13.04.2023 155

Тренінг «Стандартизовані методи оцінювання енергоефективності, екологічних характеристик та вартості життєвого циклу для громадських будинків і споруд» відбувся в рамках ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Зелене будівництво» (надалі – Конференція).

Захід був організований ВГО «Жива планета» в партнерстві з Київським національним університетом будівництва і архітектури (КНУБА) рамках проєкту «Підтримка впровадження енергоефективних закупівель в Україні», що реалізується за підтримки німецької урядової компанії Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH, (GIZ) в гібридному форматі (очно/онлайн).

Місце проведення: проспект Лобановського, 72, м. Київ, Художня студія 22 ART HUB.

Учасники: Архітектори, проєктанти, девелопери, будівельні компанії та замовники.

Конференція є надзвичайно важливою подією для післявоєнного відновлення України. Адже для росії енергія залишається основною зброєю і засобом шантажу всього світу, а екоцид став повсякденною практикою агресора. Головними умовами ефективного відновлення є висока енергоефективність задля енергонезалежності та екологічність для подолання наслідків безпрецедентного екоциду. Ускладнює завдання катастрофічна нестача фінансів через пошкоджену війною економіку. Саме концепція “зеленого будівництва” і націлена на розв’язання цих проблем.

Проведений захід є платформою для зустрічі, обміну досвідом, спілкування та налагодження наукових і ділових зав’язків між владою різних рівнів, науковцями, викладачами, виробниками, архітектурними і проєктними організаціями, будівельниками, експлуатаційними організаціями та іншими зацікавленими особами в галузі енергоефективного зеленого будівництва.

Відкрила Конференцію модераторка, д.т.н., проф. Тетяна Ткаченко. Привітали учасників представники керівництва КНУБА: проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку, канд. техн. наук, старший науковий співробітник Олександр Ковальчук; проректор з міжнародних зав’язків, д.екон.н., канд.техн.наук, професор Олена Бондар; декан факультету інженерних систем та екології, д.т.н., проф. Олександр Приймак; голова підкомітету з питань містобудування, благоустрою та земельних відносин у межах території забудови Комітету Верховної ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Ганна Бондар; президент Академії будівництва України, д.т.н., проф. Іван Назаренко; д.медичн.наук, перший заступник голови ФСТ «Динамо» України, генерал-майор міліції Віктор Корж; доктор філософії з технічних наук, професор, проректор з навчальної роботи Азербайджанського архітектурно-будівельного університету Акіф Фазіл огли Гасимов; канд. техн.наук, професорка кафедри будівельної економіки й менеджменту Грузинського технічного університету Еліна Крістесіашвілі; доктор-інженер, ад’юнкт, завідувач лабораторії будівельної фізики факультету будівництва Ченстоховської Політехніки Адам Уйма тощо.

Тренінг проходив після першої пленарної сесії Конференції і був присвячений презентації інструментів енергоефективного зеленого будівництва, розроблених в рамках виконання завдань проєкту GIZ.

Програма тренінгу

Передумови розвитку стандартів енергоефективного зеленого будівництва

Рушійною силою глобальної зеленої революції в архітектурі й будівництві стали у першу чергу турбота про здоров'я і довкілля у поєднанні з економічними та кліматичними чинниками.

Будівельна галузь загалом:

  • споживає 40% первинних енергоресурсів (за розрахунками Єврокомісії у ЄС споживання може бути знижено на 30%);
  • використовує понад третину світових природних ресурсів;
  • споживає 12% прісної води;
  • утворює 40% глобальних викидів парникових газів;
  • та 40% сміття.

Паризька конференція ООН з питань клімату (2015) визначила необхідність радикальних змін у будівельній галузі для досягнення глобальної цілі по скороченню викидів парникових газів на 60% у 2050 році у порівнянні з 2012.

Стаття 9 Директиви 2010/31/ЄС про енергетичні характеристики будівель вимагає від держав-членів ЄС забезпечити перехід на обов'язковий стандарт "будівля з майже нульовим споживанням енергії".

В наслідок глобальних кліматичних змін будівлі перегріваються та руйнуються через низку природних факторів (пожеж, ураганів, опадів, повеней, зсувів ґрунту).

Чому енергоефективне зелене будівництво більш краще?

"Від колиски до колиски" – цій підхід передбачає що об’єкт наприкінці життєвого циклу буде перероблений, тож у підсумку немає відходів. Дотримання цього принципу дозволить стимулювати в Україні переробляння відходів які утворились внаслідок руйнації будівель час війни та інших інфраструктурних об’єктів під час війни. В сучасних умовах України це може забезпечити використання будівельних продуктів з вмістом відходів що утворилися у зв’язку з пошкодженнями (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідацією їх наслідків. Зазначене може відбуватись із залученням міжнародної технічної допомоги на впровадження нових інноваційних технологій, зокрема апробованих в ЄС. В узелененому практичному досвіді передбачається що, зелена будівля після завершення терміну служби має бути розібрана на частини для переробки або повторного використання.

Збереження водних ресурсів – на всіх стадіях реалізації проекту будівництва та встановлення обладнання об’єкт має забезпечити постачання якісною питною водою користувачів будівлі. На стадії експлуатації повинні бути передбачено практичні заходи з раціонального використання водних ресурсів, зокрема на технічні потреби.

Зазначені вище вимоги які, зорієнтовані на найсучаснішу філософію будівництва, окрім енерго- та ресурсоефективності, включають такі важливі для людини і довкілля аспекти: оптимальний вибір місця для розташування будівлі, якісний повітрообмін, максимальне використання природного освітлення.

Екологічні будівельні продукти – без них неможливо реалізація зелених проектів. Сумарно не менш 30% екологічно сертифікованих будівельних продуктів та матеріалів для оздоблення повинні бути сертифіковані на відповідність екологічним критеріям стандартів екологічного маркування згідно з міжнародним стандартом ISO 14024. Реалізація зелених проектів впливає на зростання попиту та сприятиме формуванню зеленого ринку.

В контексті сталого розвитку, з переваг енергоефективного зеленого будівництва можна визначити наступні:

Енергоефективність – при проектуванні основна увага фокусується на мінімізації енергетичного марнотратства, що практично є доходом від економії витрат енергетичних ресурсів. Оцінюються всі стадії життєвого циклу об’єкту будування чи реконструкції, передовсім на стадії експлуатації. Поєднання зелених архітектурно-планувальних та інженерних рішень дозволяють скоротити споживання енергії на 75-90%, що сприяє енергетичній незалежності України.

Економічні – нижча вартість експлуатації, вища ринкова ціна = більша прибутковість активів або ефективність від вкладень.

Соціальних – якісне, більш безпечне і комфортне середовище, менша захворюваність, задоволення користувачів від вищої якості життя.

До ділової програми конференції Художня студія 22 ART HUB організувала екскурсію “зеленою покрівлею”, яку провів представник її будівників – компанії «Зінко Україна» – інженер-технолог Геннадій Полєвой.

Після екскурсії на цій покрівлі учасники могли поспілкуватися в неформальній обстановці за чашкою кави чи чаю.

За підсумками Конференції був прийнятий Меморандум, основними положеннями якого була визначена потреба негайного розроблення та прийняття передових стандартів енергоефективного зеленого будівництва, створення платформи для обміну досвідом, ідеями, спілкування та впровадження розробок цій сфері. У завершальному слові Тетяна Ткаченко подякувала всім учасникам і висловила сподівання зустрітися ще ширшим складом і з новими результатами наступного року.

На замовлення

В партнерстві з: