Впровадження моделей циркулярної економіки в форматі екоіндустріальних парків, поряд з очевидними екологічними та ресурсоощадними вигодами, значно спростить доступ продукції українських виробників на великий європейський ринок. Про це говорили учасники Форуму екоіндустріальних парків - 2025, що відбувся у Києві 10 квітня.
Захід було організовано проєктом Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Глобальна програма екоіндустріальних парків ІІ – Україна: національний компонент» (GEIPP-II), що впроваджується за підтримки Уряду Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) у співпраці з Міністерством економіки України. В його роботі брали участь представники влади, бізнесу та міжнародні експерти. Під час роботи Форуму відбулося чотири панельні дискусії в рамках яких обговорили питання державної політики щодо розвитку екоіндустріальних парків (ЕІП), шляхів залучення інвестицій у їх розвиток, готовності українського бізнесу до впровадження принципів ЕІП, а також регіональний досвід та перспективи реалізації проєктів ЕІП.
Виступаючи на форумі координатор з промислового розвитку ЮНІДО Крістіан Сьюзен відзначив, що попри війну, впродовж останніх двох років Україна продемонструвала надзвичайний прогрес у створенні законодавчих рамок функціонування ЕІП, що стимулює внутрішніх гравців започатковувати індустріальні проєкти саме в такому форматі. Він також відзначив, що на цьому шляху важливою є гармонізація українських національних стандартів в цьому сегменті з міжнародними, що стимулюватиме залучення інвестицій, а також значно полегшить для українських виробників вихід на міжнародні ринки. Цьому зокрема сприятиме проєкт GEIPP-II, старт другій фазі якого був наданий 8 квітня підписанням проєктної угоди Міністерством економіки України разом з UNIDO та за підтримки уряду Швейцарії. Грантова підтримка Швейцарії проєкту складає 3 мільйони швейцарських франків на 2025-2028 роки.
«Україна вже зробила перший великий крок щодо запровадження екоіндустріальних моделей, прийнявши в першому читанні відповідний законопроєкт. Попри війну і здавалось би несприятливі умови країна демонструє надзвичайний прогрес і рішучість перетворень задля створення підвалин для повоєнного економічного відновлення. В контексті європейських прагнень розвиток цього сегменту сприятиме швидшій інтеграції української промисловості в європейський ринок», - зазначив Крістіан Сьюзен.
Екоіндустріальні парки є потенційно важливим інструментом економічного відновлення, вважає начальник управління індустріальних парків та супроводу інвестицій Міністерства економіки України Артур Мележик. За його словами, індустріальний напрямок - це еволюційне продовження розбудови індустріальних парків, яких в Україні вже налічується більше сотні.
«Префікс «еко» у індустріальному парку буде свідчити про те, що продукція вироблена в рамках цього парку гармонізована з європейським законодавством і, відповідно, доступ до ринку Європи буде набагато спрощений і швидший. А це сприятиме надходженню валютної виручки до України», - сказав Артур Мележик, виступаючи на форумі. Серед переваг ЕЫП він вказав не лише зменшення негативного впливу на довкілля, а й зростання ефективності виробництва, залучення зелених інвестицій, підвищення енергоефективності, розвиток локальних економік і створення нових робочих місць.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко зазначив, що в майбутньому принципи циркулярної економіки в індустріальному сегменті мають бути поширені на усі промислові виробництва на території України. «Всі промислові об’єкти нашої країни мають відповідати тим самим вимогам, які ставляться до екоіндустріальних парків. Це матриця - яку ми можемо застосувати до всього промислового сектору», - підкреслив Олег Володимирович.
Крістіан Сьюзен, координатор з промислового розвитку ЮНІДО, Цезар Барахона, провідний експерт ЮНІДО та координатор проєкту, Олег Бондаренко, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування та Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета»
Світлана Берзіна, голова робочої групи з розроблення проєкту національного стандарту "Еко-індустріальні парки. Критерії сталості та метод оцінювання" представила остаточну редакцію нормативного документу: “Розробка стандарту якій встановлює уніфіковані критерії рейтингової оцінки індустріального парку з метою визначення чи належить він до моделі екологічного та рівень його сталості є важливим інструментом досягнення цілей зеленої трансформації. Вдосконалення моделі управління ЕІП згідно з стандартом сприятиме досягненню цілей України у сфері енергоефективності, впровадження найкращих доступних технологій та конкурентоспроможності українських екологічних товарів на європейських і світових ринках. Національний стандарт виступає критично важливою ланкою між законодавством та його реальним впровадженням на практиці, а рейтингова система оцінювання стимулюватиме індустріальні парки до сталого розвитку за принципом win-win”.
Розробка стандарту здійснювалась в рамках проєкту GEIPP Ukraine. Виконавець ВГО «Жива планета», відповідальний національний технічний комітет стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля». Окрім публікації інформації про початок обговорення проєкту першої редакції "Еко-індустріальні парки. Критерії сталості та метод оцінювання" на сайті НОС від 12.11.2024 в рамках проєкту відбулись окремі заходи з презентацією проєкту ДСТУ 27.12.2024 та 26.03.2025.
За результатами публічних обговорень були отримані коментарі, зауваження та рекомендації до проекту стандарту які буди опрацьовані виконавцем розробки (ВГО «Жива планета») в РГ національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля» та з експертами проєкту. Підготовлена друга редакція проєкту ДСТУ "Еко-індустріальні парки. Критерії сталості та метод оцінювання".
Станом на 07 квітня остаточна редакція проєкту ДСТУ схвалена, сформована справа ДСТУ буде передана Національному органу стандартизації (ДП УкрНДНЦ) у порядку згідно з встановленими правилами і процедурами до кінця квітня цього року.
В рамках Форуму також відбулася урочиста церемонія нагородження найуспішніших екоіндустріальних парків України 2025. Переможцями стали:
Калуський індустріальний ХАБ (Калуш, Івано-франківська область) у номінації «Інвестиційна привабливість», за активну взаємодію з владою, бізнесом і громадою, популяризацію моделі екоіндустріального парку.
Індустріальний парк «Білоцерківський вантажний авіаційний комплекс» (Біла Церква) у номінації «Екологічна ефективність», за збільшення частки використання відновлювальних джерел енергії та рекуперації тепла, розвиток відносин індустріального симбіозу та удосконалення моніторингу використання ресурсів.
Індустріальний парк «Патріот» (Суми) у номінації «Парк менеджмент», за підтримку індустріального симбіозу, ресурсоефективного та чистого виробництва, забезпечення умов для малого і середнього бізнесу.
Індустріальний парк «Мольфар» (Бедевля, Закарпатська область) у номінації «Сталий розвиток», за сприяння розвитку локального виробничого кластера, вдосконалення виробничих процесів.
Індустріальний парк «Агромаш» (Запоріжжя) у номінації «Соціальна відповідальність», за підтримку громади під час війни.
Фото з заходу - тут