розширити засоби впровадження для підтримки постраждалих країн.
Дякуємо колегам з Національного екологічного центру України за ініціативу і всім колегам які підтримали рекомендації. Наша єдність - наша сила.
Результат нашої взаємодії з Міністерством підтверджують конструктивний діалог та ефективність співпраці.