28.04.2025 30

Навчальна програма «Основи проведення оцінки дотримання суб’єктами господарювання вимог Технічного регламенту щодо класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції (надалі – ТР КМП)» розроблена:

  • Інститутом екологічного управління та збалансованого природокористування в партнерстві з Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління і ВГО «Жива планета»,
  • на замовлення Державної екологічної інспекції України,
  • за фінансовою підтримкою Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні у рамках фінансованого Урядом Швеції проєкту з оцінки завданої війною шкоди довкіллю.

Впровадження навчальної програми має на меті підвищення кваліфікації спеціалістів Державної екологічної інспекції України у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією» та відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері хімічної безпеки та обігу небезпечної продукції відповідно до вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України.

Лекційний курс навчальної програми відбувся 28 квітня 2025 року у гібридному форматі (очно/онлайн) в приміщенні Держекоінспекції за участю представників територіальних органів Держекоінспекції та проєкту ПРООН.

Дмитро Заруба, заступник голови Державної екологічної інспекції України:

«Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі – Закон про контроль). Відповідно до статті 7 Закону про хімічну безпеку суб’єкти господарювання зокрема, зобов’язані дотримуватися вимог щодо надання хімічної продукції та її маркування. Статтею 13 Закону про хімічну безпеку визначено повноваження Державної екологічної інспекції України з питань забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією. Реалізація положень закону потребує підвищення кваліфікації знань правників Держекоінспекції у сфері хімічної безпеки. Ми вдячні нашим партнерам за підтримку проведення інформаційно-навчальних заходів та перевірку знань наших працівників…»

Олег Герасимчук, завідувач сектору ринкового нагляду Держекоінспекції України

«Закон про хімічну безпеку передбачає відповідальність осіб, які винні у порушенні вимог законодавства у сфері хімічної безпеки, а саме: дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну. Слід наголосити на тому, що відповідно до Закону про хімічну безпеку визначено санкції за порушення вимог законодавства з питань хімічної безпеки та управління хімічною продукцією. Шкода, завдана внаслідок порушення вимог законодавства у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, підлягає компенсації в повному обсязі... »

Олександр Субботенко - завідувач сектору з координації та контролю територіальних та міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції України:

«Впроваджувані ТР КМП норми передбачають, що виробники, імпортери, постачальники та інші оператори ринку повинні гарантувати, що для хімічної продукції, яку вони надають на ринку України, або експортують, була проведена класифікація небезпек відповідно до критеріїв, які наведені у відповідних пунктах та додатках до Технічного регламенту, та у разі класифікації хімічної продукції як небезпечної за одним чи декількома класами небезпек, гарантувати, що така хімічна продукція є належним чином упакованою та має відповідне маркування інформацією про небезпеку. Посадові особи органів, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, у разі порушення вимог законодавства у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені Законом (передбачається внесення відповідних змін до нормативно-правових актів, які будуть визначати розмір санкцій у цій сфері правового регулювання)…»

Андрій Наконечний, керівник проєкту Програми розвитку ООН (ПРООН) з оцінки шкоди довкіллю, підкреслив важливість навчання інспекторів Технічному регламенту щодо небезпеки хімічної продукції:

«Знання про правила класифікації, маркування та пакування хімічних речовин дозволяють інспекторам ефективніше працювати, вчасно виявляти ризики чи потенційні небезпеки та уникати інцидентів. В умовах війни, що завдала безпрецедентної шкоди довкіллю, екоконтроль має стати не лише інструментом реагування, але й потужним механізмом запобігання екологічним загрозам. Програма розвитку ООН не лише підтримує навчання для співробітників Держекоінспекції, а й допомагає модернізувати технічну базу та допомагає у розробці політик, реформ та розбудові спроможностей…»

Світлана Берзіна, експерт Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування у сфері хімічної безпеки і модератор заходу: «У разі встановлення порушення законодавства у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, що створює загрозу довкіллю і життю та/або здоров’ю людини, посадові особи органів, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, виробництва та надання на ринку хімічної продукції у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності…».

Технічний регламент класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції затверджений постановою Кабінету Міністрів України 10.05.2024 № 539.

Цей Технічний регламент містить положення, що стосуються зобов’язань України у сфері європейської інтеграції. Його впровадження забезпечує виконання вимог статей 35 - 36 Закону України «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією» щодо гармонізації процедури класифікації хімічної продукції з вимогами Регламенту (ЄС) Європейського Парламенту та Ради № 1272/2008 від 16 грудня 2008 року про класифікацію, маркування та упаковку речовин та сумішей (CLP).

Оксана Сак, експерт Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування у сфері технічного регулювання презентувала основи законодавства України з хімічної безпеки та управління хімічною продукцією та ключові засади та основні поняття ТР КМП.

Презентація №1

Дмитро Яловий, експерт Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування у сфері хімічної безпеки розповів про:

  • нову систему класифікації небезпек та проведення державного ринкового нагляду за хімічною продукцією;
  • проведення класифікації небезпечності хімічної речовини згідно з ТР КМП;
  • особливості проведення класифікації небезпечності хімічної суміші згідно з ТР КМП;
  • маркування хімічної продукції як основний інструмент інформування про небезпеку;
  • особливості та вимоги до пакування хімічної продукції;
  • паспорт безпечності хімічної продукції: формат, зміст, розроблення. основи законодавства України з хімічної безпеки та управління хімічною продукцією.

Презентація №2

Наталія Дюжилова, к.т.н., заступник голови Державної архітектурно-будівельної інспекції презентувала досвід ДІАМ у сфері ринкового нагляду будівельної продукції, надавши окремо відповіді на такі питання:

  • заходи ринкового нагляду за хімічною продукцією та особливості порядку проведення перевірок характеристик хімічної продукції;
  • особливості проведення перевірок характеристик хімічної продукції у її розповсюджувачів, виробників, імпортерів та наступних користувачів хімічною продукцією;
  • відповідальність за порушення у сфері ринкового нагляду щодо порушення вимог ТР КМП.

Презентація №3

Відеозапис тренінгу

Перелік запитань від слухачів курсу та відповіді на них (опубліковано 01.05.2025)

Перевірка знань слухачів курсу для отримання свідоцтва про підвищення кваліфікації (1 кредит за ECTS)

Контрольні питання по перевірці знань

Перевірка знань триває до 15 травня 2025 року.

Результати перевірки будуть надані всім слухачам курсу які пройдуть перевірку у встановлений строк до 19 травня 2025 року.

Видача свідоцтва про підвищення кваліфікації до 23 травня 2025 року.

Перелік літератури для самостійного вивчення

  1. Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 14, ст.96)
  2. Закон України «Про стандартизацію» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 31, ст.1058)
  3. Закон України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 32, ст. 170)
  4. Закон України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 22, ст.145)
  5. Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2011, № 21, ст.144)
  6. Закон України «Про захист прав споживачів» (Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, № 30, ст.379)
  7. Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 21, ст.81)
  8. Закон України «Про забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією» (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 55, ст.161)
  9. Технічний регламент щодо безпечності хімічної продукції, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2024 р. № 847
  10. Технічний регламент класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 р. № 539
  11. Видання 10 Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS Rev. 10, 2023) (Видання 10 Узгодженої на глобальному рівні системи класифікації небезпеки та маркування хімічної продукції)
  12. Regulation (EC) No 1907/2006 of the European Parliament and of the Council of 18 December 2006 concerning the Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH), establishing a European Chemicals Agency, amending Directive 1999/45/EC and repealing Council Regulation (EEC) No 793/93 and Commission Regulation (EC) No 1488/94 as well as Council Directive 76/769/EEC and Commission Directives 91/155/EEC, 93/67/EEC, 93/105/EC and 2000/21/EC (Регламент (ЄС) № 1907/2006 Європейського Парламенту та Ради (ЄС) від 18.12.2006 Про реєстрацію, оцінку, авторизацію і обмеження хімічних речовин та препаратів (REACH), яким засновується Європейське Агентство хімічних речовин і препаратів, вносяться зміни до Директиви 1999/45/ЄС і скасовуються Регламент Ради (ЄЕС) № 793/93 і Регламент Комісії (ЄС) № 1488/94, а також Директива Ради 76/769/ЄЕС і Директиви Комісії 91/155/ЄЕС, 93/67/ЄЕС, 93/105/ЄС і 2000/21/ЄС)
  13. Regulation (EC) No 1272/2008 of the European Parliament and of the Council of 16 December 2008 on classification, labelling and packaging of substances and mixtures, amending and repealing Directives 67/548/EEC and 1999/45/EC, and amending Regulation (EC) No 1907/2006 (Регламент (ЄС) № № 1272/2008 Європейського Парламенту та Ради (ЄС) від 16 грудня 2008 року про класифікацію, маркування та пакування речовин і сумішей, про внесення змін та про скасування Директив 67/548/ЄЕС та 1999/45/ЄС та про внесення змін до Регламенту (ЄС)№ 1907/2006)