21.06.2023 190

Сьогодні на засіданні Науково-експертної ради Державної екологічної інспекції України, президент ВГО «Жива планета» і член ради – Світлана Берзіна, виступила по питанню порядку денного щодо вдосконалення законодавства, розвитку системи стандартів та метрологічної діяльності для оцінки завданої шкоди довкіллю внаслідок війни та задля вдосконалення державного природоохоронного контролю, зокрема про:

1) Фіксацію факторів вплив, яка потребує вдосконалення із врахуванням стандартів НАТО у сфері захисту довкілля.

2) Відбір проб. Якщо ми хочемо довести розрахунки збитків у міжнародних судах, необхідно забезпечити відповідність програм відбору проб і методів відбору міжнародним стандартам. Щоб досягти цього – експертами «Живої планети» розроблені покрокові рекомендації.

3) Методи досліджень. Понад сотні міжнародних стандартів визначають методи досліджень відібраних проб. Вони діють і у ЄС і у 149 державах світу та є уніфікованими міжнародними нормативними документами. Деякі з них прийняті як ДСТУ, але більшість потребує впровадження до національної системи стандартизації. Ми наполягаємо на методі перекладу адаптованого до національних умов застосування. ТК 82 «Охорона довкілля» вже проведений аналіз нормативної бази і розроблений проєкт плану впровадження необхідних стандартів у сфері контролю якості атмосферного повітря. Він потребує схвалення і фінансового забезпечення реалізації. Також необхідно провести перегляд національних стандартів та розробити плани у сфері контролю якості ґрунтів та поверхневих вод.

4) Результати досліджень – їх кількісні та якісні показники, у порівнянні до встановлених нормативів що необхідні для розрахунків збитків будуть прийняті у міжнародних судах якщо вони будуть підтверджені акредитованим органом. Тому вкрай необхідно створити референтну лабораторію з акредитацією згідно міжнародного стандарту EN ISO/IEC 17025:2017. Для цього треба внести деякі зміни у законодавство, прийняти необхідні нормативні документи (див. п. 2,3), навчити і атестувати або сертифікувати персонал, і вже потім закупити сучасне лабораторне обладнання та пройти його метрологічну атестацію.

5) Коефіціенти впливу. У методиках розрахунку збитків шкоди заподіяної довкіллю відсутні категорії небезпек, а класи не відповідають міжнародним стандартам. Рекомендації змін у додатки до методик щодо обґрунтованого збільшення деяких коефіцієнтів впливу були розроблені експертами «Живої планети», керуючись узгодженою на глобальному рівні системою класифікації хімі́чних речови́н (англ. The Globally Harmonized System of Classification and Labeling of Chemicals - GHS). По суті це стандартизований документ ООН/ВООЗ, який був впроваджений для заміни різноманітних схем класифікації та маркування хімічних речовин і продуктів у всьому світі на єдину, зрозумілу для всіх універсальну систему.

Підготовлені проєкти змін у методики були прийняти до узагальнення Державною екологічною інспекцією України та передані на розгляд і затвердження до Міністерства захисту довкілля України. Розгляд поки триває…

Також представники керівництва Державної екологічної інспекції України обговорили разом з членами Науково-експертної ради, експертами міжнародних організацій системи ООН: OC-ED, UN Environment Programme та UNDP Ukraine / ПРООН в Україні такі питання порядку денного:

  • юридичні прогалини у можливості отримання компенсацій за завдану військовими діями екологічну шкоду та пропозиції щодо їх усунення;
  • практичні кейси у доведенні фактів екологічної шкоди та втрат, способи їх
  • стягнення у міжнародних спорах;
  • проблемні питання щодо поточної ситуації та наслідків за фактом підриву дамби Каховської ГЕС.

Порядок денний

За результатми засідання будуть підготовлені протокол, звернення до компетентних органів.