10.10.2024 576

10 жовтня 2024 року світова спільнота відзначає Всесвітній День екологічного маркування (World Ecolabelling Day) – різноманітні заходи триватимуть тиждень. До цієї дати ВГО «Жива планета» разом із Київським національним університетом будівництва і архітектури (КНУБА) та Науково-освітнім центром проєктування та дослідження будівель з близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА організували воркшоп і виставку для студентів, викладачів та всіх бажаючих, присвячені темі зеленого будівництва, міжнародним екологічним стандартам і маркуванню будівельної продукції для відбудови та сталого розвитку України.

«Спорудження зелених будівель із використанням екологічних будматеріалів відповідно до міжнародних стандартів – один із важливих критеріїв втілення принципу відбудувати краще, ніж було. У сучасному світі нове житло, громадські будівлі та споруди мають бути екологічними, енергоефективними та інклюзивними. Ми дбаємо, щоб студенти отримували ґрунтовні знання про сучасні будівельні технології, екологічні стандарти та енергоефективні рішення. Це не тільки підвищує професійний рівень молодих спеціалістів, але й робить їх ключовими учасниками процесу сталого розвитку країни. Провідна роль нашого університету у формуванні нового покоління будівельників стане важливим внеском у масштабну відбудову України.»

Олексій Дніпров, ректор КНУБА

«Фахівці будівельної галузі мають об’єднати зусилля для зменшення її впливу на довкілля. Зважати на цю потребу слід на кожному етапі, починаючи з виготовлення будівельних матеріалів, проєктування будівель і споруд, тобто спільними зусиллями архітекторів, будівельників, інженерів. Над цим завданням необхідно працювати ще на етапі здобування освіти, у кожному освітньому закладі. Цей вектор набуває пріоритетності для всіх факультетів КНУБА. Ми вже працюємо над удосконаленням навчальних програм і курсів із фокусом на стандарти зеленого будівництва.»

Олександр Ковальчук, проректор з наукової роботи та інноваційного розвитку КНУБА

Воркшоп "Екологічне маркування і стандарти зеленого будівництва для відбудови краще ніж було"

Екологічне маркування є один з надійних інструментів, що допомагає робити більш відповідальний вибір і підтримувати зелену трансформацію та сталий розвиток, – з цих слів розпочала свій виступ Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета», організації-партнера КНУБА.

Презентація

«Жива планета» запрошує студентів до практики і стажування, за умов що бакалаврська або магістерська робота по темі буде мати відношення до сфери діяльності нашої організації. Ми вже маємо бакалаврські, магістерські роботи та дисертації по темі екологічного маркування і дослідження життєвого циклу продуктів різних категорій. Практичний досвід разом з нами – унікальний, але до нашого комьюнити ми обираємо виключно мотивованих і тих хто розділяє місію нашої організації…»

Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета»

Що таке екологічне маркування?

Логотип для маркування продукції якій складається з графічного зображення та напису.

Продукт дозволяється маркувати таким логотипом, якщо він відповідає стандарту екологічного маркування на визначену категорію і це підтверджено шляхом сертифікації. Право на маркування надається акредитованим державою органом і виключно відносно сертифікованої продукції.

Акредитація – процедура, у ході якої національний орган з акредитації засвідчує компетентність юридичної особи чи відповідного органу з оцінки відповідності виконувати певні види робіт (випробування, калібрування, сертифікацію, контроль).

Стандарт екологічного маркування встановлює додаткові до державних норм екологічні критерії з метою виокремити більш кращу продукцію в межах однієї категорії. Наприклад – мийних засобів. Оцінюється як сам продукт так і його життєвий цикл.

Стандарт екологічного маркування є добровільними для застосування. Вони розробляються на основі найкращих доступних технологій та методів управління. Тому їх вимоги досяжні не для всіх виробників.

В кожній країні чи регіоні є свої програми екологічного маркування. Найбільш надійні та визнані на міжнародному рівні відповідають стандарту ISO 14024 та об’єднані в міжнародну асоціацію Global Ecolabelling Network.

Як виглядає логотип екологічного маркування в Україні?

В Україні логотип екологічного маркування виглядає так:

В народі цій логотип отримав назву «Зелений журавлик» яка з часом стала його назвою офіційно.

Дізнайтесь про європейські та інші програми екологічного маркування які мають міжнародне визнання в спеціальному реєстрі Global Ecolabelling Network – див. ті що мають позначення Genices.

Відеоролик "Екологічне маркування"

Відеоролик "Які будматеріали по-справжньому екологічні?"

Хто розробляє стандарти для програми екологічного маркування?

Національний технічний комітет стандартизації ТК 82 «Охорона довкілля» забезпечує розроблення, а також перевірку, перегляд і внесення змін до стандартів екологічного маркування “Зелений журавлик”. Для цього ТК 82 формує робочі групи (РГ ТК 82) до складу яких входять члени ТК – представники органів влади, науково-дослідних інститутів, закладів вищої освіти, експертних організацій, а також провідні інженера, технологи, екологи. Нові стандарти або їх оновлені редакції проходять публічне обговорення. Після цього їх доопрацьовують в РГ ТК 82 та виносять на розгляд Координаційної ради з екологічного маркування. Рішення про схвалення стандарту приймається простою більшістю голосів членів Координаційної ради. Після цього стандарт впроваджується до програми екологічного маркування наказом про прийняття.

