10.06.2024 153

Цього року Європейській тиждень сталої енергетики (European Sustainable Energy Week - EUSEW) відбудеться 11 по 13 червня. Основна подія – 18-та Стратегічна конференція пройде у ці дати в гібридному форматі (в Брюсселі та онлайн). Конференція присвячена питанням сталої енергії, обговоренню нових політичних розробок, найкращих практик та ідей. Також під час конференції відбудеться вручення нагород особистостям, проєктам та ідеям в трьох номінаціях: інновації, місцеві енергетичні дії та жінка в енергетиці (тільки для країн-членів ЄС).

Більше про 18-ту конференцію Європейського тижня сталої енергії за посиланням.

«Енергоефективність передусім» – фундаментальний принцип енергетичної політики ЄС, юридично закріплений оновленою Директивою з енергоефективності 2023/1791 з чіткою вимогою до країн ЄС враховувати енергоефективність у всіх політичних та основних інвестиційних рішеннях, які приймаються в енергетичному та неенергетичному секторах.

За даними на 2023 рік, глобальні інвестиції національних урядів та міжнародних організацій у відновлювану енергетику перевищили $500 мільярдів у 2023 році, а наразі відновлювані джерела енергії (сонячна, вітрова, гідроелектрична та біоенергетика) забезпечують близько 30% світового виробництва електроенергії.

Заходи в рамках ініціативи «Дні сталої енергії» в рамках (EUSEW) тривають 01 березня по 30 червня 2024 року. Вони відбуваються в різних форматах і куточках світу, пропагуючи чисту енергію та енергоефективність, а також сприяючи розробці або впровадженню кліматично-нейтральних рішень та технологій для приватних домогосподарств, громад і промисловості.

Ці заходи мотивують інновації, зміну поведінки та прийняття рішень для досягнення енергетичних і кліматичних цілей в ЄС і в усьому світі.

Енергоефективність, насамперед, означає раціональне та ощадливе використання енергетичних ресурсів, досягнення економічно доцільної ефективності використання існуючих паливно-енергетичних ресурсів при дійсному рівні розвитку техніки та технології, дотриманням відповідних параметрів мікроклімату та екологічних вимог щодо охорони навколишнього середовища.

Україна системно проводить реформу у сфері енергоефективності, наближаючись до виконання умов повноправного членства в ЄС та досягнення цілей Європейського Зеленого курсу, забезпечуючи виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Ця реформа ґрунтується на трьох основних стовпах, охоплюючи всі сфери нашого життя, управління та галузі економіки.

Реформа триває і в умовах війни. Державні та донорські програми фінансової та технічної підтримки підтримують цю реформу, зокрема проєкт "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні", що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) сприяє здійсненню Україною переходу до екологічно чистого енергопостачання та ефективного споживання енергоресурсів. Проєкт підтримує ініціативи ВГО «Жива планета» в напрямку впровадження енергоефективності в публічних закупівлях та розвитку енергоефективного зеленого будівництва.

«З 2020 року «Жива планета» є партнером проєкт "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні". Ми починали співпрацю з реалізації просвітницьких заходів та інформаційних компаній, починаючі зі шкіл і це дуже важливо. Кожен повинен розуміти чому ми маємо бути енергоефективні в усьому, наскільки це важливо і як саме може бути досягнуто – конкретними рішеннями, продуктами і технологіями. З неповних чотири роки ми розробили багато інструментів підтримки замовників закуповувати і будувати більш енергоефективно», - розповідає Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета».

Кожному будуть корисні поради від «Живої планети» як економити енергію і тепло у побуті – відео.

Протягом 2022 року для підтримки імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в рамках проєкту GIZ та за підтримки наших партнерів ми маємо такі результати:

  • розроблені рекомендації щодо енергоефективності та екологічних вимог в публічних закупівелях;
  • прийняті стандарти екологічного маркування;
  • схвалені методичні рекомендації для замовників шкіл і дитячих садочків по реалізації
  • проведені десятки навчальних тренінгів та практикумів.

Також було розроблено національний стандарт України якій введений в дію з лютого цього року і дозволяє враховувати вартість життєвого циклу будівель та споруд – ДСТУ ISO 15686-5:2020 Будівлі та об’єкти нерухомого майна. Планування строку експлуатації. Частина 5. Оцінювання вартості життєвого циклу (ISO 15686-5:2017, IDT).

Прийнято національний стандарт з оцінювання вартості життєвого циклу будівлі. Чому це важливо?

12 стандартів екологічного маркування розроблених в партнерстві з національним технічним комітетом стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля» містять вимоги до енергоефективності як до технологічного процесу виробництва, так і готової продукції – будівельних матеріалів, виробів для оздоблення, хімічної продукції та різного типу енергоспоживчих продуктів.

Для замовників публічної сфери:

  • добірка готових рішень як закуповувати енергоефективно і екологічно різні категорії товарів та послуг в спеціальному розділі Infobox Prozorro.
  • історії успіху енергоефективності в публічних закупівлях;
  • проєкт оновленої Примірної методики визначення вартості життєвого циклу;
  • Калькулятор ТСО для розрахунку вартості життєвого циклу предмету закупівлі;
  • Нові теми щодо енергоефективності та вимог до екологічних характеристик у сертифікаційному курсі підвищення кваліфікації “Фахівець з публічних закупівель”, якій створений Київською школою економіки у відповідності до Професійного стандарту “Фахівець з публічних закупівель” та застосування Калькулятору ТСО у відкритому навчальному модулі щодо застосування методу оцінки вартості життєвого циклу у публічних закупівлях та інші методичні і цифрові інструменти.

У 2023 році проектна діяльність розширилась на розробку проектів повторного використання для підтримки скорішої відбудови замовникам реконструкції та нового будівництва вже доступні опубліковані:

ВГО «Жива планета» об’єднує експертів у сфері енергоефективного, зеленого і сталого будівництва та надає підтримку замовникам в реалізації проектів відбудови України за принципами Building Back Better, Building Back Greener.

Ми вдячні нашим постійним партнерам за підтримку і результативне співробітництво у сфері енергетичної ефективності: Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерству економіки України, Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Державній інспекції архітектури та містобудування, ДП Прозоро, Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління, Київському національному університету будівництва та архітектури, Конфедерації будівельників України, Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування.

Дізнавайтесь більше про програму Європейського тижня сталої енергії та рекомендації як відзначити Дні сталої енергії на сайті Єврокомісії. Отримайте інформацію про успішні дії та політику, а також інновації які ще більше надихають на досягнення енергетичних і кліматичних цілей ЄС.

Чекаємо Вас в колі наших партнерів об’єднаних ідеєю просування в Україні енергоефективного зеленого будівництва для нашого сталого європейського майбутнього!