В день Конституції України в офісі проєкту Життя в стилі ЕКО (БЦ Атріум, м. Тернопіль) відбувся семінар присвячений перевагам відповідального споживання для усіх хто прагне якісного і здорового життя, турбуючись про майбутнє та здоров’я своїх родин.
Дата і тема були обрані на згадку права громадян на безпечне для життя, здоров'я та довкілля, що належить до основних (фундаментальних), природних прав і закріплене в ст. 50 Конституції України.
Кожного дня ми вибираємо різні продукти, товари та послуги і лише трохи змінивши наші критерії цього вибору, ми можемо або зробити крок до сталого майбутнього. Вибір, як завжди, за нами…
Відповідальне споживання (англ. – responsible consumption), або стале чи розумне споживання – поняття в економіці, яке характеризує збалансоване використання ресурсів для задоволення необхідних потреб держави, громад, компаній і підприємств, домогосподарств і особистості. Є одною з 17 Глобальних цілей сталого розвитку визначених ООН.
«Жива планета» об’єднавшись з лідером проєкту – Тарасом Демкурою запросили на захід експертів разом з представниками еко- спільноти, яка активно пропагує підхід сталого споживання і ведення бізнесу, – презентувати зміни у законодавстві, досягнення і обговорити проблемні питання розвитку соціально орієнтованого підприємництва та моделі циркулярної економіки, зокрема по таким темам:
- Енергоефективність. Оновлене законодавство та очікувані зміни пов’язані з інтеграцією у ЄС. Програми державної підтримки термомодернізації для домогосподарств та впровадження енерго- та ресурсоефективних технологій більш чистого виробництва для підприємств (МСП). Лайфхаки як зберегти електроенергію, тепло.
- Вода. Розумне споживання, державна політика і прогалини у законодавстві.
- Продукти харчування. Органічні – екологічні – натуральні. В чому перевага та відмінності. Хто оцінює і як обирати.
- Побутова хімія та косметика. Можливі ризики та альтернативні більш екологічні варіанти.
- Гринвошинг. Як відрізнити справжню еко- продукцію від псевдо «еко» через рекламні витівками недобросовісних виробників.
- Пластик та відходи. Глобальні тренди. Нове законодавство. Як не утворювати зайвих відходів та що робити з тими що утворились вдома та в офісі.
- Будівництво. Нові вимоги. Що таке «зелене будівництво» і в чому його перевага.
- «Зелений офіс». Про стандарт дотримання якого поліпшить стан якості і безпеки робочих приміщень й дозволить зекономити ресурсі та гроші.
На початку Тарас Демкура розповів про проєкт Життя в стилі ЕКО, якій пропонує комплексні рішення для оптимізації витрат та екологізації домогосподарств та бізнесу. Проєкт проводить аудити і допомагає підвисити рівень енергоефективності, безпеки та якості життя і діяльності через підбір раціональних рішень, обладнання і екологічно сертифікованої продукції по спеціальним цінам для учасників проєкту.
«Наш проєкт покликаний підвищувати рівень обізнаності в питаннях еко культури населення України у домогосподарстві та власному підприємництві: здоров’я, збалансоване харчування, використання безпечних для здоров’я та довкілля товарів, створення соціально орієнтованого підприємництва та еко-середовища», – зазначив Тарас Володимирович.
Експерти «Живої планети» - Світлана Берзіна і Світлана Перминова презентували положення національного законодавства для закупівель більш енергоефективних та екологічних продуктів. В презентації наведені вимоги стандартів, маркування та приклади що доводять ефективність такого підходу для організацій будь-якої форми власності.
Учасники заходу отримали відповіді на запитання від експертів по темі виступу.
Тернополяни, в.о. завідувача кафедри екології та охорони здоров‘я в Західноукраїнський національний університет – Леонід Бицюра, доцент кафедри геоекології – Ірина Барна та доктор наук з циркулярної економіки Ірина Зварич, розповіли про основні засади, інструменти та переваги моделі циркулярної економіки та деякі проблемні питання у сфері державного управління, зокрема щодо водних ресурсів.
Святослав Ханенко – біохакер номер один в Україні, розповів про екологічні аспекти споживання та їх вплив на здоров’я людини.
Під час заходу поділилися власним досвідом сталого споживання, енергоефективних і зелених закупівель на потреби бізнесу – учасники проєкту «Життя в стилі ЕСО»: власники стоматологічної клініки Оксана та Михайло Прощин, власник ресторану Natura гастропаб – Володимир Харкавий та підприємиця Людмила Килба.
Вікторія Школьна – презентувала діяльність яка підтримує впровадження енергоефективності в рамках проєкту технічного співробітництва «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що реалізується GIZ від імені Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини у співпраці з Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарії.
На прохання учасників заходу «Жива планета» надає додаткову інформацію та матеріали:
Як бути енергоефективним вдома та на роботі (відео)
Про що інформує екологічне маркування продукції (відео)
Український реєстр виробників екологічно сертифікованих товарів та послуг
Доступні фінанси та гранти:
Фонд енергоефективності – державна установа, яка надає інструменти для термореновації багатоквартирних будинків з ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку). Підтримка Фонду полягає у наданні грантів та запровадженні комплексних технічних рішень з енергоефективності будівель з врахуванням кращих європейських практик. В результаті їх реалізації співвласники таких будівель зможуть не лише заощаджувати кошти на комунальних послугах, а й підвищити рівень комфорту і якості свого життя. Діяльність Фонду фінансується за рахунок коштів Держбюджету України, фінансової підтримки ЄС та уряду Німеччини.
Програма LIFE – фінансовий інструмент ЄС для реалізації заходів із захисту довкілля та боротьби зі змінами клімату, який діє з 1992 року. Україна приєдналася до Програми в червні 2022 року та отримала нові можливості для реалізації проєктів зеленої відбудови українських міст через комплексну орієнтацію на нову екологічну інфраструктуру. Участь в програмі відкрита для юридичних осіб будь-якої форми власності.
Інші доступні кредитні та грантові програми для:
Цікава ігрова форма підвищення знань для відповідального споживання:
Калькулятор розрахунку власного екологічного сліду
Тест на перевірку знань: Чи правильно ти розумієш значення екологічного маркування?
Захід в Тернополі пройшов в партнерстві між проєктами «Підтримка впровадження енергоефективних закупівель в Україні», що реалізується за підтримки німецької урядової компанії GIZ і «Життя в стилі ЕСО» та компанією Budmall Center.
Запрошуємо до співпраці всіх зацікавлених ввести якісні зміни в своє життя.