07.09.2022 791

Круглий стіл в очно-дистанційному форматі на тему: «Чисте повітря під час миру і війни: моніторинг якості повітря в Україні» відбувся з нагоди Міжнародного Дня чистого повітря для блакитного неба.

Експерти «Живої планети» долучились до спільного заходу Міндовкілля, Програми «ЄС для Довкілля: водні ресурси та екологічні дані» та Державної екологічної академії в якому прийняло участь понад 50 експертів з різних установ та організацій.

У вітальному слові до учасників круглого столу, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Краснолуцький акцентував увагу на актуальності винесеної до розгляду проблеми, підкресливши нові виклики та загрози для України в умовах війни.

Керівник відділу «Економічне співробітництво, енергетика, інфраструктура та довкілля» Представництва ЄС в Україні, Хлое Алліо у своєму виступі зазначила: «Кілька років тому Україна почала надавати дані про якість повітря до Європейського індексу якості повітря. Це дані двох станцій моніторингу в Маріуполі: на проспекті Металургів та на проспекті Перемоги. Військова агресія Росії знищила Маріуполь і результати нашої спільної роботи для чистого повітря у цьому та багатьох інших містах України. Європейський Союз прагне допомогти Україні відновитися. Ми працюватимемо разом, щоб відновити якість навколишнього середовища в Україні та підвищити екологічну та кліматичну стійкість вашої країни. Виконання наших спільних зобов’язань має вирішальне значення для зеленої трансформації».

Представник Програми «ЄС для довкілля: водні ресурси та екологічні дані» Йоханнес Майєр відзначив активну діяльність представників громадянського суспільства в Україні, які займаються моніторингом якості повітря за допомогою сенсорних мереж.

Директор Департаменту запобігання промисловому забрудненню Міндовкілля Вікторія Кіреєва поінформувала про діяльність Міністерства щодо державного моніторингу стану атмосферного повітря в Україні, подякувала за підтримку Європейського Союзу у просуванні України до кращих міжнародних стандартів та стандартів ЄС в цьому питанні.

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета» проінформувала про важливість уніфікації норм допустимих значень вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та методу їх аналітичного контролю. Для цього фахівцями міжнародного технічного комітету стандартизації TC/ISO 146 «Якість атмосферного повітря» розроблені відповідні стандарти, більшість з яких досі не впроваджена до національної системи стандартизації. Україні необхідно розробити понад сотні стандартів. Такій стан справ унеможливлює інтеграцію національної системи моніторингу до європейської та міжнародної.

Під час виступу була продемонстрований результат аналізування співставлення стандартів які діють у ЄС з діючими в Україні стандартами щодо контролю якості атмосферного повітря. Дослідження проводилось фахівцями «Живої планети» в рамках діяльності національного технічного комітету стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля» («Жива планета є членом ТК 82 і має 17 річний досвід у сфері міжнародної і національної стандартизації).

Згідно статті 8 Закону України «Про стандартизацію»,– технічні комітети стандартизації є суб'єктами стандартизації. ТК 82 має національних експертів які можуть в партнерстві з проектом забезпечити розробку необхідних стандартів для оцінки якості атмосферного повітря. Розробка передбачає підготовку національного стандарту гармонізованого з європейським або міжнародним із врахуванням національних особливостей застосування, прийнятої термінології, оформлення супровідних документів і формування справи стандарту у порядку згідно законодавству. Також необхідно забезпечити фінансування технічної перевірки стандарту. Послуга надається національним органом стандартизації і є обов'язковою для прийняття ДСТУ.

«Я пропоную розпочати роботу в цьому напрямку, інакше без належної нормативної бази ми можемо лише говорити про європейській підхід у сфері моніторингу якості атмосферного повітря», - закликала учасників круглого столу Світлана Валеріївна.

Підсумовуючи результати засідання Йоханнес Майєр подякував учасникам за цікаву та плідну дискусію, засвідчив готовність ЄС до подальшої допомоги та співпраці щодо поліпшення моніторингу стану повітря в Україні.