Як стандарти екологічного маркування в Україні пов’язані зі стандартами європейських та інших програм, що мають міжнародне визнання?

При визначені нової категорії або перевірки чинного стандарту РГ ТК 82 проводить аналіз узгодженої на глобальному рівні бази стандартів. Базу таких стандартів веде міжнародна асоціація Global Ecolabelling Network. В якості еталонних як правило відбираються наявні стандарти європейських програм: Ecolabel EU (ЄС), Nordic Swan Ecolabel (скандинавські країни), Blue Angel Ecolabel (Німеччина) та інші які мають міжнародне визнання. РГ ТК 82 керуючись встановленими правилами при розроблянні вимог стандартів екологічного марковання «Зелений журавлик» забезпечують їх відповідність вимогам стандартам європейських програм екологічного маркування. Такий підхід, що сприяє формуванню єдиного з ЄС ринку зеленої продукції.

Які стандарти екологічного маркування прийняті для продукції що застосовується в будівельному виробництві та що за ними оцінюється?

На сьогодні прийняті та діючі стандарти екологічного маркування на такі категорії продукції:

  • Бетон та вироби з бетону
  • Блоки віконні
  • Вироби гіпсові будівельні
  • Вироби з полімерних матеріалів
  • Вироби керамічні
  • Матеріали теплоізоляційні
  • Лакофарбові матеріали
  • Прокат сталі та сталеві вироби
  • Покриття для підлоги та інші вироби лісоматеріалів
  • Суміші будівельні сухі
  • Шпалери

Ці стандарти містять набір критеріїв оцінки життєвого циклу за якими оцінюються:

  • Ефективність екологічної політики та результативність управління екологічними аспектами життєвого циклу
  • Показники енергетичної ефективності та фізико-технічних характеристик
  • Довговічність (продовжений строк експлуатації)
  • Ресурсоефективність (вміст відновлених матеріалів або відходів)
  • Показники енергоємності технологічного процесу виробництва
  • Показники екологічних впливів виробничої діяльності та обсягів утворюваних відходів виробництва та споживання
  • Придатність виробу та його паковання до повторної переробки

Вимоги до хімічної безпеки повністю відповідають вимогам стандартів європейських програм екологічного маркування.

Стандарти на всі категорії будівельної продукції встановлюють жорсткі обмеження щодо хімічних речовин за назвою, функціональним призначенням, класом і категорією небезпек згідно з Регламентом Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 1272/2008 від 16 грудня 2008 року про класифікацію, маркування та пакування речовин та сумішей (CLP). Вимоги до хімічної безпеки є вищими у порівнянні з обмеженнями що встановлені Регламентом Європейського парламенту та Ради (ЄС) № 1907/2006 від 18 грудня 2006 року про реєстрацію, оцінку, авторизацію і обмеження хімічних речовин та препаратів (REACH).

В ЄС екологічне маркування широко застосоване в публічних закупівлях. Замовники посилаються на стандарти екологічного маркування обираючи більш енергоефективну, якісну та безпечну продукцію, – розповіла в своєму виступі Вікторія Школьна, Лідер компоненту реформ проєкту "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні”, що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).

«Проект підтримує в Україні, зокрема, просування енергоефективності у сфері публічних закупівель, щодо чого ми розробили разом з нашими партнерами рекомендації для замовників, посібники і стандарти на які вони можуть спиратись ще на стадії складання технічних специфікацій чи завдання на проектування. Це впливає на розвиток стандартів екологічного маркування в Україні та формування попиту на сертифіковану продукцію. В цьому році за підтримкою нашого проекту здійснюється робота над оновленою редакцією стандартів екологічного маркування виробів керамічних, виробів з гіпсу, сухих сумішей будівельних, бетону та виробів з бетону. Ці категорії продукції об’єднує високий рівень споживання енергетичних ресурсів в технологічному процесі виробництва та вплив на енергоефективність будівлі чи споруди. Високі вимоги стандартів екологічного маркування щодо енергоефективності протягом життєвого циклу у поєднанні з інноваційними архітектурно-проектувальними рішеннями можуть суттєво зменшити споживання енергетичних ресурсів на всіх етапах життєвого циклу будівлі. Все це доступно вже сьогодні і наші консультанти підтримують реалізацію енергоефективних зелених проєктів для відбудови України. Дякуємо КНУБА і нашому партнеру ВГО «Жива планета» за багаторічну і плідну співпрацю.»

Вікторія Школьна, Лідер компоненту реформ проєкту FEER

Що таке зелене будівництво і як воно пов’язано зі стандартами екологічного маркування будівельної продукції?

Зелене будівництво (англ. green building, sustainable building) – системний підхід до проектування, облаштування й утримання будинків, який дозволяє зробити будівлю ресурсозберігальною, з мінімальним впливом на довкілля та максимально здоровою і комфортною для людей.

Зелені будівлі мають менший вплив на довкілля, ніж стандартні будівлі. Їх архітектурно-планувальні рішення дозволяють оптимізувати планування на місці, економлять первинні ресурси за рахунок використання альтернативних будівельних матеріалів та переробки відходів. Більшість внутрішніх просторів мають природне освітлення, високоефективні системи опалення, вентиляцію та кондиціювання повітря.

Стандарти зеленого будівництва вимагають застосування у проєкті відсотку будівельної продукції яка сертифікована на відповідність стандартам екологічного маркування і позначена логотипом такого маркування. Така вимога забезпечує перш за все високий рівень надійності, довговічності, енергоефективності будівлі у поєднанні з тепловим та акустичним комфортом та якістю повітря у приміщенні.

Принципи зеленого будівництва є основою Нового Європейського Баухаузу. Для України впровадження цих принципів стає необхідністю, з огляду переваг зелених проєктів для отримання фінансової підтримки реалізації в рамках програм і проєктів яка надається через ЄБРР, Світовий Банк та інші ф.у.

«У період 2021-2024 рр. були розроблені, оновлені та застосовуються методичні рекомендації з основ проектування енергоефективних дитячих садочків і шкіл з поліпшеними екологічними характеристиками. Зокрема, на основі відповідних рекомендацій були розроблені та пройшли експертну оцінку проекти повторного використання. Проєкти дитячого садочку і школи зареєстровані в ЄДССБ і доступні для всіх охочих відбудовувати нашу державу за принципом "Build Back Better" (тобто, за кращими стандартами, ніж було раніше). На цьому тижні ми завершили роботу над другою редакцією стандарту для громадських будинків, який буде впроваджений після прийняття системи рейтингового оцінювання зелених будівель на національному рівні. Перші кроки щодо підтримки впровадження нового стандарту включають підготовку пілотних проєктів та створення спеціального навчального курсу. Пілотні проєкти дозволять випробувати стандарт на практиці та впровадити їх для подальшого широкого застосування. Навчальний курс, у свою чергу, забезпечить підготовку фахівців, які зможуть впроваджувати ці стандарти на своїх об'єктах та поширювати знання у проектно-будівельній галузі. Маю відмітити, що все це стало реальністю завдяки нашому партнерству з ВГО «Жива планета» та ТК 82 за підтримки GIZ, адже ця співпраця сприяє розвитку та впровадженню сучасних екологічних стандартів і новітніх будівельних технологій, що дозволяє молодим спеціалістам розширювати свій професійний горизонт та робити внесок у сталий розвиток.»

Володимир Скочко, д.т.н., професор кафедри архітектурних конструкцій та директор Науково-освітнього центру проектування та дослідження будівель з близьким до нульового енергоспоживанням КНУБА.

Виставка "Екологічне маркування і стале споживання"

Виставку було створено за підтримки Програми ООН в Україні. Вона складається з восьми експозиційних модулів присвячених практичним аспектам сталого споживання та ролі екологічного маркування для свідомо сталого вибору.

«Існує багато способів берегти воду та електроенергію, користуватись перевагами енергозберігаючих технологій, сортувати сміття, купувати лише те, що дійсно потрібно, уникати зайвої упаковки, хоча б частково відмовитись від поліетиленових пакетів, надавати перевагу товарам багаторазового використання та продукції з еко- маркуванням. Головне – володіти достовірною інформацією для свідомого вибору як споживати, яку продукцію або послуги придбати. Інформувати з цих питань є одним з завдань нашої організації», зазначає Олена Іванова, начальник відділу моніторингу, взаємодії з ЦОВВ та регіонального розвитку ВГО «Жива планета».

«Освіта і підвищення кваліфікації у сфері зеленого будівництва, екологічної сертифікації та маркування стане практичним доповненням стандартних навчальних програм університету. Реалізація більш кращих проєктів потребуватиме застосування більш чистих технологій, методів управлінь, екологічних продуктів і матеріалів. Сьогодні державі необхідна підготовка фахівців, які будуватимуть краще для людей і довкілля, враховуючи сучасні досягнення науки і практики. КНУБА разом з партнерами створює для цього платформу для взаємодії, інтелектуального спілкування та виконання проєктів з адаптацією міжнародних стандартів до умов України», акцентувала увагу гостя заходів – Наталія Дюжилова, заступниця голови Державної інспекції архітектури та містобудування України.

«Виставка дуже сподобалась, адже дала змогу підвищити рівень знань щодо значення екологічного та іншого маркування. Стенди цікаві та інформативні. Наводять практичні приклади які мотивують замислитись над різними аспектами споживання. Я розібрався у читанні різних логотипів, що в результаті допоможе мені подбати про моє здоров'я і моїх близьких, і відповідно про довкілля. Ця подія – унікальна можливість дізнатися більше про розумне споживання та важливість свідомого вибору в умовах сучасності. Раджу відвідати.», розповів про свої враження відвідувач виставки, аспірант кафедри архітектурних конструкцій Андрій Посікера.