З метою встановлення системи рейтингового оцінювання еко-індустріальних парків в Україні розпочата робота над розробленням проєкту національного стандарту прДСТУ Еко-індустріальні парки. Критерії сталості та метод оцінювання. Тема розробки внесена до Програми робіт з національної стандартизації на 2024 рік (0746-2024).
Відповідальний за розробку та супровід до прийняття національний технічний комітет стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля». Виконавцем розробки за результатами конкурсного відбору визначено ВГО «Жива планета».
ВГО «Жива планета» має 20 річний досвід у сфері стандартизації, і з 2005 року є колективним членом ТК 82 та очолює підкомітет «Оцінка життєвого циклу» ТК 82.
До 17 червня формується перелік заінтересованих сторін які мають бажання прийняти участь в презентації та обговоренні проєкту стандарту, та у подальшому навчальному тренінгу і застосуванні. Будь-ласка надсилайте на адресу секретаріату ТК 82
Еко-індустріальний парк – це спільнота розташованих на спільній території підприємств, що прагнуть покращити економічні, екологічні та соціальні показники своєї діяльності шляхом співпраці в управлінні ресурсами та вирішенні низки екологічних питань.
Запорукою ефективності таких парків є тісна співпраця між підприємствами, спільне ефективне використання ресурсів та управління відходами.
Ще вищий рівень кооперації — індустріальний симбіоз, який є способом реалізації принципів циркулярної економіки, коли відходи одних підприємств стають сировиною для інших.
Екологічні стандарти моделі еко-індустріальних парків сприятимуть відповідності української продукції до міжнародних стандартів та підвищенню її конкурентоспроможності на світових ринках.
Також, згідно з міжнародними положеннями про еко-індустріальні парки, вони здатні приваблювати прямі закордонні інвестиції. Особливо такі парки популярні серед інвесторів, зацікавлених в сталому та інклюзивному розвитку.
Окрім цього, передбачені моделлю ресурсоефективність, чисте виробництво, зменшення викидів вуглецю, не лише захищатимуть зелену екосистему заходу України, але й наближатимуть державу до відповідності із законодавством Європейського Союзу, що відповідає прагненням України стати повноцінною державою-членом європейської сім’ї.
Зокрема, індустріальний симбіоз, який передбачений концепцією еко-індустріальних парків, чітко зазначений в Європейській Зеленій угоді як інструмент досягнення вуглецевої нейтральності.
Завдяки соціальній складовій еко-індустріальні парки змогли б не лише допомогти підприємствам, котрі переїжджають із зони бойових дій відновити свою діяльність швидко та ефективно, а й забезпечити їх працівників з сім’ями якісною соціальною інфраструктурою.
Також, як показує світовий досвід UNIDO, еко-індустріальні парки здатні створити чимало нових робочих місць з високими стандартами праці.
В Україні ці питання вкрай важливі, адже у працевлаштуванні будуть зацікавлені не лише місцеві громади, але й внутрішньо переміщені люди, та ті, хто повертатиметься з-за кордону після евакуації.
Діяльність здійснюється в рамках Проєкту «Глобальна програма еко-індустріальних парків в Україні: реалізація на місцевому рівні”, який є частиною Глобальної програми з еко-індустріальних парків (ЕІП), що реалізується Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) в семи країнах за фінансової підтримки Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO).
Проєкт стартував у 2020 році та втілюватиметься до кінця 2024 року.
Головним бенефіціаром Проєкту є Міністерство економіки України.